کوبا به دنبال روسی ها و چینی ها برای احیای بخش گردشگری کساد خود است

گردشگر روسی «Serguei Boyaryshnic» با خانواده اش در میان ساختمان های پاستلی رنگ و خیابان های سنگفرش «هاوانای قدیم» (Old Havana) در صبح یک روز کاری به گذشت و گذار مشغول بود. این ساکن 36 ساله مسکو که به یک گروه گردشگری کوچک ملحق شده بود، گفت: «ما چیزهای زیادی درباره کوبا شنیده ایم. سال هاست که کشورهای مان دوست هستند. ما همه چیز کوبا را دوست داریم». کوبا به تازگی شروع به ارائه مزایا برای ترغیب بازدیدکنندگانی مثل Boyaryshnic از کشورهای هم پیمانی مثل روسیه و چین کرده است چون در احیای بخش گردشگری خود بعد از دوران پاندمی کرونا با مشکل مواجه شده است.

کوبا به دنبال روسی ها و چینی ها برای احیای بخش گردشگری کساد خود است

این موضوع پروازهای بیشتر از روسیه و چین و بعضا پروازهای مستقیم از این دو کشور، حذف الزامات ویزایی برای بازدیدکنندگان چینی و تصمیم اخیر کوبا برای پذیرفتن کارت های پرداخت «Mir» روسیه را به همراه داشته است. کوبا یکی از چند کشور معدودی است که به جایگزین مسکو برای «ویزا» و «مسترکارت» پیوسته است. این استراتژی سود زودهنگامی را حاصل کرده است. رسانه های دولتی کوبا گزارش دادند که بیش از 66 هزار روسی از این جزیره کارائیب در 3 ماه اول سال 2024 بازدید کرده اند؛ دو برابر دوره مشابه در سال 2023. اما بازدیدکنندگان روسی یکی از نقاط امیدوارکننده معدود صنعت گردشگری کوبا هستند.

نمایی از یک هتل تازه ساخته شده در هاوانا

داده های دولت نشان می دهند که تحریم های شدید ایالات متحده آمریکا که توسط رئیس جمهور سابق این کشور، دونالد ترامپ، بر کوبا اعمال شده بود، از عوامل کاهش قابل توجه بازدیدکنندگان آمریکایی بود و ورود گردشگران از خیلی از کشورهای اروپایی در سال جاری هم کاهش داشته است. «Paolo Spadoni»، استادیار دانشگاه آگوستا و کارشناس حوزه گردشگری، می گوید که شرط کوبا روی کشورهای دوردست شاید تمام این کاهش بازدیدکنندگان را جبران نکند. برای مثال سفر از پکن با توقف ممکن است 24 ساعت یا حتی بیشتر طول بکشد. Spadoni می گوید: «احتمال موفقیت این امر کم است. بازدیدکنندگان چینی و روسی شاید در کوتاه مدت گشایش کمی را ایجاد کنند، اما جبران بازدیدکنندگان اروپایی و آمریکایی از دست رفته توسط آن ها غیر محتمل است». Spadoni گفت با توجه به این موضوع، کوبا احتمالا به هدفش که جذب 3.2 میلیون بازدیدکننده در سال 2024 است، نمی رسد. برآورد او از گردشگران ورودی این جزیره در سال جاری بین 2.6 تا 2.7 میلیون نفر است.

نمایی از باغ Hotel Nacional در هاوانا

در صبح یکی از روزهای کاری اخیر، هاوانای قدیم، یک میراث جهانی یونسکو و یکی از معروف ترین مناطق گردشگری آمریکای لاتین، بشدت آرام بود. نشانه های یک صنعت ضعیف را در همه جا می توان دید. لابی هتل ها و رستوران ها که قبلا پر از گردشگران خارجی بود، حالا تقریبا خالی هستند. سواحل ماسه سفید بازدیدکنندگان بین المللی کمی را به خود می بینند. در فرودگاه هاوانا هم رانندگان تاکسی گلایه می کنند که اغلب برای یک مسافر باید کل روز را صبر کنند. از نظر «Migdalia Gonzalez»، یک دستفروش 55 ساله در هاوانای قدیم، وضعیت نمی توانست از این بدتر باشد. او متوجه تعداد بیشتر گردشگران روسی و چینی در سال گذشته شده است، اما هیچکدام از این دو گروه طرفدار شیرینی های امپانادا او نبوده اند. او می گوید: «فعالیت گردشگری در اینجا به بدترین وضعیت خود رسیده.»

گردشگران در میدان انقلاب هاوانا

به "کوبا به دنبال روسی ها و چینی ها برای احیای بخش گردشگری کساد خود است" امتیاز دهید

1 کاربر به "کوبا به دنبال روسی ها و چینی ها برای احیای بخش گردشگری کساد خود است" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوبا به دنبال روسی ها و چینی ها برای احیای بخش گردشگری کساد خود است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021