!!! با توجه به ادامه بحران ویروس کرونا و بسته بودن تمامی مرزهای مسافری، کلیه تورها و خدمات مسافرتی تا اطلاع ثانوی کنسل می‌باشد !!!

خواهشمند است تمامی درخواستهای خود را (فقط از طریق واتس اپ بصورت فایل صوتی و یا نوشتاری) به شماره کارشناس قرارداد خود ارسال و منتظر پاسخ بمانید.

09919788893 خانم متقی 
09919788892 خانم زراسوند 
09192313064 خانم ساویس
09906102071 آقای رحمتی  
09121255526 مدیر تور: آقای پارساکیان (صرفا جهت پیام های اضطراری و عدم پاسخگویی کارشناسان از طریق واتس اپ)

جهت حفظ سلامت مسافرین و پرسنل شرکت، پذیرش حضوری با هماهنگی قبلی با مشاور گردشگری قرارداد‌ مسافرین فقط در موارد ضروری و با رعایت کلیه اصول بهداشتی و فاصله اجتماعی امکان‌پذیر است.

گزارش خبرنگاران، دلایل شکست آک پارتی در استانبول و آنکارا، تحلیل نتایج انتخابات ترکیه (1)

به گزارش آوای بورالان، اگر چه حزب حاکم در ترکیه٬ توانسته نتایج نسبتا قابل قبولی به دست بیاورد اما آرای بالای رقبا در چند کلان شهر مهم ترکیه و به ویژه دو پایتخت سیاسی و اقتصادی ترکیه یعنی آنکارا و استانبول برای اردوغان و یاران او٬ قابل تحمل نیست.

گزارش خبرنگاران، دلایل شکست آک پارتی در استانبول و آنکارا، تحلیل نتایج انتخابات ترکیه (1)

به گزارش گروه بین الملل آوای بورالان٬ انتخابات شهرداری های ترکیه در روز 31 مارس با بیش از 6 کشته و یکصد نفر زخمی برگزار گردید و مردم ترکیه با مشارکت 84 درصدی در انتخابات٬ این بار هم نشان دادند که تمایلات حزبی و سیاسی٬ بخشی جداناپذیر٬ از زندگی آنهاست.

اگر چه حزب حاکم در ترکیه٬ توانسته نتایج نسبتا قابل قبولی به دست بیاورد اما آرای بالای رقبا در چند کلان شهر مهم ترکیه و به ویژه دو پایتخت سیاسی و اقتصادی ترکیه یعنی آنکارا و استانبول برای اردوغان و یاران او٬ قابل تحمل نیست. علاوه بر این٬ در ازمیر٬ آنتالیا و آدانا هم نامزدهای مورد حمایت اردوغان به نتیجه دلخواه نرسیدند.

نتایج رقابت دو ائتلاف

ائتلاف جمهور متشکل از حزب عدالت و توسعه به رهبری اردوغان و حزب حرکت ملی به رهبری باغچلی٬ در این دوره از انتخابات توانست نزدیک به 52 درصد از آرای مردم ترکیه را به دست بیاورد. یعنی همان رای ناپلئونی که انطباق چندانی با میزان امکانات و صرف وقت و انرژی اردوغان و باغچلی ندارد و انتظار می رفت که خروجی ماشین غظیم تبلیغاتی ائتلاف جمهور٬ دست کم 55 درصد رای بگیرد و در آن صورت به قول اردوغان٬ حزب جمهوری خلق و دیگر مخالفین به حاشیه رانده شوند.

ائتلاف ملت متشکل از حزب جمهوری خلق به رهبری کمال کلچداراوغلو و حزب خوب به رهبری خانم مرال آکشنر در این دوره از انتخابات٬ توانست نزدیک به 38 درصد از آرای مردم ترکیه را به دست بیاورد که با توجه به سهم رای احزاب دیگری همچون حزب دموکراتیک خلق ها٬ حزب سعادت٬ حزب وحدت بزرگ و احزاب دیگر٬ می توان گفت٬ برای ائتلاف ملت٬ انتظار نتیجه ای مطلوب تر از این نمی رفت. در شرایطی که ائتلاف ملت٬ حتی یک دهم امکانات رسانه ای و تبلیغاتی و مالی ائتلاف جمهور را در اختیار نداشت و به طور مرتب و مداوم از سوی اردوغان٬ به خیانت و حمایت از تروریسم و تجزیه طلبی متهم می شد٬ باید نتیجه فعلی را یک نمره طلایی به حساب آورد. البته ائتلاف ملت٬ نه تنها در کسب درصد بالای آراء٬ پیروزی قابل توجهی به دست آورده بلکه از حیث فتح کلان شهرهای مهم ترکیه نیز به نتیجه درخشانی رسیده و این مساله از لحاظ روانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و بعد از این٬ حزب عدالت و توسعه و اردوغان٬ در آنکارا و استانبول٬ نمی توانند به راحتی به اهداف خود دست پیدا نمایند.

حزب عدالت و توسعه برای شکست منصور یواش در آنکارا دست به افشاگری های بسیاری زد و در مورد امام اوغلو هم کوشش کرد او را همچون یک جوان بی تجربه نشان دهد اما این تدابیر کارگر نیفتاد و این دو چهره سیاسی٬ توانستند نتایج خوب و مطلوبی به دست بیاورند.

نتایج احزاب در 81 شهردرای مرکز استان

ترکیه دارای 81 استان است که از این تعداد٬ سی شهرداری را شهرداری شهر بزرگ یا شهرداری کلان شهر می نامند که دارای موقعیتی برتر و بودجه و اعتبارات کلانی هستند. از مجموع 81 شهرداری مراکز استان های٬ نتایج به شرح زیر است.

شرح: هیچکدام از احزاب خوب٬ سعادت٬ وطن و دیگر احزاب کوچک نتوانسته اند صاحب یکی از 81 شهرداری مرکز استان شوند.

ترکیه دارای 30 شهرداری بزرگ یا کلانشهر است که تقسیم آنها بین احزاب این کشور به این شکل است:

شرح: هیچکدام از احزاب خوب٬ سعادت٬ وطن و دیگر احزاب کوچک نتوانسته اند صاحب یکی از 30 شهرداری کلانشهر شوند.

حزب عدالت و توسعه در انتخابات 2014 میلادی توانسته بود 18 شهرداری کلانشهر ترکیه را در اختیار بگیرد و در این دوره از انتخابات٬ از این لحاظ متحمل شکست شده است.

دلایل شکست سنگین آکپارتی در استانبول٬ آنکارا و آدانا

قبول شکست در شهرهای مهمی همچون استانبول٬ آنکارا و آدانا برای آکپارتی٬ سخت و سخت است. اما در هر حال حزب حاکم ناچار است با این وضعیت کنار بیاید و با موی دماغ شدن شهرداران تحت امر مخالف در این شهرها٬ مدارا کند.

در ذکر دلایل شکست اردوغان و یاران او در این سه شهر مهم باید گفت:

1. بدون شک عامل مهم حمایت نمودهای طرفدار پ.ک.ک از نامزدهای مخالف اردوغان در هر سه شهر آدانا٬ آنکارا و استانبول٬ غیر قابل انکار است. چرا که در این سه شهر مجموعا بیش از سه میلیون رای دهنده کُرد زندگی می نمایند و این در حالی است که در هر سه شهر٬ نامزدهای مورد حمایت اردوغان٬ در مجموع با اختلافی کمتر از پانصد هزار رای٬ شکست خورده اند. به عبارتی دیگر٬ اگر اردوغان راهی برای جلب رای این آراء پیدا می کرد٬ یا خود حزب دموکراتیک خلق ها در این سه شهر نامزد معرفی نموده و نمودها را به دادن رای به مخالفین اردوغان تشویق نمی کرد٬ قطعا ورق برمی گشت.

2. در ذکر دلایل شکست اردوغان در سه کلانشهر آدانا٬ آنکارا و استانبول٬ علاوه بر فاکتور اثرگذار رای نمودها٬ باید به موضوع مهم دیگری نیز اشاره نمود. اردوغان٬ بن علی یلدرم را از ریاست مجلس به استانبول آورد و مهمت اوزحسکی را از پست معاونت انتخاباتی حزب به آنکارا آورد تا کرسی شهرداری را در اختیار بگیرند. این در حالی بود که این دو سیاست مدار سن بالا٬ در برابر نامزدهای جوان تر و قبراق تر مخالفین یعنی اکرم امام اوغلو در استانبول و منصور یواش در آنکارا٬ حرف چندانی برای گفتن نداشتند و نامزد حزب حرکت ملی در آدانا هم در برابر عبدالله زیدان٬ چهره چندان محبوب و اثرگذاری نبود و از این حیث باید گفت انتخاب نامزد در هر سه شهر٬ محل گمان بود.

3.بیکاری٬ گرانی و تورم در چند ماه اخیر بر زندگی مردم در کلانشهرهای استانبول و آنکارا تاثیر بیشتری گذاشته و به ویژه در استانبول٬ مردم این شهرها در حوزه تامین امرار معاش٬ مواد غذایی٬ سوخت٬ مسکن و حمل و نقل با مسائل فروانی روبرو هستند و مخالفین اردوغان در سخنرانی های خود٬ بارها بر این مساله دست گذاشتند.

پیروزی معنی دار مخالفین اردوغان در کلانشهرها٬ این واقعیت را نشان می دهد که حزب عدالت و توسعه برای پرورش کادرهای توانمند و اثرگذار به مشکل برخورده و این سماله یکی از پاشنه آشیل های اردوغان در آینده خواهد بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش خبرنگاران، دلایل شکست آک پارتی در استانبول و آنکارا، تحلیل نتایج انتخابات ترکیه (1)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش خبرنگاران، دلایل شکست آک پارتی در استانبول و آنکارا، تحلیل نتایج انتخابات ترکیه (1)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021