به یزد سفر نکنید ، گردشگری زیر سایه شوم کرونا

شهر جهانی یزد هر سال از اوایل اسفندماه شاهد حضور گردشگران داخلی و خارجی بسیاری بود، اما سال جاری ویروس چینی عامل سنت شکنی شد.

به یزد سفر نکنید ، گردشگری زیر سایه شوم کرونا

به گزارش خبرنگاران آنلاین به نقل از مهر، یزد به واسطه دمای مطلوب و اقلیم ویژه ای که دارد هر سال تقریباً یک ماه زودتر از سایر نقاط کشور به استقبال بهار می رود.

رسانه های استان، هتل ها، فعالان حوزه گردشگری و دست اندرکاران صنعت گردشگری هر سال از نیمه های بهمن، کار معرفی جاذبه های تاریخی و طبیعی یزد را شروع می کردند و از دهه دوم اسفندماه تقریباً همه نقاط یزد مملو از گردشگرانی بود که هوای خوب اسفندماه را برای سفر به این دیار انتخاب نموده بودند.

سال جاری اما کرونا، مهمان ناخوانده چینی سنت چندصد ساله یزدی ها را شکست. یزدی هایی که هر سال مردم را از سراسر دنیا و ایران اسلامی به دیار خود فرا می خواندند سال جاری به واسطه حضور این مهمان ناخوانده می گویند؛ به یزد سفر نکنید.

پیک سفرهای یزد

بر اساس آمارها و نمودارهای سازمان بهداشت دنیای، این ویروس تا نیمه تعطیلات نوروز به اوج خود می رسد و به تدریج از شدت آن کاسته می گردد و امید می رود تا اوایل اردیبهشت بار سفر از ایران بربندد.

نکته نگران نماینده در این نمودارها این است که دقیقاً زمان اوج ویروس کرونا، زمان پیک سفر به استان یزد است.

این نگرانی تا آنجا پیش رفته که هتل های یزد در اقدامی خودجوش اقدام به تعطیلی کردند و پس از دو روز، ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در استان یزد، تعطیلی این واحدها را الزامی گفت.

رئیس جامعه هتل داران استان در این زمینه گفت: هتل های یزد به دلیل شیوع بیماری کرونا به طور خودجوش و خودخواسته و بدون دریافت هیچ دستورالعمل خاصی از سوی نهادها و ادارات دولتی، اقدام به تعطیلی کردند.

سید امیرناصر طباطبایی بیان نمود: حتی واحدهای بوم گردی نیز تعطیل و از پذیرش مهمان خودداری نموده اند.

وی اضافه کرد: هتل ها فعلاً در یک بازه زمانی یک هفته ای تعطیل هستند و نسبت به تعطیلی یا دایری آنها بعد از یک هفته و در ایام نوروز نیز دوباره تصمیم گیری خواهد شد.

طباطبایی بیان نمود: البته آمار مسافران به دلیل شیوع کرونا به شدت کاهش یافته، اما رزروی های این ایام نیز تنها با هدف حفظ سلامت مردم لغو شده است.

وی ادامه داد: در زمان تعطیلی هتل ها، کار ضدعفونی آنها با دقت انجام می گردد و امیدواریم شرایط به نحوی تغییر کند که بتوانیم میزبان گردشگران از سایر نقاط کشور در استان یزد باشیم.

رغبت کم مسافران

سخنگوی شورای اسلامی شهر یزد نیز در این باره گفت: در شرایط فعلی متأسفانه اشتیاقی به تشویق مردم برای سفر به استان یزد به ویژه شهر دنیای یزد نداریم.

حمیدرضا قمی بیان نمود: هر سال در ایام عید نوروز، رغبت برای سفر به یزد بسیار است اما اکنون در شرایط موجود، حفظ سلامت مردم برای ما اهمیت بیشتری دارد، زیرا شرایط به نحوی است که آسیب پذیری مردم بالاست. البته می دانیم این روال، بحران مالی در حوزه گردشگری یزد ایجاد می نماید.

قرنطینه 14 روزه

این ویروس چینی در ابتدا از سوی مردم جدی گرفته نشد و سفرهای بسیاری به یزد صورت گرفت تا جایی که منشأ چند مورد ابتلا به کرونا در یزد حاصل مهمان داری یزدی ها بود. با افزایش فرایند ابتلا به کرونا، مسئولان دست به کار شدند و تدابیری اندیشیدند تا بتوانند بخشی از این سفرها را مدیریت نمایند.

یکی از این اقدامات، ایجاد ایستگاه های تست تب در راه آهن و پایانه حمل بار و مسافر یزد بود که البته این اقدام چندان جدی گرفته نشده، زیرا الزامی برای مراجعه مسافران به نیروهای مستقر هلال احمر برای تست تب وجود ندارد و مسافران در صورت تمایل می توانند مراجعه نمایند.

اما به نظر می رسد راه اندازی ایستگاه های قرنطینه و بازرسی در ورودی های استان به شکل جدی تری ورود مسافران را رصد می نماید و مانع ورود مسافران مشکوک می گردد.

به دستور ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا، ایستگاه های قرنطینه در ورودی های استان راه اندازی شده و در صورت مشاهده مورد مشکوک، فرد 14 روز قرنطینه می گردد.

این ستاد همچنین هم به مردم یزد و هم به مردمی که قصد سفر به استان یزد را دارند توصیه نموده تا از سفر در این شرایط خودداری نمایند تا شرایط برای مقابله با کرونا فراهم گردد.

آژانس مسافرتی آوای بورالان

به "به یزد سفر نکنید ، گردشگری زیر سایه شوم کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به یزد سفر نکنید ، گردشگری زیر سایه شوم کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021