اسپانیا، رتبه اول جهان در رقابت گردشگری، امارات رتبه اول خاورمیانه

در جدیدترین گزارش مجمع دنیای اقتصاد، اسپانیا در صدر کشورهای دنیا با بالاترین شاخص رقابت پذیری در عرصه گردشگری و سفر قرار گرفته است.

اسپانیا، رتبه اول جهان در رقابت گردشگری، امارات رتبه اول خاورمیانه

به گزارش خبرنگاران، در این گزارش که هر دو سال یک بار توسط مجمع دنیای اقتصاد منتشر می گردد، شاخص رقابت پذیری در عرصه گرشگری و سفر بر اساس مجموعه ای از فاکتورها و سیاست هایی معین می گردد که به رشد پایدار صنعت گردشگری و سفر یاری می نماید.

در گزارش سال 2017، پس از اسپانیا که برای دومین بار پیاپی در صدر رتبه بندی شاخص رقابت پذیری گردشگری و سفر قرار گرفته است، کشورهای فرانسه، آلمان، ژاپن، بریتانیا، آمریکا، استرالیا، ایتالیا، کانادا و سوئیس در رتبه های دوم تا دهم جای گرفته اند.

در میان کشورهای آسیایی، ژاپن که در رتبه چهارم قرار گرفته، بهترین عملکرد را به نام خود ثبت نموده و پس از آن کشورهای هنگ کنگ (11)، سنگاپور (13) و چین (15) به ترتیب بهترین رتبه ها را از حیث شاخص دنیای رقابت پذیری گردشگری در آسیا دارند و ایران نیز در در رتبه بندی دنیای صندلی 93 را دارد.

نیجریه، مالی، سیرالئون، موریتانی، کنگو، چاد و یمن از جمله کشورهایی هستند که نازل ترین رتبه ها را در میان 136 کشور دنیا به خود اختصاص داده اند.

در میان کشورهایی که بیشترین رشد را از سال 2015 تا کنون در گزارش دنیای رقابت پذیری گردشگری و سفر داشته اند، کشور ژاپن با رتبه دنیای 4 و با پنج پله صعود نسبت به دو سال پیش، در رتبه نخست قرار گرفته و کشورهای آذربایجان و تاجیکستان نیز با رتبه های دنیای 71 و 107 و رشد 13 و 12 پله ای نسبت به سال 2015 در مکان دوم و سوم کشورهای دنیا با بیشترین رشد در این زمینه قرار دارند.

ویتنام، الجزایر، بوتان، گابُن، کره جنوبی، مصر، پرو، هند، مکزیک، چاد و آلبانی نیز دیگر کشورهایی هستند که رشد قابل ملاحظه ای را در این زمینه طی دو سال اخیر به ثبت رسانده اند.

در منطقه خاورمیانه و آفریقا، امارات متحده عربی با قرار دریافت در رتبه دنیای بیست وچهارم بهترین عملکرد را از لحاظ رقابت پذیری گردشگری و سفر داشته است. زیرساخت های فن آوری اطلاعات و ارتباطات، قیمت های پائین، بهبود نسبی از لحاظ فضای باز بین المللی و همچنین پرداختن بیشتر به مقوله میراث فرهنگی از جمله دلایلی هستند که کشور امارات متحده عربی توانسته بواسطه آن ها شرایط بهتری برای توسعه صنعت گردشری و سفر مهیا نموده است. با این وجود بهره برداری نکردن از منابع فرهنگی و از سوی دیگر فضای نسبتا امنیتی از جمله مهمترین مسائل این کشور هستند.

اما در منطقه خاورمیانه پس از امارات، کشورهای قطر و بحرین صندلی دوم و سوم را در اختیار دارند و ایران نیز بالاتر از لبنان، کویت و یمن و پس از عربستان، عمان و اردن در صندلی هشتم قرار گرفته است.

در گزارش مجمع دنیای اقتصاد از شاخص رقابت پذیری گردشگری و سفر به آنالیز وضعیت کشورهای مختلف دنیا از لحاظ فاکتورهای مختلف دخیل در صنعت گردشگری نیز پرداخته شده است. به عنوان نمونه، از لحاظ محیط مناسب مالی برای رشد گردشگری کشور هنگ کنگ در رتبه اول دنیای قرار گرفته است و پس از آن سنگاپور، سوئیس، بریتانیا، امارات، قطر، لوکزامبورگ، نیوزلند، فنلاند و نروژ در رتبه های دوم تا دهم قرار دارند. ایران نیز پس از مصر و بالاتر از اسلواکی رتبه 79 را در این آنالیز در اختیار دارد.

فنلاند، امارات و ایسلند سه کشوری هستند که دارای بهترین شرایط امنیتی و ایمنی برای توسعه گردشگری هستند و عمان، هنگ کنگ، سنگاپور، نروژ، سوئیس، رواندا و قطر نیز دیگر کشورهایی هستند که این حیث بهترین شرایط برای رشد و توسعه صنعت گردشگری و سفر دارند و ایران نیز ار این 87 است.

از نقطه نظر سلامت و بهداشت آلمان، لیتوانی و اتریش بهترین شرایط ممکن را برای توسعه گردشگری دارند و صندلی اول تا سوم فاکتور منابع انسانی و بازار کار نیز در اختیار کشورهای ایسلند، سوئیس و دانمارک قرار گرفته است و ایران نیز رتبه 105 را داراست.

اما از لحاظ اولویت سفر و گردشگری کشورهای مالت، سنگاپور، ایسلند، موریس، اسپانیا، جامائیکا و جمهوری دومنیکن بالاترین رتبه ها را در میان 136 کشور دنیا در اختیار دارند و ایران نیز 117 است و با توجه به فاکتور زیرساخت خدمات گردشگری نیز اتریش، اسپانیا، آمریکا، پرتغال، کرواسی و سوئیس صدرنشین هستند (رتبه ایران 116).

همچنین کانادا، آمریکا، امارات، استرالیا و هنگ کنگ در صدر کشورهایی قرار دارند که دارای مناسب ترین زیرساخت های حمل ونقل هوایی برای توسعه گردشگری هستند (رتبه ایران 89) و از لحاظ زیرساخت های بنادر و راه های زمینی نیز هنگ کنگ، سنگاپور، هلند، سوئیس، آلمان، بلژیک و فرانسه صدرنشین هستند (رتبه ایران 75).

به "اسپانیا، رتبه اول جهان در رقابت گردشگری، امارات رتبه اول خاورمیانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپانیا، رتبه اول جهان در رقابت گردشگری، امارات رتبه اول خاورمیانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021