شکوفایی ظرفیت گردشگری زمستانه در اصفهان نیازمند برنامه ریزی

آب وهوای کوهستانی، ارتفاعات برف گیر و وجود 2 پیست اسکی شاخص در غرب استان اصفهان، ظرفیت ازشمندی برای رونق گردشگری زمستانه فراهم کرد که در صورت برنامه ریزی اصولی و تامین زیر ساخت ها، صنعت پاک و پر سودی را برای اهالی این خطه و بهبود اقتصاد استان رقم خواهد زد.

شکوفایی ظرفیت گردشگری زمستانه در اصفهان نیازمند برنامه ریزی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، زمستان در حالی برای بیشتر ایرانیان عامل دلتنگی و حبس در خانه است که در بسیاری از کشورهای دنیا، سرشروع نوع خاصی از سرزندگی، طبیعت گردی، دنیاگردی و انجام ورزش های خاص و گوناگون این فصل به شمار می رود.

با نخستین برف، اسکلتون، هاکی، اسکی آلپاین، اسکیت روی یخ، اسنوبرد سواری، بابسلد، باندی، برف رو، پرش با اسکی، لژسواری و ورزش دوگانه از جمله فعالیت هایی است که در کشورهای سردسیر رونق می گیرد و در کنار آن گردشگری زمستانی نیز جان گرفته و مردم از شهرها بیرون رفته و مهمان کوهستان های پربرف می شوند.

کشورهایی همچون فرانسه، سوییس، اتریش و ایتالیا بخشی از اعتبار حوزه ورزش و گردشگری خود را مدیون زمستان رشته کوه آلپ هستند، البته توجه به ظرفیت زمستان در این کشورها تنها به این موارد ختم نمی گردد بلکه با فعالیت های نمایشگاهی و میزبانی مسابقه های مختلف در کنار تحرک بخشی به جامعه در میان سرمای به ظاهر سخت، سود سرشاری از گردشگری ورزشی به دست می آورند.

غرب استان اصفهان که به دلیل آب و هوای کوهستانی و برف گیر بودن مستعد چنین ظرفیتی است، اگر چه با شروع فصل سرما خیل عظیم گردشگران را به سوی خود جذب می نماید اما به عقیده صاحبنظران این فرصت سودآور در نبود برنامه ریزی اصولی، ضعف زیر ساخت ها و نداشتن برنامه و چشم انداز ثمره موثر و ملموسی نداشته است.

این شرایط در حالی است که این جاذبه های برفی غرب اصفهان می توانست در صورت اتخاذ تدابیر مناسب در قالب فرصتی بی نظیر در زمینه گردشگری موجب افزایش اشتغال، درآمدزایی و عامل سرعت بخشی در رشد و توسعه شهرستان های غربی و استان باشد.

استان اصفهان با بیش از 22 هزار بنا و اثر تاریخی که یکهزار و 850 مورد آن به ثبت ملی و چهار اثر آن به نام های میدان نقش دنیا، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع به ثبت دنیای رسیده، کانون توجه گردشگران داخلی و خارجی است. اصفهان همچنین دارای 90 موزه تاریخی، مردم شناسی، فرهنگی و طبیعت است که در اختیار بخش دولتی و خصوصی است.

اما آنچه درمیان همه زیبایی ها و جاذبه های نصف دنیا مغفول مانده و توجه کمتری به آن می گردد، مقوله ای با عنوان گردشگری زمستانه است، موضوعی که می تواند همزمان با کاهش گردشگران در فصل سرما، چراغ گردشگری در نصف دنیا را همچنان روشن نگه دارد به این معنا که اصفهان نیز به عنوان یک مقصد گردشگری چهارفصل در ایران شناخته گردد.

علاوه بر حظ بصری زمستان که با بارش برف در کوهستان ها، حاشیه محورهای ارتباطی، دشت ها و روستاهای غرب استان پدیدار می گردد، وجود دو پیست اسکی شاخص درفریدونشهر و افوس سرمایه گرانبها و کم نظیری است که زمستان به مردمان این دیارهدیه نموده است. پیست اسکی فریدونشهر تنها پیست اسکی استاندارد در استان اصفهان است که شیب تند و منحصر به فرد 35 درجه آن موجب جذب گرشگران و علاقه مندان به ورزش های زمستانی می گردد.

این پیست مرتفع ترین پیست اسکی منطقه مرکزی ایران و استان اصفهان است که سالانه بیش از 30 هزار نفر گردشگر را به خود جذب می نماید. این مکان دارای امکاناتی از قبیل رستوران، کافی شاپ، سوئیت جهت اسکان اسکی بازان، پیست کوب، پارکینگ، ایستگاه تیوپ سواری، اتاق فوریت های پزشکی، ایستگاه کرایه تیوپ، کرایه وسایل اسکی، اسنوبردی ها، اتاق های اسکان، اسنومبیل، ایستگاه تیوپ سواری، محل های طبخ غذا، بوفه و اغذیه فروشی و سرویس های بهداشتی است. همچنین این پیست دارای ساختمان های نگهبانی و اداری، اورژانس، استراحتگاه و نمازخانه است و پلیس راه نیز در ورودی ها و خروجی های این مکان به گردشگران و علاقه مندان به ورزش های زمستانی خدمات رسانی می نماید.

پیست اسکی افوس بویین میاندشت به طول 850 متر در منطقه گردشگری سرچشمه واقع شده و مجهز به تله اسکی است، امکانات متعدد رفاهی و ورزشی مانند توقفگاه، سالن غذا خوری، سرویس بهداشتی، آلاچیق و مجموعه ورزشی کودک در این مکان فراهم است و امکان اجاره، فروش و آموزش استفاده از وسایل اسکی برای علاقه مندان وجود دارد. این پیست دارای استانداردهای لازم، شیب و ارتفاع مناسب و بالابر بشقابی است که سهولت بالا رفتن اسکی بازان به دامنه کوه را فراهم می نماید.

در این میان شهرستان فریدن به دلیل برخورداری ازموقعیت جغرافیایی منحصر به فرد به عنوان شاهرگ حیاتی اتصال اصفهان به غرب کشور استراحتگاه و محل گذر گردشگران بیشماری است که به سوی سایر مقصدهای زمستانه شهرهای همجوار حرکت می کنند، از این رو کارشناسان بر این باورند زمینه های متنوع مالی برای بهره مندی از این ظرفیت در این شهرستان وجود دارد.

شهرستان چادگان نیز که به دلیل همجواری با زاینده رود مقصد گردشگران داخلی و خارجی است، علاوه بر اینکه خود از ظرفیت گردشگری زمستانه برخورداراست می تواند درجذب، اسکان، راهنمایی و صدور گردشگر به سایر مقصدهای زمستانی استان موثر واقع گردد.

کارشناسان بر این عقیده اند بخش بزرگی از مسائل مالی شهرستان های غرب استان که سال های مدید با محرومیت، کمبود امکانات، مهاجرت و شتاب کند توسعه رو به رو است با اتکا بر گردشگری چهارفصل قابل حل است. از آنجا که نمود زمستان در این منطقه بسیار بیشتر و ملموس تر از سایر نقاط اصفهان است، از این رو معرفی غرب استان به عنوان قطب گردشگری زمستانه فلات مرکزی دور از انتظار نیست، شاید به این دلیل است که اندیشمندان خبره اقتصاد، وجود چنین ظرفیتی در غرب اصفهان را صنعتِ لطیف می نامند، عنوان زیبایی که اکنون از میان حجم انبوه صنایع آلاینده اصفهان همچون مروارید سپید می درخشد.

گردشگری زمستانه اگر چه در ظاهر نمود تفریح و ورزش های زمستانی قلمداد می گردد اما آبستن ظرفیت های بیشمار دیگری است. توریسم غذا، بوم گردی، طبیعت گردی، میراث فرهنگی ملموس و ناملموس، فروش، بازاریابی و تبلیغ محصولات و فرآورده های بومی، جذب سرمایه گذار و تبادل فرهنگی از مهم ترین این ظرفیت ها به شمار می رود که هریک در بردارنده زمینه های متنوع برای ایجاد کسب و کارهای دائمی و یا موقت است.

مردمان سختکوش شهرستان های غرب اصفهان نیز این را دریافته اند که زمستان اگر برای بسیاری از آدم ها فصل بی برگی است، برای آنان اما به مثابه گنج خفته می ماند که هنوز از صندوقچه باور بیرون نیامده است.

اگر چه طی چند سال اخیر، به دنبال ورود گردشگران به این مناطق، اهالی به طور پراکنده و موقت برای بهره مندی از این فرصت کوشیدند اما آنچه اکنون بیش از پیش نمود پیدا نموده نبود برنامه اصولی و هدفمند برای تثبیت این ظرفیت است که برطرف این چالش احتیاجمند بهره مندی از نظرات کارشناسان، ایده پردازی و سپس اقدام مسئولان، نخبگان و سرمایه گزاران برای پیاده سازی آن است.

  • برف، موهبت خدادادی زمینه ساز رونق مالی

یک کارشناس گردشگری با بیان اینکه جلوه های خدادای طبیعت یکی از بسترهای مهم توسعه صنعت توریسم است، گفت: سلایق متنوع گردشگران نکته مهمی است که می توان با هوشمندی از آن برای معرفی ظرفیت های گردشگری، کسب سود و رونق مالی بهره برد.

ندا فضلی اضافه نمود: بسیار مشاهده شده است که گردشگران مستقر در یک منطقه گرم و خشک به دنبال مقصدهای سرزنده و حتی سرد می گردند و بر عکس گردشگران مناطق سرد و برفی به دنبال جاذبه های کویری می روند؛ اگر بتوان این مقصدها را در زمان مناسب خود به طور دقیق و هدفمند معرفی کرد می توان به اثرات چمشگیر این سفرها بر رونق اقتصاد مردم آن مناطق امیدوار بود.

وی با بیان اینکه برف همیشه شادی آفرین بوده است، اضافه نمود: این موهبت خدادادی را می توان در قالب برنامه های مختلف مانند جشنواره های برفی، برگزاری تورهای یک روزه کوتاه، فراخوان های عکاسی و ساخت مستند، استقرار خانه های بوم گردی و اعزام سفیر گردشگری به شهرهای همجوار به یک فرصت ارزشمند فرهنگی مالی تبدیل کرد.

  • برگزاری جشنواره های زمستانی، سودآور و نشاط آفرین

یک کارشناس اقتصاد با بیان میزبانی جشنواره ها مبتنی بر برف و زمستان نقش مهمی در توسعه و رونق گردشگری شهرستان های کوچک دارند، گفت: تجربه نشان داده است جاذبه این نوع جشنواره ها به حدی است که خیل عظیمی از گردشگران را از راه های دور و نزدیک با وجود سرمای هوا به مناطق سردسیر کشانده است.

مائده وحدانی پور اضافه نمود: برپایی بازارچه فروش محصولات مختلف و سوغات در حاشیه جشنواره ها رونق مالی برای ساکنان به دنبال خواهد داشت.

وی برگزاری دوره ای و منظم جشنواره های متناسب با ویژگی های فرهنگی و اقلیمی را راه حل مناسبی برای جذب سرمایه به این بخش دانست و اضافه نمود: هر اندازه که گردشگران با خاطرات خوب تر و سرزندگی و شادمانی بیشتر جشنواره را به سمت مقصد ترک کنند به همان اندازه در معرفی و صدور فرهنگ و پتانسیل های سود آور هر منطقه پیروز بوده ایم.

  • بهبود زیرساخت های گردشگری احتیاجمند هم افزایی نهادها

رییس هیات اسکی اصفهان با بیان اینکه اعتبارات ناکافی هیات سبب شده که نتوانیم اقدامات موثری در مکان های ورزشی تفریحی انجام دهیم، گفت: بهبود وضعیت پیست های اسکی این استان مستلزم برطرف تعارض با امور اراضی منابع طبیعی است و امیدواریم این موضوع بزودی حل و فصل گردد.

محمود یسلیانی اضافه نمود: پیست اسکی فریدونشهر در غرب استان بالغ بر 70 هکتار مساحت دارد اما فقط نزدیک به 8.5 هکتار آن واگذار شد همچنین پیست اسکی افوس واقع در شهرستان بوئین میاندشت نیز شرایط مشابهی دارد.

وی اضافه نمود: چنانچه مشکل واگذاری این 2 پیست و تعارض آن حل و فصل گردد می توان برای بهینه سازی و تجهیز هر چه بیشتر آن کوشش کرد که این امر همکاری بیشتر اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان را می طلبد.

رییس هیات اسکی اصفهان تأکید کرد: برای استانداردسازی و تبدیل پیست ها برای استفاده بین المللی احتیاج است که محدوده کلی آن معین گردد تا بتوان برای اقدامات بیشتر در آنها کوشش کرد.

رییس هیات اسکی استان اصفهان گفت: استانداردسازی پیست اسکی فریدونشهر به منظور اخذ مجوزهای بین المللی احتیاجمند حدود 80 میلیارد ریال اعتبار است.

یسلیانی اضافه نمود: طبق ماده 27 واگذاری اماکن دولتی به بخش خصوصی، پیست اسکی فریدونشهر با هدف توسعه و تکمیل امکانات و زیر ساخت ها در سال 96 به شرکت توسعه ورزش و گردشگری فریدونشهر واگذار شد.

احداث جاده دسترسی به قله پیست، توسعه توفقگاه ها، ارتقاء ایمنی کابل های برق، اصلاح ورودی ها، توسعه سرویس های خدماتی و رفاهی، ترمیم و اصلاح سوئیت ها، بهبود سیستم گرمایشی و شروع ساخت یک ساختمان خدماتی جدید را از فعالیت های عمرانی اجرا شده این شرکت در پیست اسکی فریدونشهر است.

یسلیانی اضافه نمود: در زمستان سال جاری خدمات و امکانات این پیست از جمله پارکینگ، جهت پیست اسکی، سرویس بهداشتی و محل اسکان افزایش یافته است.

رییس هیات اسکی اصفهان با بیان اینکه در سال های گذشته رشته های آلپاین و اسنوبرد در مدرسه اسکی این پیست آموزش داده می شد، اعلام نمود: سال جاری کوشش می کنیم که رشته های صحرانوردی و اسکی کوهستان در صورت تامین شدن تجهیزات مورد احتیاج، راه اندازی گردد.

وی از دیگر امکانات این پیست به تله اسکی، بالابر آموزشی، تله سیژ برای گردشگران و زیپ لاین اشاره و اضافه نمود: این مجموعه از ارزان ترین پیست های اسکی کشور است و هزینه های آن از جمله عوارض ورودی قابل مقایسه با سایر پیست ها نیست.

یسلیانی درباره اخذ عوارض ورودی به این مجموعه شرح داد: با توجه به حجم زیاد مراجعه مردم به این پیست مقرر شد که در محل های با شیب ملایم از جمله پارکینگ اقدام به اخذ عوارض گردد.

وی با اشاره به اینکه نگهداری و مدیریت این پیست، هزینه های هنگفتی دارد، گفت: سال گذشته بسیاری از مراجعه کنندگان، خودروهای خود را داخل پارکینگ نبردند و همین امر موجب ضرر سنگین برای مدیریت مجموعه شد.

یسلیانی با بیان اینکه مجموعه پیست اسکی در حال تدارک تفریح های سالم دیگر برای جایگزینی با تیوب سواری است، توضیح داد: با وجود بعضی اقدام ها از سوی دادستانی، قانون معینی برای برخورد در این زمینه وجود ندارد و ما فقط می توانیم مانع از ورود تیوب سواران به محدوده اسکی بازان شویم.

رییس هیات اسکی استان اصفهان اضافه نمود: عملیات خرید و نصب تله سیژ، تسطیح بیشتر بستر پیست، فنس کشی، خرید برف کوب و احداث امکانات رفاهی از جمله مواردی است که می توان با انجام آن این مجموعه را به یک پیست اسکی با استاندارد بین المللی تبدیل کرد.

وی با بیان اینکه این پیست از سوی اسکی بازان منطقه و استان های همجوار مورد استقبال نهاده شد، ادامه داد: ورزشکاران اصفهان، چهارمحال و بختیاری و لرستان بیش از سایر استان ها از این مجموعه استفاده می کنند.

  • بازگشایی پیست اسکی فریدونشهر، به زودی

رییس هیات اسکی استان اصفهان ادامه داد: به دنبال فعالیت سامانه بارشی اخیر ارتفاع برف در پیست اسکی فریدونشهر به بیش از یک متر رسید، بنابراین این مکان با مجوز فدراسیون آدینه بازگشایی خواهد شد.

به گفته وی پیست اسکی فریدونشهر پس از بازگشایی در روزهای چهارشنبه، پنج شنبه، آدینه و شنبه هر هفته ساعت 9 صبح و در روزهای یکشنبه و سه شنبه هر هفته نیز از ساعت 14 تا 16 میزبانعلاقه مندان است.

  • ترافیک سنگین، دردسر شادمانه های برفی

سال گذشته بسیاری از گردشگرانی که برای تفریح به پیست اسکی فریدونشهر آمده بودند پشت ترافیک طولانی و خسته کننده غافلگیر شدند به طوریکه در ساعاتی از روز صف خودروهای مسافران از برف انبار تا پیست اسکی فریدونشهر کشیده شد و مسافران جهت 10دقیقه ای ازونبلاغ - فریدونشهر را یک ساعت و نیمه طی کردند.

این ترافیک در جهت 6 کیلومتری فریدونشهر تا پیست اسکی به شدت سنگین و در بعضی نقاط قفل شده بود. مشابه این رخداد در بهمن سال 1396 نیز رخ داد و جهتهای منتهی به پیست اسکی فریدونشهر شاهد ترافیک سنگین بطول 13 کیلومتر در دو آدینه متوالی بودند. گستره ترافیک به قبل از ورودی های این شهرستان در محله وحدت آباد فریدونشهر نیز رسیده بود.

ورود موج گسترده گردشگران و مسافران به فریدونشهر، اگرچه ظرفیت منحصر به فرد پیست اسکی این شهرستان در بخش گردشگری را به نمایش گذاشت اما کمبود زیرساخت های کافی در منطقه را نمایان کرد.

ترافیک سنگین در محورهای منتهی به پیست اسکی، دردسر جاذبه برفی غرب استان است که هر سال تکرار می گردد، این در حالی است که این محور ارتباطی، مردم بیش از 70 روستا در پیشکوه و پشتکوه شهرستان فریدونشهر را نیز دچار مشکل نموده است.

به گفته مسئولان، مسائل مربوط به آزاد سازی زمین های کشاورزی حاشیه این جاده علت تاخیر در عملیات تعریض آن است.

رییس هیات اسکی استان اصفهان در این خصوص گفت: از زمان شروع افتتاح این پیست برای تکمیل و گسترش زیرساخت های آن جهت رفاه گردشگران و علاقه مندان به اسکی کوشش هایی اجرا شده است اما استقبال روز افزون گردشگران از این پیست، توجه بیشتر مسئولان برای تامین زیرساخت های آن را طلب می نماید.

یسلیانی اضافه نمود: گردشگران معادل چند برابر جمعیت شهرستان فریدونشهر هر هفته به این شهرستان وارد می شوند که این مساله بطور طبیعی مسائلی را به دنبال داشته است.

وی، تصمیم گردشگران و علاقه مندان برای حرکت به سمت فریدونشهر در روزهای آخر هفته و به خصوص روز آدینه را عامل مهم ایجاد ترافیک دانست و گفت: این وضعیت به طور معمول در روزهای دیگر وجود ندارد.

توسعه گردشگری احتیاجمند تقویت زیر ساخت ها

کارشناس گردشگری در این خصوص گفت: ترافیک های طولانی، تصادفات جاده ای، فرسوده بودن ناوگان حمل و نقل جاده ای و ایمن نبودن جاده های کشور موجب می گردد تصویری ناامن از گردشگری داخلی در ذهن مسافران ایجاد گردد.

صادق بختیارمنش اضافه نمود: توسعه گردشگری تنها در گرو داشتن جاذبه های گردشگری نیست بلکه وجود زیرساخت های مطلوب مهم ترین عامل توسعه پیوسته صنعت گردشگری است.

وی با بیان اینکه محورهای ارتباطی مهمترین ابزار رسیدن به توسعه در هر منطقه ای به حساب می آید، یکی از مهمترین مولفه های مورد توجه در بخش توسعه گردشگری را ایمنی راه ها و کاهش آمار تصادفات دانست که کاهش دلهره و اضطراب گردشگران در طول سفر را به دنبال دارد.

بختیار منش اضافه نمود: جاده ایمن باعث سفر ایمن می گردد و اگر جاده ها از ایمنی و استاندارد لازم برخوردار نباشند باعث کاهش ورود گردشگر به یک منطقه خواهند شد.

وی به سودآوری قابل توجه گردشگری اشاره و اعلام نمود: مشارکت مردم و بخش خصوصی در فراهم کردن زیرساخت های گردشگری در بخش های مختلف از جمله جاده سازی، رونق اشتغال و در نهایت توسعه متوازن منطقه را رقم خواهد زد.

این کارشناس به تقویت خلق مثبت و تاثیر تفریحات و ورزش های زمستانه بر انسان اشاره نمود و اضافه نمود: برف شادی آفرین است و چنانچه این موهبت الهی با برنامه ریزی اصولی و هوشمندانه در راستای توسعه مالی به کار گرفته گردد می توان امیدوار بود که بخش قابل توجهی از مسائل بیکاری هم به صورت موقت و هم به طور پایدار حل خواهد شد.

  • حمایت از بخش خصوصی برای رونق گردشگری

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان گفت: این استان به دلیل برخورداری از اقلیم متنوع از مزیت منحصر به فرد گردشگری چهار فصل برخوردار است که باید از آن بهره برد.

فریدون اله یاری به ظرفیت گردشگری زمستانه غرب استان اشاره و اضافه نمود: توسعه زیر ساخت های گردشگری در نقاط کوهستانی و سردسیر استان با توجه به اقبال گردشگران برای حضور در این مناطق نقش قابل توجهی در ارتقا صنعت توریسم خواهد داشت.

وی با بیان اینکه جذب گردشگر به این شهرستان ها برای ساکنان آنها نیز بسیار سودمند و ارزآور خواهد بود، اظهارداشت: در چند سال اخیر به مساله گردشگری توجه بسیاری شده و سیاست ها در این بخش به سوی ارتقا صنعت گردشگری در همه بخش های مرتبط است.

به گفته وی طراحی و پیاده سازی تناسب های لازم و زیرساخت های فرهنگی مختص هر شهر غرب استان، موازی با توسعه گردشگری و تفریحات زمستانه در آن لازم است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ادامه داد: باید طوری برنامه ریزی گردد که علاوه بر طبیعت گردی و بهره مندی از تفریحات زمستانه گوشه ای از تمدن، تاریخ، میراث ناملوس و فرهنگ شهرها به مسافران معرفی گردد.

وی با بیان اینکه توسعه زیرساخت های گردشگری احتیاجمند سرمایه گذاری بخش خصوصی است، توضیح داد: برنامه ریزی های خوبی برای حمایت از فعالان بخش خصوصی طراحی شده است.

به گفته اله یاری به متقاضیان و علاقه مندان بخش گردشگری تسهیلات ارزان قیمت ارائه می گردد.

  • اقتصادِ گردشگری، نسخه نجاتبخش

کننده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی اقتصاد گردشگری را نجاتبخش این استان دانست، گفت: در صورت حرکت به سمت توسعه فراصنعتی و توجه مضاعف به صنایعی همچون گردشگری می توانیم به خودکفایی برسیم.

ناهید تاج الدین اضافه نمود: بارگذاری صنعتی امروز در اصفهان مسائل فراوانی از جمله آلودگی هوا و خشکی زاینده رود را به همراه داشته است.

وی با بیان اینکه اقتصاد گردشگری می تواند نجات بخش اصفهان از رکود باشد، ادامه داد: هر توریستی که به ایران سفر می نماید 6 تا هفت روز اقامت داشته و حدود هزار و 800 دلار دلار هزینه می نماید و این در حالی است که در اصفهان این میزان 600 تا 700 دلار و اقامت 2 تا سه روز است.

کننده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: اگر بتوانیم از ظرفیت افزون بر 230 اقامتگاه بومگردی اصفهان به درستی استفاده کنیم تعداد روزهای اقامت گردشگر و درآمد گردشگری اصفهان افزایش می یابد.

تاج الدین با اشاره به ضرورت جایگزینی صنعت گردشگری به جای نفت، بیان نمود: اگر ما نفت نداشتیم شرایط بهتری را شاهد بودیم، با اتکار به آن ضرورت و اهمیت صنایع دیگر کمتر احساس شده و از وجوه مالی که به توسعه پایدار یاری می نماید غافل مانده ایم.

وی ادامه داد: اصفهان به عنوان قطب صنعت و پایتخت فرهنگ و تمدن شناخته می گردد اما تاکنون قطب صنعت بودن یاریی به ما ننموده و مزیت هایی را برای توسعه پایدار به همراه نداشته است.

کننده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: ظرفیت ها و بسترهای متعدد گردشگری در اصفهان داریم که از آنها غافل شده ایم و بیشتر به سمت قطب صنعت حرکت کردیم که مسائل متعددی را برای شهر به ارمغان آورده است در حالی که اصفهان یکی از ده مقصد گردشگری دنیا است و این مزیت بسیار جای گسترش دارد.

تاج الدین اعلام نمود: مردم ما به صورت ذاتی و درونی از برپایی نمایشگاه ها و رویدادهای گردشگری استقبال می کنند اما ما نسبت به این موضوع غفلت ورزیدیم.

وی با بیان اینکه اگر به این باور برسیم که سرمایه گذاری در صنعت گردشگری ارزش اضافه نموده فراوانی دارد بعضی از مسائل مرتفع خواهد شد، اضافه نمود: در بسیاری از موارد برای سرمایه گذاری در بخش گردشگری احتیاجی به یاری دولت نیست و اگر بسترها را فراهم کنیم به اندازه کافی انگیزه و بازگشت سرمایه برای بخش خصوصی وجود دارد ضمن آنکه در بخش گردشگری خارجی نیز می توانیم از ظرفیت های فاینانس هم استفاده کنیم.

غرب استان شامل شهرستان های فریدن، فریدونشهر، چادگان و بویین میاندشت، منطقه ای وسیع و کوهستانی است که پس از عبور از سال های خشکسالی و کاهش شدید نزولات جوی، در پاییز و زمستان سال گذشته و بهار و پاییز سال جاری شاهد بارش برف و باران است. این بارش ها هر سال مسدود شدن بخشی از راه های ارتباطی این شهرستان ها را به دنبال دارد. طبیعت زمستانی و مناظر پوشیده از برف این مناطق را در فصل سرما کانون گردشگری زمستانه اصفهان تبدیل نموده است.

پیست اسکی فریدونشهر در 3 کیلومتری این شهر در دامنه کوه تسیخه واقع شده است. دسترسی به این پیست به وسیله جاده ارتباطی اصفهان به الیگودرز، سه راهی فریدونشهر، پس از شهرستان فریدونشهر، جاده فریدونشهر به سیبک، سه راهی جاده روستای چغیورت امکان پذیر است.

پیست اسکی افوس به طول 850 متر در منطقه گردشگری سرچشمه واقع شده و مجهز به تله اسکی است، امکانات متعدد رفاهی و ورزشی مانند توقفگاه، سالن غذا خوری، سرویس بهداشتی، آلاچیق و مجموعه ورزشی کودک در این مکان فراهم است و امکان اجاره، فروش و آموزش استفاده از وسایل اسکی برای علاقه مندان وجود دارد.

این پیست دارای استانداردهای لازم، شیب و ارتفاع مناسب و بالابر بشقابی است که سهولت بالا رفتن اسکی بازان به دامنه کوه را فراهم می نماید.

شهر افوس از توابع بویین میاندشت، در غرب استان اصفهان و 38 کیلومتری شهرستان فریدن درمیان پیش کوه های داخل زاگرس مرکزی قراردارد. افوس در دامنه کوه قوسی شکل به همین نام ایجاد شده است که بلند و برف گیر است و به همین دلیل جویبارهای زیادی از این کوه سرچشمه می گیرد.

شهرستان های فریدن با بیش از 49 هزار نفر جمعیت، فریدونشهر با 35 هزار نفر جمعیت، چادگان با 32 هزار نفر و بوئین میاندشت با بیش از 24 هزار نفر به ترتیب در 140، 180، 110 و180 کیلومتری غرب استان اصفهان قرار دارند.

برای دریافت ویزای اروپا با ما تماس بگیرید.

به "شکوفایی ظرفیت گردشگری زمستانه در اصفهان نیازمند برنامه ریزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکوفایی ظرفیت گردشگری زمستانه در اصفهان نیازمند برنامه ریزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021