جامعه جهانی از تقابل آمریکا با چین حمایت نمی کند

به گزارش آوای بورالان، بسیاری از ناظران آمریکا معتقدند تقابل دولت ترامپ با چین به صورتی است که رقابت پذیری آمریکا را توسعه نمی دهد و حمایت جهانی چندانی برای آن نخواهد داشت.

جامعه جهانی از تقابل آمریکا با چین حمایت نمی کند

به گزارش آوای بورالان به نقل از نشنال اینترست، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اواخر ماه گذشته بیانیه ای اظهار داشت و گفت: ما احتیاجی به چین نداریم و بدون چین بهتر عمل می کنیم.

بسیاری از ناظران آمریکا موافقند که واشنگتن باید سیاست خود در برابر پکن را دوباره ارزیابی کند. پکن مقتدر تر شده چون ثروت بیشتری دارد و این برخلاف امید طولانی مدت غرب برای ایجاد اصلاحات در بازار است، اصلاحاتی که منجر به آزادی سیاسی می گردد. نظامی سازی دریای جنوبی چین و اقدامات این کشور باعث شده حتی بسیاری منتقدان دونالد ترامپ هم قانع شوند که این سیاست آمریکا در برابر چین ضروری بوده است.

ولی تقابل دولت ترامپ با چین به صورتی است که رقابت پذیری آمریکا را توسعه نمی دهد و حمایت دنیای چندانی برای آن نخواهد داشت. پنج نکته را در نظر بگیرید:

اول، دولت آمریکا توانایی این کشور برای یک ایجاد یک ائتلاف جهت مدیریت اقدامات چین را دست کم گرفته است و علاقه چندانی به ادامه مذاکرات در خصوص پیمان تجاری و سرمایه گذاری ترنس-اتلانتیک با اتحادیه اروپا نشان نداده است. حتی قبل از وضع اولین دور عوارض بر کالاهای چین در جولای 2018، دولت آمریکا صادرات از کانادا، اتحادیه اروپا، ژاپن، مکزیک و کره جنوبی را کاهش داده بود.

چین دلیل خوبی دارد که باور کند می تواند در برابر فشار آمریکا ایستادگی کند. فراوری ناخالص داخلی چین در حال حاضر دو سوم فراوری ناخالص داخلی آمریکاست و حتی اگر نرخ رشد آن به طرز قابل توجهی کاهش یابد، احتمالاً می تواند تا اواسط قرن حاضر از نظر اندازه اقتصادش از آمریکا پیشی بگیرد. اگر آمریکا امیدوار است بتواند چین را برای ایجاد اصلاحات مالی تحت فشار بگذارد، احتیاج به حمایت شرکت های اروپایی و آسیایی خود دارد.

دوم، در حالی که درگیری در زمینه فناوری بین آمریکا و چین خطرات امنیتی قابل ملاحظه ای به وجود می آورد، دولت ترامپ سعی دارد اقتصاد دو کشور را از هم جدا سازد و شرکت هایی مانند هواوی و زد تی ای را از دور خارج کند که می تواند به نفع پکن باشد. چین حالا احساس احتیاج می نماید تا جایگزین هایی برای تامین نمایندگان قطعات تکنولوژیکی خود پیدا کند و راستا صادراتش را به آمریکا تغییر دهد.

سوم،آمریکا با خروج از معاهده برجام با ایران و قرار دادن تحریم ها به عنوان یکی از اجزای اصلی سیاست خارجی خود، باعث شده دوستان و رقبایش بیشتر در جهت کنار زدن دلار پیش بروند. دلار از عوامل رجحان آمریکاست. اتحادیه اروپا، چین و روسیه سعی دارند مکانیزم های خاص خود را برای پرداخت ایجاد نمایند و مرکزیت دلار را کاهش دهند. حتی مارک کارنی، رئیس بانک مرکزی انگلیس هم یک ارز ذخیره دیجیتال برای کاهش تأثیر دلار آمریکا در تجارت دنیا پیشنهاد داده است.

چهارم، در حالی که دولت ترامپ به شدت از عناصر اصلی دستور کار ژئو مالی چین انتقاد می نماید، خودش هنوز نتوانسته دستور کار منسجمی ارائه دهد. بنابراین انتقاد او بیشتر نشان دهنده اضطراب آمریکا در خصوص رقابت پذیری خودش است تا نگرانی در خصوص شرکای بلندمدتش. این یعنی پکن مطمئن و رو به جلو عمل می نماید و واشنگتن عصبی و رو به افول است.

پنجم، در حالی که آمریکا اقدامات رقابتی بسیاری را در پیش گرفته ولی دولت ترامپ هنوز هدف نهایی از این اقدامات را تعیین نکرده است. این یعنی یک درگیری بی سرانجام بدون هیچ پیشرفتی.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "جامعه جهانی از تقابل آمریکا با چین حمایت نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جامعه جهانی از تقابل آمریکا با چین حمایت نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021