ساعت کاری شرکت شنبه الی چهارشنبه 10:00 الی 16:00 می‌باشد. مقاصدی که در حال حاضر (تیر ماه 1400) امکان سفر توریستی به آنها وجود دارد شامل: ترکیه، دبی، مالدیو، ارمنستان در آسیا و فرانسه و اسپانیا با شرایط خاص در اروپا می‌باشد. با توجه به پاندمی ویروس کرونا Covid-19 امکان سفر توریستی به سایر مقاصد وجود ندارد و یا بسیار دشوار است.

بحران گردشگری شهر جهانی یزد لاعلاج نیست

در حالی که گردشگری شهر جهانی یزد در جریان حوادث و تحولات سیاسی تاکنون دچار مسائل و خسارات قابل توجهی شده است اما مدیر کل میراث فرهنگی این شهر جهانی اعتقاد دارد که گردشگری یزد به علت گستردگی قابل حذف نیست و می تواند به فرایند قبل خود باز شود.

بحران گردشگری شهر جهانی یزد لاعلاج نیست

صنعت گردشگری در حالی که می رفت تا به یکی از اقتصادهای سرآمد کشورمان تبدیل گردد به دنبال نوسانات سیاسی و اجتماعی اخیر با تنش های بسیار بیشتری نسبت به سایر صنایع و اقتصادهای کشور روبرو شد به طوری که حتی بعضی آمارها حکایت از لغو 90 درصد از تورهای گردشگری خارجی در همین بازه دارند و خود گویای ضررها و خسارات وارده به این صنعت پردرآمد است.

البته صنعت گردشگری ایران تحت تاثیر عوامل مختلف تا قبل از این نیز نوسانات مختلفی را تجربه نموده و یزد به عنوان اولین شهر ثبت شده جهانی در ایران نیز به تبع کشور از این مسائل دور نبود و با این مسائل دست و پنجه نرم نموده است و قطعاً برای رون رفت از شرایط کنونی نیز راه چارههایی اندیشیده خواهد شد.

سیدمصطفی فاطمی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد هم در این باره به خبرنگار خبرنگاران می گوید: نوسانات سیاسی اخیر و تاثیر آن بر حوزه گردشگری مشابه نوسانات ارزی، مالی و صنعتی اما با تب و تاب بیشتر است.

وی رشد گردشگری پس از امضای برجام در دولت تدبیر و امید به وی ژه در یزد را یادآور می گردد و تصریح می نماید: در حالی که در ابتدای فعالیت این دولت گردشگری شرایط خوبی نداشت، به دنبال توافق برجام، گردشگری به عنوان یکی از مهمترین صنایع یزد با رشد چشمگیری روبرو شد و توانست از صندلی مطلوبی نیز در بین سایر اقتصادها بهره مند گردد.

وی با بیان این که تا قبل از این دولت تعداد گرداشگران خارجی یزد حداکثر به رقم 13 هزار گردشگر محدود می شد، می گوید: امیدواریم با ادامه فرایند رشد گردشگر در دولت فعلی آمار گردشگران خارجی یزد سال جاری به عدد 150 هزار گردشگر برسد که متاسفانه به دنبال نوسانات فعلی احتمالاً این آمار کاهش خواهد داشت.

وی که معتقد است گردشگری شهر جهانی یزد به علت گستردگی قابل حذف نیست، می گوید: جشن چینی ها که در سال گذشته با استقبال و بازتاب قابل توجهی به میزبانی شهر جهانی برگزار گردید، سال جاری به علت تعداد لغو سفرهای متعدد احتمالاً در یزد برگزار نخواهد شد اما با این حال همچنان به برگزاری این مراسم با حضور هر تعداد گردشگر چینی در راستای اعتمادسازی اصرار داریم و در این راستا نیز سعی در شروع برنامه های خدمات سفر از هم اکنون داریم.

معرفی ایران به عنوان 52 مقصد گردشگری جهان

به گفته فاطمی، گردشگری تحت تاثیرروابط سیاسی و حوادث متعددی مانند سقوط هواپیما و سیل و همچنین اخبار منفی علیه کشورمان قرار گرفته که همین مسئله منجر شده تا درصدی از تورهای ورودی کشور لغو و حتی در اعلام کشورهای مختلف توصیه گردد که گردشگران به ایران نیایند.

البته این مسئله را در حالی شاهد هستیم که ایران جزو 52 مقصد جهان برای سفر اعلام شده بود و نیویورک تایمز و خبرنگاران چینی، یزد را با وجود تحریم های متعدد به عنوان شهری جهانی و گردشگر پسند معرفی نموده بودند اما دوباره اخبار منفی علیه ایران رنگ و بوی بیشتری گرفته و گردشگران را در عالمی از ناآگاهی در رابطه با شرایط گردشگری ایران رها نموده و یک سوال باقی مانده است که: وزارت میراث چه تدابیری در این باره دارد؟

مدیر کل میراث فرهنگی یزد در ادامه به تاثیر چشمگیر رشد شایعات متعدد علیه ایران بر حوزه گردشگری اشاره و در رابطه با راه چاره مدیریت این مسئله نیز خاطرنشان می نماید: به محض این که اتفاقات اخیر روی داد، گردشگری نیز باید با افزایش تدابیر لازم از این تاثیرات می کاست که خوشبختانه با انجام برنامه های ضربتی وزارت میراث فرهنگی و مذاکرات مختلف، اقدامات خوبی برای دستیابی به فرایند ایده ال در حال اجرا است.

وی در رابطه با این اقدامات از اطمینان بخشی به گردشگران خارجی جهت امن بودن کشور به خصوص در حوزه گردشگری خبر می دهد و می گوید: پس از آن باید دامنه تاثیرات منفی و میزان آن بر گردشگران کشورهای مختلف سنجیده گردد.

این مسئول تقسیم وظایف بین مدیران ارگان های مختلف بخش خصوصی و دولتی و تشکل های مردمی را از اقدامات ابلاغ شده وزارت میراث یاد و ابراز می نماید: باید به وسیله مشاوره دریافت و مشاوره دادن به فعالان حوزه های مختلف به خصوص گردشگری و اعتمادسازی به وسیله راه های معنوی و تبلیغات، به دنبال کاهش تاثیرات منفی بر صنعت گردشگری باشیم.

یزد، شهری امن و در دسترس برای تمام گرداشگران

البته یزد نیز با توجه به گردشگر پذیری و شهر میراث جهانی، دست روی دست نگذاشته و شروع به کار نموده است به طوری که مدیر کل میراث فرهنگی یزد در رابطه با اقدامات این استان گردشگرپذیر و یکی از رئوس مثلث طلایی گردشگری ایران، تصریح می نماید: استان یزد در کنار اقدامات وزارت خانه، به گردشگران پروازی خود در خصوص امنیت سفرشان اطمینان داده و همراستا با وزارت میراث با سفارت خانه ها در حال رایزنی در این رابطه است.

وی در این زمینه ادامه می دهد: به منظور ارائه مشاوره های داخلی و خارجی از یاری بخش های دیگر مانند شهرداری ها و بخش خصوصی مانند اتاق بازرگانی برای رسیدن به شرایطی مطلوب استفاده می کنیم و با حضور فعال تر در نمایشگاه های داخلی و خارجی نظیر فیتور اسیپانیا، ای تی وی برلین و گردشگری تهران در زمستان سال جاری پر رنگ تر از همواره این شهر جهانی را معرفی خواهیم کرد.

فاطمی یزد را شهر امن و در دسترس گردشگران با برخورداری از جشنواره های متعدد عنوان می نماید و می گوید: باید با بهروری از تاریخ و فرهنگ و مذهب یزد لحظات خوبی را برای گردشگران شهرمان رقم بزنیم، از طرفی باید در این مدت با تبدیل این تهدید به فرصتی در حوزه گردشگری، بخشی از زیرساخت ها را کامل و از رویدادها، فعالیت ها و همکاری فعالان گردشگری استقبال و این صنعت را به صندلی قبلی خود برگردانیم.

پیشنهاد جهانگرد ایتالیایی برای رونق گردشگری یزد

البته سابرینا نیکولازی یکی از جهانگردان ایتالیایی که ساکن شهر پررونق و گردشگرپذیر میلان است و علاوه بر سفر به ایران سفری نیز به یزد داشته و مسجد جامع یزد را از مساجد شگفت انگیز جهان می داند، در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، از لزوم برقراری پروازهای مستقیم به مقصد این شهر جهانی می گوید و آن را اقدامی به احتمال زیاد موثر برای گردشگری این شهر جهانی عنوان می نماید.

این در حالی است که مدیر کل میراث فرهنگی یزد از پیگیری ها در این زمینه خبر می دهد و تصریح می نماید: البته شرایط سختی پیش روی پروازهای مستقیم به یزد وجود دارد چرا که با توجه به نوسانات سیاسی، پروازهای بین المللی پایتخت نیز به مشکل برخورده و یزد نیز از این شرایط مسثتنی نیست.

فاطمی خاطرنشان می نماید: در حال حاضر امکان برخورداری از پروازهای خارجی مستقیم در یزد بسیار سخت است ولی با این وجود پیگیری هایی به وسیله دفاتر مسافرتی در حال اجرا است که امیدوارم در نیمه اول سال آینده به نتایج مورد نظر دست یابیم.

این مسئول در انتها نیز با بیان این که پس از رشد گردشگری یزد بسیاری از مسئولیت های کلان گردشگری کشور به یزد واگذار شد، می گوید: هر چند که یزد در زمینه جذب تورهای ورودی به کشور مستقل از شعبه های کشوری در بخش های جامعه هتل داران، راهنمایان تور، دفاتر خدمات مسافرتی تورها و آژانس های مسافرتی نبوده اما در سال های اخیر با تشکیل هسته های گردشگری، فرایند خوبی را در سایر اتفاقات گردشگری شاهد بودیم و به همین دلیل نیز معتقدیم که گردشگری برای شهر جهانی یزد صنعتی جداناپذیر از بدنه جامعه است و هر چند که دچار نوسانات و چالش های متعددی بگردد اما باز هم می تواند خود را نجات دهد و دوباره به رونق و پویای برسد.

به "بحران گردشگری شهر جهانی یزد لاعلاج نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران گردشگری شهر جهانی یزد لاعلاج نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021