8 سوال مجلس از مونسان ، پرسش مجلسی ها از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کلید خورد

رییس فراکسیون جوابگو با مطرح کردن هشت سوال، از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می خواهد درباره بی توجهی به حفظ، نگهداری و مرمت آثار تاریخی کشور و گسترش زیرساخت های صنعت گردشگری جوابگو باشد.

8 سوال مجلس از مونسان ، پرسش مجلسی ها از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کلید خورد

در حالی بیش از سه ماه از نشستن علی اصغر مونسان روی جایگاه وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می گذرد که در این مدت علاوه بر پرسش هایی که بعضی نمایندگان مجلس بعد از وقوع هر اتفاق تلخی در حوزه انتخابی شان در رسانه ها از مونسان پرسیده اند، این بار فراکسیون جوابگوی مجلس به صورت رسمی قرار است نخستین سوال را از او درباره وضعیت چند محوطه تاریخی معین شده در کشور داشته باشد.

سوال های مطرح شده از علی اصغر مونسان - وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی - را که به هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تقدیم شده علی بختیار - رییس فراکسیون جوابگوی مجلس و نماینده گلپایگان و خوانسار - از او می پرسد.

در خلاصه سوال آمده است: علت عدم توجه به حفظ، نگهداری و مرمت آثار تمدنی و ابنیه تاریخی کشور و عدم تدبیر جهت گسترش زیرساخت های صنعت گردشگری چیست؟

اما شرح سوال ها که در قالب هشت پرسش مطرح شده این طور است:

  • 1- چرا با این که چند سال از آسیب دیدن قلعه شاهدژ واقع در کوه صفه در جنوب اصفهان با قدمت حدود 1700 سال، به دلیل احداث تله کابین می گذرد، ولی هنوز اقدام موثری جهت برچیدن تاسیسات صورت نگرفته است و با این که این بنا در فهرست آثار ملی ثبت شده است، هنوز حریم و ضوابط آن معین و ابلاغ نشده است؟
  • 2- چرا اداره میراث فرهنگی اصفهان در برابر تخریب حریم میدان نقش دنیا به منظور احداث خیابان آقانجفی، واکنش بایسته را از خود نشان نداد؟
  • 3- چرا ضوابط حریم چهارباغ که یکی از خیابان های تاریخی شناخته شده در دنیا است، به صورت واضح و شفاف معین و اعلام نمی گردد؟ و چرا اداره میراث فرهنگی اصفهان جهت ساخت هتل و بلندمرتبه سازی در محدوده تاریخی چهارباغ اقدام به صدور مجوز نموده است، به طوری که بنا به گزارش واصله تا کنون حدود 3000 متر زمین در محدوده تاریخی، بدون مصوبه کمیسیون ماده 5 تخریب و گودبرداری شده است؟
  • 4- چرا مسوولین میراث فرهنگی از حریم محوطه باستانی چندهزارساله جوبجی واقع در شهرستان رامهرمز محافظت کافی به عمل نیاورده اند، به طوری که مدتی است معدنکاران مشغول احداث جاده در پنج متری این محوطه هستند؟ با توجه به کشف گنجینه کهن طلایی و مفرغی حاکم عیلامی رامهرمز و مقبره دو زن از نزدیکان پادشاه تمدن باستانی عیلام نو در این محوطه می توان به اهمیت آن پی برد.
  • 5- بخش اعظمی از سنگ نگاره های شش تا هفت هزارساله تیمره در محوطه باستانی کوچری در شهرستان گلپایگان با احداث سد به زیر آب رفته است. چرا تا کنون مسوولین میراث فرهنگی اقدامی جهت نجات بخشی و صیانت از این آثار باارزش ننموده اند؟
  • 6- در سنوات گذشته عرصه و حریم محوطه تاریخی هگمتانه واقع در همدان - که قابلیت ثبت دنیای نیز دارد - مخدوش شده است، چرا که مدیران میراث فرهنگی از امکانات قانونی خود جهت صیانت از حریم ابنیه و محوطه های تاریخی کشور استفاده نمی کند.
  • 7- مسئله بعدی تعرض به عرصه محوطه باستانی ثبت دنیای شوش است. که این اقدام یک بار جهت احداث زیرگذر و بار دیگر به خاطر عبور لوله های نفتی صورت گرفت. چرا حریم و عرصه یک محوطه تاریخی چندهزارساله که - ثبت دنیای نیز شده است - به آسانی مورد تعرض قرار می گیرد و پیگیری موثری جهت برخورد با خاطیان و متخلفان نمی گردد؟
  • 8- شیراز و اصفهان شناخته ترین مقاصد گردشگری کشور هستند؛ چرا تا کنون اقدامی جهت ساخت موزه منطقه ای استان فارس و استان اصفهان در این دو شهر صورت نگرفته است؟

24 شهریور شهاب نادری - نایب رئیس فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی - به یک رسانه اعلام نمود: اعضای فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی در حال آنالیز علت تخریب نقش برجسته ارزشمند ثلاث باباجانی هستند، به زودی با طرح سوال از وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وی را به مجلس فرامی خوانیم تا در رابطه با این موضوع شرح دهد.

همچنین 18 آذر راهنمایی الله خادمی - نماینده مردم ایذه و باغ ملک در مجلس - از طرح سوال خود از علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اطلاع داد: موضوع سوال درباره عدم توجه به مسئولیت خود و عدم توجه به مناطق میراثی و گردشگری کشور و عدم اعتماد به نفس برای دفاع از درآمدزایی گردشگری است.

منبع: ایسنا

به "8 سوال مجلس از مونسان ، پرسش مجلسی ها از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کلید خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 سوال مجلس از مونسان ، پرسش مجلسی ها از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کلید خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021