انتخابات آفریقای جنوبی: حزب ANC برای اولین بار اکثریت را از دست داد

حزب «کنگره ملی آفریقا» (African National Congress یا ANC) که در سال 1994 بعد از پایان آپارتاید در آفریقای جنوبی به قدرت رسید، بر اساس آخرین نتایج انتخابات در روز شنبه، 1 جون 2024، برای اولین بار اکثریت خود را از دست داد. با شمارش 99 درصد آرای انتخابات روز چهارشنبه، این حزب که زمانی توسط «نلسون ماندلا» رهبری میشد، تنها کمی بیشتر از 40 درصد از آرا را از آن خود کرد که از 57.5 درصد آرای آن در انتخابات سال 2019 بسیار کمتر است. ANC اکثریت خود را در 2 استان از مجموع 9 ایالت آفریقای جنوبی هم از دست داد، درحالیکه حزب حامی کسب و کار «اتحاد دموکراتیک» (Democratic Alliance یا DA) کنترل استان سومی را حفظ کرد. کمیسیون مستقل انتخابات که اداره کننده انتخابات بود، گفت که به صورت رسمی نتایج را در روز یکشنبه اعلام می کند.

انتخابات آفریقای جنوبی: حزب ANC برای اولین بار اکثریت را از دست داد

 

ANC به دنبال شروع گفتگوها بر محور ائتلاف

رئیس ملی حزب ANC، آقای «Gwede Mantashe»، گفت که این حزب صحبت ها در زمینه تشکیل یک دولت عملیاتی را آغاز خواهد کرد: «ابتدا باید در بعضی از مسائل به توافق رسید و سپس می توان به یک دولت عملیاتی رسید». DA دارای 21.83 درصد از آرا می باشد، درحالیکه حزب تازه تشکیل شده «uMkhontowe Sizwe» (به اختصار MK) به رهبری رئیس جمهور سابق، «جیکوب زوما»، با بیش از 14 درصد از آرا به جایگاه سوم رسید. حزب چپ افراطی «مبارز آزادی اقتصادی» (Economic Freedom Fighter یا EFF) با بیش از 9 درصد از آرا به جایگاه چهارم رسید. بر اساس این نتایج، تعدادی حزب دیگر نیز از حمایت کافی برای دارا بودن نماینده در مجلس برخوردار شده اند.

رئیس جمهور سابق، جیکوب زوما، از شرکت در انتخابات مجلس منع شد، اما حزب تازه تاسیس MK او در انتخابات عمومی به جایگاه سوم رسیده است

 

آزمایشی سرنوشت ساز برای رامافوسا

قانون گذاران مجلس، بعد از انتخابات ملی رئیس جمهور را انتخاب می کنند. حزب MK زوما که به مخالفت با حزبی که در گذشته رهبری آن را بر عهده داشت (ANC) برخواسته، ائتلاف با ANC را در صورت برکنار نشدن رئیس جمهور «سیریل رامافوسا» از رهبری حزب و ریاست جمهوری غیرممکن دانسته است. سخنگونی حزب MK، آقای «Nhlamulo Ndlela»، گفت: «ما حاضر به مذاکره با ANC هستیم، اما نه ANC به رهبری سیریل رامافوسا». عملکرد قوی MK، مخصوصا در استان خود زوما، «کوازولو-ناتال»، یکی از دلایل اصلی نرسیدن ANC به اکثریت است.

رهبر EFF، «Julius Malema»، که در سال 2013 از ANC اخراج شده بود، گفت که حاضر به همکاری با هر حزبی است که موافق تملک اجباری زمین بدون پرداخت غرامت و ملی سازی بانک مرکزی و ایجاد بانکی تحت مالکیت حکومت باشد. او همچنین گفت که EFF با ذهنیت ضد نژادپرستی و ضد امپرالیسم اقدام به تشکیل دولت ائتلافی خواهد داد: «شریک ما نباید عروسک خیمه شبازی یا نماینده غرب و منافع امپریالیست در آفریقای جنوبی باشد.»

حزب مخالف اصلی، اتحاد دموکراتیک (DA)، به میزان ناچیزی نسبت به انتخابات قبلی عملکرد بهتری داشته است

رهبر حزب DA، آقای «John Steenhuisen»، گفت که حزبش حاضر به گفتگو است، اما او با سایر اعضای «چارتر چند حزبی» (Multi-Party Charter یا MPC)، اتحادی از 11 حزب مخالف، در ابتدا صحبت خواهد کرد. احزاب MPC دارای حمایت کافی برای تشکیل دولت اکثریت نیستند و با اینکه 3 حزب مخالف اصلی به اکثریت خواهند رسید، کارشناسان چنین اتحادی را بسیار غیرمحتمل می دانند. Steenhuisen به رویترز گفت: «این انتخابات دیگر برگزار شده است و ما باید با دستی بازی کنیم که رای دهندگان به ما داده اند، بنابراین گزینه های گوناگونی را درنظر خواهیم داشت». رهبر حزب کوچکتر «اتحاد میهن پرستانه» (Patriotic Alliance)، آقای «Gayton McKenzie»، گفت که «اعتلاف بین ANC و DA مثل ازدواج دو فرد مست در لاس وگاس می ماند و هرگز جواب نخواهد داد.»

به "انتخابات آفریقای جنوبی: حزب ANC برای اولین بار اکثریت را از دست داد" امتیاز دهید

1 کاربر به "انتخابات آفریقای جنوبی: حزب ANC برای اولین بار اکثریت را از دست داد" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات آفریقای جنوبی: حزب ANC برای اولین بار اکثریت را از دست داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021