بارسلونا برنامه دارد تا اجاره آپارتمان به گردشگران را تا سال 2028 ممنوع کند

بارسلونا، یکی از مقاصد تفریحی برتر اسپانیایی در روز جمعه 21 جون 2024 اعلام کرد که جلوی اجاره آپارتمان به گردشگران را تا سال 2028 خواهد گرفت؛ حرکت جدی غیرمنتظره ای برای مهار هزینه های فزاینده مسکن و قابل زندگی ساختن شهر برای ساکنینش. شهردار چپگرای شهر، «Jaume Collboni»، گفت که بارسلونا تا نوامبر 2028 پروانه 10 هزار و 101 آپارتمان که در حال حاضر مجوز اجاره کوتاه مدت دارند را لغو خواهد کرد. Collboni در یکی از رویدادهای دولت شهری گفت: «ما داریم با چیزی دست و پنجه نرم می کنیم که به نظرمان بزرگترین مشکل بارسلوناست». Collboni بیان کرد که رونق اجاره های کوتاه مدت در بارسلونا، پربازدیدترین شهر اسپانیا از لحاظ گردشگران خارجی، به معنی این است که ساکنین نمی توانند هزینه یک آپارتمان را متقبل شوند چون اجاره ها در 10 سال گذشته 68 درصد و هزینه خرید خانه 38 درصد افزایش یافته است. او ادامه داد که مسکن محرک نابرابری، مخصوصا برای جوانان، بوده است.

بارسلونا برنامه دارد تا اجاره آپارتمان به گردشگران را تا سال 2028 ممنوع کند

دولت های ملی دوستدار منافع اقتصادی حاصل از گردشگری هستند و اسپانیا جز سه کشور پربازدید جهان است، اما از آنجایی که ساکنین محلی توانایی مالی سکونت در بعضی مکان ها را ندارند، «اعیان سازی» (gentrification) و ترجیح مالکین به تجارت پرسود اجاره به گردشگران بطور فزاینده ای به یک بحث داغ در سراسر اروپا تبدیل شده است. دولت های محلی محدودیت هایی را بر اجاره های کوتاه مدت در مکان هایی چون جزایر قناری اسپانیا، لیسبون و برلین در دهه گذشته اعلام کرده اند. وزیر مسکن سوسیالیست اسپانیا، «Isabel Rodriguez»، گفت که از تصمیم بارسلونا حمایت می کند. او در شبکه اجتماعی «X» نوشت: « برای تضمین دسترسی به مسکن مقرون به صرفه باید همه اقدامات لازم را انجام داد». پلتفرم اجاره اقامتگاه «Airbnb» که میزبان تعداد قابل توجهی از اقامتگاه های اجاره ای بارسلوناست، به صورت فوری به درخواست رویترز برای توضیح پاسخ نداد. انجمن آپارتمان های گردشگری بارسلونا، «APARTUR»، در بیانیه ای گفت: « Collboniدارد اشتباهی می کند که به فقر و بیکاری بیشتری منجر خواهد شد». او اضافه کرد که این ممنوعیت باعث افزایش آپارتمان های گردشگری غیرقانونی خواهد گشت.

معترضی با یک بنر در مخالفت با آپارتمان های گردشگری در بارسلونا در تاریخ 19 می 2023

هتل ها از این حرکت سود خواهند بود. افتتاح هتل های جدید در محبوب ترین نواحی شهر توسط حزب چپ افراطی حاکم بر بارسلونا بین سال های 2015 تا 2023 ممنوع شده بود، اما Collboni نشان داده که شاید این محدودیت را کاهش دهد. انجمن هتل های بارسلونا به اعلام روز جمعه جواب نداد. Collboni درباره این اقدام گفت: «این 10 هزار آپارتمان توسط ساکنین شهر مورد استفاده قرار خواهند گرفت و یا در بازار به اجاره یا فروش خواهند رفت». دولت محلی بارسلونا در بیانیه ای گفت که سیستم بازرسی قوی خود را برای شناسایی آپارتمان های گردشگری غیرقانونی احتمالی بعد از اجرایی شدن ممنوعیت را حفظ خواهد کرد. در سال های اخیر  هیچ آپارتمان گردشگری جدیدی در شهر مجوز ساخت نگرفته است. دولت محلی از سال 2016 دستور داده تا 9 هزار و 700 آپارتمان گردشگری غیرقانونی تعطیل شود و بنا به گفته این دولت، از نزدیک به 3 هزار و 500 چنین آپارتمان هایی برای سکونت دادن ساکنین محلی استفاده شده است.

 

منبع: وبسایت خبرگزاری رویترز

به "بارسلونا برنامه دارد تا اجاره آپارتمان به گردشگران را تا سال 2028 ممنوع کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارسلونا برنامه دارد تا اجاره آپارتمان به گردشگران را تا سال 2028 ممنوع کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021