جشن رنگ هولی (هند)

«هولی» (Holi) که به نام «جشن رنگ» (festival of colors) هندوها شناخته می شود، یک جشن سالانه شاد در آغاز بهار است که از اهمیت فرهنگی و مذهبی برخوردار می باشد. این رویداد که معمولا در ماه مارچ در هند، نپال و سایر کشورهای جنوب آسیا مثل سریلانکا و همچنین «دیاسپورا» (جوامع دور از وطن) این کشورها برگزار می شود، عشق را جشن می گیرد و نشان دهنده زمان تولد دوباره و تجدید حیات است؛ زمانی برای پذیرفتن انرژی های مثبت و رها کردن انرژی های منفی. در یکی از شناخته شده ترین سنت های هولی، شرکت کنندگان تماما سفید می پوشند، به خیابان ها می آیند و پودرهای رنگی را به سمت یکدگیر پرتاب می کنند و با این کار، رنگدانه های گوناگونی را از خود به جا می گذارند. در ادامه شاهد جشن هایی از جنس موسیقی، رقص و غذا هستیم.

جشن رنگ هولی (هند)

 

زمان برگزاری

Holi, Festival of Colors

هولی در پایان زمستان و آغاز بهار، در آخرین روز ماه کامل در ماه «Falgun» در تقویم شمسی-قمری هندو جشن گرفته می شود. تاریخ جشن بر اساس چرخه قمری متغیر است. این جشن معمولا در ماه مارچ و در سال 2025، در 14 مارچ برگزار می شود.

 

داستان های مربوط به هولی

Holi, Festival of Colors

ریشه های این جشن به اساطیر و روایات هندو برمی گردد. در یکی از این داستان ها، پادشاه «هیرانیاکاشیپو» به همه مردم سرزمینش دستور داد تا او را پرستش کنند و زمانی که «پراهلادا»، پسر خود و یکی از پیروان پروردگار «ویشنو»، از دستورش سرپیجی کرد، آزرده خاطر شد. بنابراین او به خواهرش «هولیکا» (Holika) که از آتش مصون بود، فرمان داد تا این کودک را روی پای خود به آتشی ببرد. اما وقتی تل هیزم برافروخته شد، تعهد و وفاداری پسربچه به ویشنو باعث محافظت از او گشت، درحالیکه هولیکا، با وجود مصونیتش، در آتش سوخت و جان سپرد. بعضی ها هولی را ارجاعی به پروردگار «کریشنا»، عشق او به معشوقش، «رادا»، و بازی کیهانی با همراهان و پیروانش می دانند که «گوپیکا» (gopika) نام دارند؛ پیروانی که بخاطر عشق بی شرط و شروط و تعهد خود به کریشنا تکریم می شوند.

 

نحوه جشن گرفتن جشن رنگ

Holi, Festival of Colors

مردم در خیلی از جاهای هند روز قبل از هولی آتش های بزرگی را روشن می کنند تا نابودی شر و پیروزی خیر را نشان دهند. در روز هولی، تمام خیابان ها و شهرها پر از افرادی می شوند که پودر رنگی در هوا پرتاب می کنند. بعضی ها بالون هایی از آب رنگی را از پشت بام ها پرت و بعضی دیگر با تفنگ های آب پاش شلیک می کنند. در این روز همه این چیزها مجاز است. فریادهای «Holi hai» به معنی «این هولی است» را می توان از خیابان ها شنید. هولی طی دهه های گذشته در فیلم های بالیوودی هم به جشنی رومانتیک و محبوب تبدیل شده است.

Gujhia

رنگ هایی که در طول هولی دیده می شوند، نمادهایی از چیزهای متفاوتی هستند. آبی نماد رنگ پوست کریشنا، سبز نماد بهار و تولد دوباره و قرمز نماد ازدواج یا باروی است و همچنین قرمز و و زرد که استفاده از آن ها در آیین ها و جشن ها رایج است، نمادهای بختیاری هستند. طیفی از غذاهای ویژه جز مراسم هستند که محبوب ترین آن ها «گجیا» (gujhia) می باشد؛ یک شیرینی عمیق روغن پزی شده حاوی شیر لخته، مغز و میوه های خشک شده. مهمانی های هولی شامل «Thandai» هم می شوند. این نوشیدنی خنک با ترکیبی از بادام، دانه های رازیانه، گلبرگ های رز، تخم خشخاش، زعفران، شیر و شکر آماده می شود.

 

نحوه جشن گرفتن هولی در دیاسپورا

Holi, Festival of Colors (Utah, 2013)

در آمریکای شمالی و هر کشوری که دارای جمعیت هندو می باشد، افرادی که ریشه هندی دارند، هولی را با مهمانی ها و رژه های بالیوودی جشن می گیرند و همچنین گردهمایی های عمومی و خصوصی زیادی را برگزار می کنند. سازماندهی برنامه های فرهنگی، بازی های کریکت دوستانه و مراسم های دیگری هم در معابد و مراکز اجتماعی هندو در زمان برگزاری هولی متداول است.

به "جشن رنگ هولی (هند)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشن رنگ هولی (هند)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021