اتهام جاسوسی چین به دو کانادایی

ایرنا: در گرماگرم دستور ترامپ برای محدود کردن هواوی غول مخابراتی چین، پکن مایکل کاوریک و مایکل اسپاور کانادایی را که از مدت ها پیش بازداشت نموده بود به جاسوسی متهم کرد موضوعی که بار دیگر به افزایش تنش ها میان چین و کانادا منجر شده است.

اتهام جاسوسی چین به دو کانادایی

با اعلام این خبر، تنش ها میان چین و کانادا که پیش از این به دنبال بازداشت کاوریک، دیپلمات سابق کانادایی در چین شروع شده بود بار دیگر تشدید شد اوتاوا قبلا به بازداشت و بازپرسی مایکل کاوریگ دیپلمات سابق این کشور معترض شده بود.

پلیس چین می گوید این دو تبعه کانادایی اطلاعات و اسناد محرمانه را جمع آوری کرده و در اختیار نیروهای خارجی قرار داده اند این دو نفر از دسامبر گذشته در بازداشت بسر می بردند اما وزارت خارجه چین از روز پنجشنبه خبر دستگیری آنها به جرم جاسوسی را محرز دانسته و همین باعث تشدید مناقشات میان چین و کانادا شده است.

لوکانگ سخنگوی وزارت خارجه چین امروز پنجشنبه خاطر نشان کرد که این افراد مرتکب جمع آوری و یا سرقت اسناد محرمانه و ارایه آن به نیروهای خارجی شده اند.

وی ضمن تشریح مسایل مربوط به بازداشت و دستگیری این دو نفر گفت دیپلمات سابق (کاوریگ) اسناد محرمانه جمع آوری و دیگری که بازرگان است اطلاعات را سرقت کرده است و آنها را به خارجی ها داده اند.

لو کانگ در خصوص اینکه دقیقا حکم دستگیری چه موقع صادر شده است اعلام نظر نکرد اما ابراز امیدواری کرد که کانادا در پرونده جاسوسی این افراد دخالت نکند.

اداره جهانی دولت کانادا که به این مسایل رسیدگی می نماید با انتشار بیانیه ای دستگیری این دو تبعه در چین را به اتهام جاسوسی محکوم و با آن مخالفت کرده است.

گزارش ها حاکی است دولت کانادا قبلا هم لو شایه سفیر چین در اوتاوا را احضار کرده و مراتب اعتراض این کشور را به وی ابلاغ کرده است اوتاوا تاکید کرده بود این شهروند کانادایی باید فورا آزاد گردد.

این کشور افزوده است بازپرسی از یک تبعه کانادایی که زمانی در چین دیپلمات بوده است خلاف مصونیت دیپلماتیک به حساب می آید و چنین اقدامی به روابط دو کشور لطمه می زند.

گزارش حاکی است مسئولان اوتاوا به سفیر چین در این ملاقات گفته اند که نباید مصونیت وی زیر سوال برود بلکه باید هرچه زودتر آزاد شده و به کشورش بازگردد این موضوع باعث مباحثاتی میان طرفین شده است.

گزارش روزنامه اس سی هنگ کنگ حاکی است سفیر چین بشدت به کانادا اعتراض کرده و افزوده است که این کشور بر فزونی سفید بر دیگر نژادها تاکید می ورزد و فرهنگ غربی را مافوق دیگر فرهنگ ها می داند.

تنش ها میان چین و کانادا از زمان دستگیری خانم منگ وانژو در کانادا شروع شد، اوتاوا اول دسامبر سال 2018 خانم وانژو، مدیر اقتصادی شرکت مخابراتی هوآوی را به خاطر نقض تحریم های آمریکا بازداشت کرد و درصدد استرداد او به آمریکا بود در پی این اقدام کانادا، پکن چند روز بعد دو شهروند کانادایی به نام های مایکل اسپاور تاجر و مایکل کوریگ دیپلمات سابق کانادایی را به اتهام به خطر انداختن امنیت ملی چین بازداشت کرد.

روز بیستم دسامبر نیز سخنگوی وزارت امور خارجه چین تایید کرد که سومین شهروند کانادایی به نام سارا مک لور به خاطر کار غیرقانونی در چین دستگیر شده است.

با این حال چین تاکید کرده بود پرونده این سه شهروند بازداشتی ربطی به پرونده معاون اقتصادی شرکت هواوی در کانادا ندارد.

دادگاه ونکوور کانادا 10 روز بعد از دستگیری خانم منگ، او را با قید وثیقه 7.5 میلیون دلاری آزاد کرد تا دولت این کشور در رابطه با استرداد وی به آمریکا تجدیدنظر و تصمیم گیری کند.

با این حال هنوز تنش ها میان دو کشور کانادا و چین، در خصوص دستگیری این افراد ادامه دارد.

چین پایان اواخر دسامبر، خانم مک لور را آزاد کرد و وی به کانادا بازگشت رسانه های کانادایی از خانم مک لور به عنوان معلم نام برده بودند.

به "اتهام جاسوسی چین به دو کانادایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتهام جاسوسی چین به دو کانادایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021