آمریکا و تزلزل هژمون از خلیج فارس تا دریای جنوبی چین

واشنگتن برای مهار کشورهای مختلف و حفظ هژمونی (سلطه) خود از راهبرد فشار و تنش استفاده می نماید و شرایط در خلیج فارس و منطقه دریای جنوبی چین گویای همین سیاست است؛ سیاستی که با حضور ایران و چین در این دو منطقه در میزان موفقیت آن جای تردید وجود دارد.

آمریکا و تزلزل هژمون از خلیج فارس تا دریای جنوبی چین

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، خلیج فارس و تنگه هرمز آبراهی است که از اهمیت راهبردی بسیاری برخوردار است و به واسطه عبور مقادیر زیادی از نفت جهان از این شاهراه، آمریکا سالهاست که در این منطقه حاضر بوده است. البته واشنگتن به بهانه هایی مانند حمایت از متحدانش در این منطقه و فراهم ساختن شرایط برای اطمینان از دسترسی آنها به آبهای بین المللی حضور خود را در این منطقه توجیه می نماید.

در حال حاضر مقامات آمریکایی در مجلس نمایندگان و سنا ادعا دارند دلیل افزایش حضور نظامی خود در خلیج فارس را حمایت از سیاست بازدارندگی در قبال ایران است. نمایندگان هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه مدعی هستند هرچند آمریکا به دنبال شروع جنگ در خلیج فارس نیست اما برای واکنش به هرگونه اقدام ایران و محدود ساختن آن چه واشنگتن نیروهای نیابتی تهران می خواند، حضور نظامی خود در خلیج فارس را گسترش داده اند. به عنوان مثال لیندسی گراهام، سناتور جمهوریخواه و رئیس کمیته قضایی مجلس سنا علت حضور ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن را عملا برای بازداشتن ایران از حمله به پرسنل آمریکا در منطقه گفت.

هرچند شرایط در خاورمیانه عادی نیست اما نمی توان از نقش آمریکا در ایجاد و حتی تشدید این شرایط نیز بی توجه گذر کرد. کارشناسان معتقدند شرایط پرتنش در خاورمیانه باعث شده که آمریکا - به ویژه در دولت دونالد ترامپ که دارای روحیه اقتصاد محور است - به وسیله متحدانی مانند عربستان و امارات و فروش تسلیحات به این کشورها به آن چه ترامپ هدفگذاری نموده، دست یابد. به عنوان نمونه می توان به قرارداد 8 میلیارد و 100 میلیون دلاری تسلیحاتی آمریکا با عربستان، امارات و اردن اشاره نمود که با وجود کوشش بعضی نمایندگان برای لغو آن با وتوی ترامپ روبرو شد. کاملا معین است که این قرارداد تسلیحاتی با هدف تشدید تنش در خاورمیانه و استفاده از آنها در مناطقی مانند یمن منعقد شده است.

از سوی دیگر پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای که با حوادثی در خیلج فارس و تنگه هرمز برای تعدادی از نفتکش های بین المللی پیش آمد، آمریکا به بهانه نقش ایران در این اتفاقات و آنچه خود تامین امنیت آبی و راستا تردد نفتکش ها خوانده بود پیشنهاد ایجاد یک ائتلاف بین المللی در این منطقه را داد. کشورهایی قدرتمند اروپایی فرانسه و آلمان و حتی کشور ژاپن که یکی از نفتکش های حادثه دیده در تنگه هرمز متعلق به شرکتی ژاپنی بود، با این پیشنهاد موافقت ننموده اند. این کشورها با بیان اینکه حضور نظامی در خلیج فارس می تواند تشدید تنش را به همراه داشته باشد، خواهان تامل بیشتر دراین مورد شده اند.

خلیج فارس تنها منطقه ای نیست که آمریکا با اعمال سیاست های خود از جمله حفظ و ایجاد تنش به دنبال حفظ سلطه خود باشد بخصوص اکنون که با سیاست های منفعت طلبانه دونالد ترامپ بسیاری از کشورهای منطقه و همپیمانان آمریکا شاکی هستند و آنها عملا راهکارهایی برای دوری از تکیه خود به آمریکای تحت حاکمیت ترامپ، جستجو می نمایند.

کاهش هژمونی یا همان سلطه آمریکا درمنطقه با دور شدن کشورهای منطقه از این کشور در کنار کوشش هایی که آمریکا برای ایجاد ائتلاف داشته و تاکنون با مخالفت های عمده از سوی همپیمانان اروپایی و آسیایی همراه بوده، تنها منحصر به منطقه خلیج فارس نیست.

درست مانند منطقه غرب آسیا، استفاده از سیاست فشار و تنش و سخن گفتن از ائتلاف برای حفظ هژمون متزلزل منطقه ای در دریای چین، از سیاست های آمریکا است. تفاوت آن در این است که در غرب آسیا، هدف واشنگتن تقابل با ایران به عنوان عامل برهم زننده هژمونی آمریکا در منطقه و در دریای چین هم هدف واشنگتن، کشور چین است که عامل تزلزل هژمونی (سلطه) منطقه ای آمریکا است.

چین، کشوری که اکنون می توان آن را به عنوان بزرگترین رقیب آمریکا و تهدیدی جدی برای قدرت واشنگتن به شمار آورد، به یکی از اهداف اصلی و شاید مهمترین هدف آمریکا برای کنترل تبدیل شده است. هرچند این دو کشور در سالیان اخیر درحال رقابت با یکدیگر بوده اند اما در دوران ریاست جمهوری ترامپ و به واسطه روحیات خاص این تاجر آمریکایی، رقابت از حالت پشت پرده به جنگی علنی و سخت - هرچند تاکنون به صورت غیرنظامی - تبدیل شد. جنگ تجاری بین این دو قدرت جهانی حتی بازارهای بین المللی را تحت تاثیر قرار داده اما واشنگتن به خوبی می داند درصورت عدم جلوگیری از پیشرفت های پکن در آینده ای نزدیک قافیه را به چشم بادامی ها خواهد باخت. حرکت چین به سمت فراوری فن آوری و رها شدن از وابستگی به شرکت های اروپایی و آمریکایی در این حوزه، زنگ خطر را برای واشنگتن به صدا درآورد.

استفاده ابزاری از هنگ کنگ و تایوان به بهانه ائتلاف

هرچند جنگ تجاری بین آمریکا و چین بسیار گسترده و تاثیرگذار بوده اما اقدامات آمریکا تنها به این جنگ محدود نشده است. البته توجه آمریکا به شرق آسیا صرفا مربوط به سیاست های ترامپ نیست. باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا نیز در دو دوره ریاست جمهوری خود از تمرکز و جهت گیری این کشور به شرق دور خبر داده بود. با این حال به اعتقاد بعضی اوباما در مهار چین در شرق آسیا چندان پیروز نبود اما ترامپ به واسطه تنش هسته ای با کره شاقتصادی و همچنین اختلاف تجاری با چین تاکنون عملا حضور پررنگ تری در این منطقه داشته است. هرچند پکن به واسطه روابط نزدیک با پیونگ یانگ توانسته از فشارهای آمریکا علیه کره شاقتصادی بکاهد اما در طرف مقابل نیز واشنگتن با استفاده از ارتباطاتی که با هنگ کنگ و تایوان دارد سعی در تحت فشار قرار دادن چین و استفاده از ناآرامی ایجاد شده در این مناطق به سود خود است.

هنگ کنگ در هفته های اخیر شاهد چنان ناآرامی بوده که شاید در تاریخ این منطقه بی سابقه به شمار رود. علت این ناآرامی ها ارائه لایحه استرداد بعضی مجرمان به چین بود که البته به واسطه اعتراضات گسترده مردمی به حالت تعلیق درآمد. دولت محلی هنگ کنگ این لایحه را مرده خواند و با این کار سعی در کنترل اوضاع را داشت اما شرایط همچنان بحرانی ادامه یافت و معترضان درخواستهای تازه ای برای اصلاحات دموکراتیک در این منطقه نیمه خود مختار مطرح کردند. نکته جالب احضار سفیر آمریکا در چین و ابراز مراتب اعتراض به دخالتهای آمریکا در امور داخلی هنگ کنگ بود. سخنگوی وزارت خارجه چین نیز ادامه ناآرامی سیاسی در هنگ کنگ را نتیجه دستهای سیاه آمریکا دانست و به واشنگتن توصیه کرد این موضوع را به خاطر بیاورد که هنگ کنگ در واقع هنگ کنگ چین است. وی دراین باره گفت: ما قادر به درک این موضوع هستیم که مقامات آمریکایی پشت چنین حوادثی هستند. آیا مقامات آمریکایی صادقانه به جهان می گویند که چه نقشی ایفا می نمایند و اهداف آنها چیست؟

تحرکات آمریکا به هنگ کنگ خلاصه نشده و با ارائه پیشنهاد 2 میلیارد دلاری فروش تسلیحات به تایوان در ظاهر به سود اقتصادی خوبی دست خواهد یافت. اما مسلما این تمام داستان نیست و نکته ای که خشم پکن را به همراه داشته ارائه این پیشنهاد دقیقا در زمانی است که هنگ کنگ به عنوان همسایه تایوان درگیر اختلاف با چین است. هرچند آمریکا روابط رسمی با تایوان ندارد اما سفر تسای اینگ ون، رئیس حکومت این جزیره به آمریکا در خلال ناآرامی های هنگ کنگ برآورد ها درباره نقش آمریکا در تحولات این منطقه را افزایش داد. بدون شک همزمانی این اتفاقات باعث ناراحتی چین شد. سخنگوی وزارت خارجه چین تأکید کرد که اقدام واشنگتن در فروش تسلیحات میلیاردی به تایوان، نقض جدی قوانین بین الملل و مداخله در امور داخلی پکن است. بعضی کارشناسان نگران قربانی شدن تایوان به بهانه ائتلاف با آمریکا هستند. هرچند این جزیره به کمکهای واشنگتن دل خوش نموده اما تاریخ و حتی اظهارات اخیر مقامات آمریکایی (صحبتهای ترامپ درباره دور بودن آمریکا درصورت بروز جنگ در شبه جزیره کره) نشان داده که تکیه بیش از حد به ائتلاف با آمریکا شاید انتها خوشی به همراه نداشته باشد.

دریای جنوبی چین نیز منطقه ای است که آمریکا به بهانه بین المللی بودن این آبها بر حق قانونی عبور و مرور کشتی ها و زیردریایی هایش تاکید داشته و مخالف ساخت تاسیسات دریایی توسط چین در این راستا است. این درحالی است که چین با تاکید بر مالکیت خود بر جزایر موجود در این دریا اقدامات خود را دارای ماهیتی دفاعی می داند. آخرین اعتراض آمریکا مربوط به فعالیتهای نفت و گازی چین در آبهای مورد مناقشه این منطقه است و به نظر می رسد واشنگتن با ایجاد رابطه نزدیک با کشورهایی که ادعای مالکیت بر این آبها دارد سعی در حفظ و حتی افزایش تنش در این منطقه و حفظ هژمونی را دارد.

زمانی می توان به تشدید تنش در این منطقه پی برد که به آخرین واکنش مقامات چینی دقت کرد. وی فنگ، وزیر دفاع چین در واکنش به ادعاهای همتای آمریکایی خود در نشست شانگری لای گفت: اگر آمریکا به دنبال مذاکره باشد ما استقبال می کنیم. اگر به دنبال جنگ باشد ما آماده ایم. اگر قصد زورگویی داشته باشد، این کار به هیچوجه امکانپذیر نخواهد بود.

هرچند بعید به نظر می رسد اختلافات در این منطقه منجر به درگیری نظامی بین آمریکا و چین گردد اما باتوجه به اینکه چین موضع خود را در دریای جنوبی چین تثبیت نموده واشنگتن به وسیله تحریک کشورهای حاضر در این منطقه سعی در ایجاد یک جنگ سرد ادامه دار و فرسایشی است تا به وسیله آن به هدف خود که مهار چین و حفظ هژمونی خود است تا حد امکان دست پیدا کند.

به "آمریکا و تزلزل هژمون از خلیج فارس تا دریای جنوبی چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا و تزلزل هژمون از خلیج فارس تا دریای جنوبی چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021