گوزن های نارا

گوزن های «نارا» (Nara) نمادهای این شهر و در سراسر ژاپن مشهور هستند. البته چیزهای زیادی درباره این گوزن های مشهور وجود دارد که افراد زیادی از آن ها بی خبر هستند. بعد از خواندن فهرست زیر، آمادگی کامل برای سفر به نارا با اطلاعات کامل از گوزن های آن را خواهید داشت. بازدید از این شهر تماشایی برای گردشگران تور ژاپن می تواند لحظات مفرحی را رقم بزند.

گوزن های نارا

 

چرا پارک نارا پر از گوزن است؟

Nara Park

«پارک نارا» (Nara Park) ناحیه وسیعی را پوشش می دهد و خودش بخشی از محوطه معبد «کاسوگا-تایشا» می باشد. معبود این معبد «تاکه‌میکازوچی» است که گفته می شود سوار بر یک گوزن مقدس از «معبد Kashima» در استان «ایباراکی» به نارا آمده بود. بخاطر این افسانه است که گوزن ها حیوانات مقدس و یاری رسانان به خدا لحاظ می شدند و سال های زیادی است که مورد حفاظت قرار گرفته اند. حتی امروزه از گوزن های نارا بعنوان یادمان های طبیعی بادقت محافظت می شود.

 

گوزن های نارا چه می خورند؟

Deer Crackers

نارا به «تردک های گوزن» (deer crackers یا shika senbei) خود معروف است، اما گوزن های پارک نارا حیواناتی وحشی می باشند و کاملا قادر هستند تا غذای خود را پیدا کنند. یک گوزن در طول سال معمولا چندین گونه گیاهی، از جمله علف، پامپاس گراس نقره ای و گونه های دیگر علف، را می خورد. گوزن های نارا بر اساس رژیم غذایی شان به دو دسته تقسیم می شوند: «گوزن های پارک» (park deer) که در زمین های مسطح پارک نارا مقیم هستند و «گوزن های کوه واکاکوسا» (Mount Wakakusa deer). البته علف بیشتر وعده های غذایی هر دو گروه این گوزن های را تشکیل می دهد. وابستگی زیاد به علف گوزن های نارا را از گونه های دیگر گوزن در ژاپن بسیار متمایز می کند.

 

تردک های گوزن چی هستند؟

Deer Crackers

علف مشخصا مهم ترین جز از برنامه غذیی گوزن های پارک ناراست. پس اجزای تشکیل دهنده تردک گوزن چی هستند؟ جواب این سوال، آرد گندم و سبوس برنج است. این خوراکی های تشویقی برای سلامتی گوزن ها بدون شکر درست می شوند و بازدیدکنندگان می توانند این خوراکی امن را به این حیوانات بدهند. تردک گوزن نشان بازرگانی ثبت شده ای متعلق به «بنیاد محافظت از گوزن های نارا» (Foundation for the Protection of Deer in Nara) است که بخشی از سودش به تلاش ها برای محافظت از گوزن ها اختصاص پیدا می کند.

 

رویدادهای سالانه مربوط به گوزن های نارا

1. فراخوانی گوزن ها

Deer Calling

به صدا درآمدن یک شیپور، نشان دهنده نوای فصل است. این شیپور خاص مربوط به فراخوانی گوزن هاست که در آن گوزن ها با صدای شیپور فرخوانده می شوند و در قالب یک گله گرد هم می آیند. این سنت با افتتاح پارک گوزن ها در سال 1862 آغاز شد که گفته می شود با به صدا درآمدن یک شیپور مشخص شده بود. این سنت از آن موقع ادامه دار بوده و در حال حاضر این رویداد سالانه چندین بار در پارک «Tobihino» در جنوب جاده منتهی به معبد کاسوگا-تایشا برگزار می شود. با به صدا درآمدن شیپور، گوزن های نارا از جنگل بیرون می آیند و دور شیپور جمع می شوند. چنین چیزی را تنها در نارا می توان دید، پس به نارا بیایید و از آرامش طبیعی این صحنه صبحگاهی لذت ببرید.

 

2. شاخ بری

Antler-Cutting Ceremony

سنت بزرگ مراسم شاخ بری از رویدادهای برجسته این شهر کهن است. این مراسم در «دوره ادو» به دلایل امنیتی و برای محافظت از درختان پارک نارا آغاز شده بود. شاخ های یک گوزن نر از نمادهای مهم آن هستند و با اینکه برچیدن شان حیف است، این رویداد شاخ بری زاییده سنت است تا مردم و گوزنان نارا بتوانند زندگی با صلح و صفایی را در کنار یکدیگر تجربه کنند.

 

Roku-en

Roku-en

بازدید از «Roku-en» به افرادی توصیه می شود که می خواهند اطلاعات بیشتری را درباره گوزن های نارا کسب کنند. Roku-en ناحیه حصارکشیده شده ای برای گوزنان می باشد که در جنوب مسیر منتهی به معبد کاسوگا-تایشا با فانوس های سنگی اش واقع است. هر آپریل، گوزن های باردار گله (حدودا 200 گوزن ماده) در این محوطه قرار می گیرند تا در امنیت بچه های خود را به دنیا بیاورند. در اواسط جولای، وقتی که بچه گوزن ها توانایی همگام شدن با مادران شان را پیدا کرده اند، مردم می توانند این بچه گوزن های بانمک را در رویداد ویژه ای به نام «ارائه بچه گوزن ها» (Kojika Koukai یا Presentation of the Fawns) ببینند. در این رویداد ناحیه ای با اطلاعات دقیق از گوزن ها در دسترس قرار می گیرد و برنامه ویژه ای که بیشتر گروه های مدرسه ای را هدف قرار می دهد، برای آموزش دادن به بازدیدکنندگان درباره این حیوانات ویژه برگزار می شود.

 

محافظت از گوزن های نارا

Protecting Nara Deer

برخلاف بیشتر گوزن های ژاپن، گوزن های نارا در فاصله نزدیک عجیبی با انسان ها زندگی می کنند. به دلیل همین موضوع، ضروری است که در تعامل های خود با گوزنان مراقب باشیم تا همزیستی مسالمت آمیز با گوزنان پارک نارا را ادامه دهیم. لطفا در زمان بازدید از نارا موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

 

امنیت ترافیکی

Traffic Safety

لطفا در زمان رانندگی در نزدیکی پارک نارا، بسیار مراقب باشید چون گوزن ها به صورت ناگهانی در خیابان ظاهر می شوند.

 

غذا

Food

گوزن ها نمی توانند غذاهای انسان ها را حضم کنند، پس لطفا چنین غذاهایی را به آن ها ندهید. لطفا بطور ویژه ای مراقب این باشید که کیسه های پلاستیکی یا سایر آشغال ها را جا نگذارید چون در صورت قورت دادن تصادفی باعث به خطر انداختن جان گوزن ها می شوند. برای جلوگیری از این موضوع، سطل های زباله در سراسر پارک نارا وجود دارند. لطفا آشغال های خود را به درستی در سطل های زباله بگذارید یا آن ها را با خود به خانه ببرید.

Nara Deer

به "گوزن های نارا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوزن های نارا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021