سنگ اندازی آمریکا جلوی وام دادن به چین

رئیس جمهور آمریکا از مقامات بانک جهانی خواست از تصمیمشان در اعطای وام به چین تجدید نظر نمایند.

سنگ اندازی آمریکا جلوی وام دادن به چین

به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین، بانک جهانی به تازگی اعلام نموده است که به تدریج تا سرانجام سال 2025 وام هایی به ارزش یک تا 1.5 میلیارد دلار در سال با نرخ بهره پایین در اختیار چین قرار خواهد داد. اگرچه این وام ها از متوسط وام های سالانه 1.8 میلیارد دلاری پنج سال اخیر پایین تر خواهند بود اما واشنگتن اعتراض به این تصمیم بانک جهانی را شروع نموده است.

ترامپ در توئیتر خود نوشت: چرا بانک جهانی به چین وام می دهد؟ آیا چنین چیزی ممکن است؟ چینی ها خیلی پول دارند؛ اگر نداشته باشند هم آن را خلق می نمایند! این کار را متوقف کنید!

سال گذشته بانک جهانی 1.3 میلیارد دلار وام به چین داد که بسیار کمتر از وام 2.4 میلیارد دلاری در سال 2017 بوده است. با این حال کاخ سفید معتقد است چین ثروتمندتر از آن است که مستحق دریافت وام از بانک جهانی باشد. هنوز مقامی از کاخ سفید یا بانک جهانی حاضر به اظهار نظر در مورد توئیت اخیر ترامپ نشده است.

رئیس جمهور آمریکا هفته پیش در جریان سفرش به لندن برای شرکت در نشست سران کشورهای ناتو گفته بود که برای رسیدن به توافق تجاری با چین عجله ای ندارد و ممکن است امضای توافق به زمان بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال آینده این کشور موکول گردد.

در روزهای اخیر روابط بین پکن و واشنگتن به ویژه بر سر اعتراضات در هنگ کنگ و مسلمانان منطقه اویغور به تیرگی گراییده است. بعضی از معترضان هنگ کنگی با در دست دریافت پرچم آمریکا خواستار یاری بیشتر این کشور به خود شده اند. چین اما به آمریکا هشدار داده است که هنگ کنگ را بخشی از خاک خود می داند و دخالت آمریکا در امور داخلی خود را تحمل نخواهد کرد.

هنگ کنگ در شش ماه اخیر صحنه اعتراضات گسترده داخلی بوده که از سال 1997 تاکنون بی سابقه بوده است. این اعتراضات که ابتدا در محکومیت لایحه استرداد مجرمین به چین شروع شد، اکنون رنگ و بوی ضد دولتی به خود گرفته است.

به "سنگ اندازی آمریکا جلوی وام دادن به چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگ اندازی آمریکا جلوی وام دادن به چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021