واکنش چین به تصویب پیمان تایوان در سنای آمریکا

به گزارش آوای بورالان، ایرنا نوشت: چین تصویب پیمان تایپه در کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا را قویا محکوم و آن را اقدامی علیه اصل یک چین توصیف کرد.

واکنش چین به تصویب پیمان تایوان در سنای آمریکا

ما شیاگوانگ سخنگوی اداره امور تایوان در دولت چین روز شنبه تاکید نمود آمریکا با تصویب این پیمان اصل یک چین و بیانیه های مشترک دو کشور را نقض نموده است.

وی اضافه نمود: چنین اقدامی نادیده دریافت اصول و مقررات بین المللی و نقض آشکار اصل چین واحد است و مداخله آشکار آمریکا در امور داخلی چین محسوب می گردد.

او گفت هر مساله ای که به تایوان مربوط گردد جزو امور داخلی چین به حساب می آید و برعهده آمریکا است که به حق حاکمیت و تمامیت ارضی چین احترام بگذارد.

این سخنگو توقف اجرای چنین اقدامات و تصویب چنین پیمان هایی را خواهان شد و گفت تصویب پیمان برای تقویت روابط آمریکا و تایوان باعث تیرگی روابط دو کشور چین و آمریکا خواهد شد.

همزمان اعلام شده است که ساندرا اودکرک دیپلمات ارشد آمریکایی راهی تایوان می گردد تا از این جزیره پس از آنکه دو متحد دیپلماتیک خود را از دست داد، حمایت کند.

یک هفته قبل دو کشور جزایر سلیمان و کریباتی روابط رسمی با تایوان را قطع و مناسبات دیپلماتیک با چین برقرار کردند.

اودکرک معاون وزیر خارجه آمریکا در منطقه آسیا و اقیانوس آرام خاطر نشان کرد یکی از اهداف سفرش به تایوان که یک شریک مهم و قابل اعتماد برای آمریکا به حساب می آید، پشتیبانی از این جزیره در راستای مسایل دیپلماتیک اخیر است.

شمار متحدان تایوان به 15 کشور کاهش پیدا نموده است و با نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری این جزیره در سال اینده میلادی، واشنگتن درصدد تقویت مناسبات با چین تایپه است.

منبع: خبرآنلاین

به "واکنش چین به تصویب پیمان تایوان در سنای آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش چین به تصویب پیمان تایوان در سنای آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021