گرجستان ایرانیان را با دست پس زده، با پا پیش می کشد!

به گزارش آوای بورالان، جمعی از ایرانیانی که در هفته های اخیر از گرجستان دیپورت گردیده بودند، روز دوشنبه 19 آذر ماه، مقابل سفارت این کشور در تهران تجمع نموده و با سفیر این کشور مصاحبه کردند.

گرجستان ایرانیان را با دست پس زده، با پا پیش می کشد!

به گزارش، به دنبال اطلاع از تجمع تعدادی از معترضان نسبت به دیپورت و بدرفتاری ماموران گرجی با اتباع ایرانی مقابل سفارت تفلیس در تهران خبرنگار آوای بورالان در آنجا حاضر و دلیل این اعتراض را از آنان جویا شد. برخی از این افراد ساکن گرجستان و صاحب سرمایه، شرکت و مشغول به تجارت در این کشور هستند، عده ای برای مهاجرت و اخذ اقامت همچنین تعدادی هم به عنوان توریست قصد سفر به تفلیس را داشتند.

تمامی معترضانی که روز دوشنبه 19 آذر ماه مقابل سفارت گرجستان در تهران تجمع نموده بودند از مرز هوایی یا زمینی این کشور دیپورت شدند. هرچند مدتی است که اخباری مبنی بر دیپورت برخی ایرانیان از مرزهای هوایی و زمینی این کشور و تمدید نکردن اقامت برخی دیگر از اتباع کشورمان به گوش رسید، اما اظهارات تجمع نمایندگان مقابل سفارت مواردی فراتر از دیپورت و تمدید نکردن ویزا را شامل می شد! با اینکه در تجمع روز گذشته تعداد معترضان از انگشت های دو دست تجاوز نمی کرد، اما در میان آنان از هر طیف سرمایه گذار و توریست گرفته تا افراد مسن به چشم می خوردند. آنان مدتی در مقابل سفارت تجمع کردند و پس از اینکه سفیر گرجستان در تهران بین آنها حاضر و قول پیگیری داد، متفرق شدند.

نوسانات ارز و تغییرات در اقتصاد ایران عده زیادی از ایرانیان را به فکر مهاجرت به ویژه به کشورهایی مانند ترکیه و گرجستان انداخت که نیازی به کسب روادید نداشته و تسهیلاتی هم برای سرمایه گذاری های خارجی از قبیل ثبت آسان شرکت و دریافت اقامت آن کشور فراهم نموده اند. ایرانیان زیادی اقامت گرجستان را گرفته و سال هاست که در این کشور زندگی می نمایند.

برخی افراد در میان معترضان اظهار می کردند که با وجود یک دهه زندگی و تحصیل فرزندانشان در این کشور، هنوز موفق به کسب اقامت دائم نگردیده اند.

از دریافت پول تمدید اقامت، تا ممانعت از انجام آن!

بر اساس این گزارش برخی از معترضان ایرانی این ادعا را مطرح می نمایند که دولت گرجستان برای تمدید اقامت و صدور برگه عدم سوء پیشینه از هر فرد 210 دلار دریافت و پس از آن به بهانه های مختلف از تمدید اقامت آنان امتناع نموده است. برخی دیگر از هموطنانمان هم بهانه های آنان را غیر متقن خوانده و می گویند که مأموران مرزی تحت عنوان ناقص بودن مدارک ما را از مرز ریجکت کردند در صورتی که به گفته خودشان تمام مدارک مانند اجاره خانه و برگه واریز مالیات را به همراه داشته اند!

همچنین برخی دیگر از ایرانیان دیپورت گردیده که مقابل سفارت تفلیس در تهران حضور داشتند در گفت و گو با خبرنگار آوای بورالان، اظهار کردند که الگوی خاصی در مرز گرجستان برای برخورد با مسافران وجود نداشت تا بر اساس آن به افراد اجازه ورود داده یا از ورود آنان جلوگیری نمایند! به عقیده آنان این امر کاملا سلیقه ای انجام می گردیده است؛ به این صورت که به عده ای اجازه ورود داده می گردیده و در مقابل از ورود برخی بدون ارائه دلایل به قول آنان مستدل جلوگیری می گردیده است، حتی برخی عنوان کردند که مورد بازجویی قرار می دریافتد و در این میان حتی با برخی برخورد فیزیکی هم گردیده است!

تزریق سرنگ و برخورد فیزیکی با مسافران ایرانی در فرودگاه گرجستان

در میان معترضان مقابل سفارت گرجستان، خانمی حدود 35 ساله حضور داشت که اظهار کرد در فرودگاه تفلیس 20 ساعت بازداشت بوده و مورد ضرب و شتم پلیس این فرودگاه قرار گرفته است. هدی.م به خبرنگار حوزه سیاسی باشگاه حبرنگاران جوان گفت: من از گرجستان برای سفر و به عنوان توریست به استانبول رفتم و وقتی خواستم به گرجستان برگردم از ورود من جلوگیری شد و در پاسخ گفتند که من در این کشور در هتل و یا جای دیگری اقامت ندارم پس نمی توانم باز گردم؛ در صورتی که آنجا خانه داشتم و در آن موقع کلید و حتی قبض گاز همراهم بود که در فرودگاه از من دریافتد، وقتی نحوه برخورد آنها را دیدم با موبایلم آغاز به فیلم برداری کردم. پلیس فرودگاه به سمت من حمله ور گردیده و الفاظ رکیکی را به من نسبت دادند؛ زمانی که به گرجی جواب آنها را دادم و متوجه شدند زبانشان را بلد هستم مرا به داخل اتاقی بردند که پس از آن را به خوبی به یاد ندارم زیرا (به ادعای این فرد) چند سرنگ به من تزریق کردند؛ بعد از آن ضرب و شتم فیزیکی آغاز شد و حتی چندین بار من اقدام به فرار کردم که موفق نشدم.

البته سخنگوی دستگاه دیپلماسی روز دوشنبه و پس از تجمع مقابل سفارت گرجستان، قول پیگیری ادعاهای ایرانیان مبنی بر رفتار نامناسب با اتباع کشورمان در گرجستان را داد و گفت که موضوع را آنالیز می نماید.

از دیگر حاضران مقابل سفارت گرجستان فردی بود که اظهار می کرد 40 نفر از اتباع کشورمان را از مرز هوایی دیپورت کردند، وی که خود از دیپورت شدگان بود گفت که وقتی ما را در فرودگاه دیپورت کردند، پاسپورتمان را گرفته و تحویل یکی از مهمانداران دادند. به اجبار از پول خودمان بلیط گرفته و دیپورتمان کردند.

نگاهی به اخبار مربوط به بدرفتاری با اتباع کشورمان در مبادی ورودی به گرجستان همچنین نقدها افرادی که برای رساندن سخن خود به گوش دیپلمات های گرجی مقابل نمایندگی این کشور در تهران تجمع نموده بودند، این سؤال به ذهن می رسد که دستگاه دیپلماسی ما در زمینه پیگیری چنین برخوردهایی چه اقداماتی انجام داده است؟ در این زمینه خبرنگار آوای بورالان با بهرام قاسمی، سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت وگو کرد. قاسمی با اشاره به فراخوانده شدن سفیر گرجستان به وزارت امور خارجه در اواخر هفته گذشته از انتقال نگرانی های تهران نسبت به برخورد با اتباعش از طریق سفیر گرجستان به مسئولان این کشور خبرداد و تأکید کرد که علت دیپورت شدن اتباع کشورمان هر چه که بوده توجیهی بر انجام رفتار های غیرمعمول و نامتعارف نمی گردد و اتباع دیپورت گردیده کشورمان مورد حمایت دولت ایران هستند و برای احقاق حقوق آنان در حال مذاکره با دولت گرجستان هستیم.

قاسمی همچنین توضیح داد که وزارت خارجه نسبت به برخورد نامناسب با اتباع کشورمان و دیپورت افراد از گرجستان با جدیت پیگیر بوده و امیدوار است که دولت گرجستان ظرف چند روز آینده دلایل چنین رفتار هایی را ارائه کند.

گرجستان ایرانیان را با دست پس زده، با پا پیش می کشد!

درست است که روابط ایران و گرجستان، در سطحی مطلوب و خوب قرار گرفته است، اما به نظر می رسد پس از تغییر رئیس جمهور گرجستان، سیاست های این کشور هم تغییر نموده و شاید به همین دلیل رفت و آمد ایرانیان به مشکل بر خورده است.

برخی می گویند دولت گرجستان اعلام نموده کل جمعیت کشورش 4 میلیون نفر است، نمی تواند پذیرای 400 هزار ایرانی باشد؛ اما اگر دولت گرجستان نمی تواند این تعداد از افراد خارجی اعم از مهاجر و توریست را در کشور خود پذیرا باشد، چرا قوانین خود را به گونه ای تنظیم می نماید تا افراد جذب زندگی، سرمایه گذاری و تفریح در این کشور شوند و پس از مراجعه آنان را دیپورت می نماید؟ یا چرا از برخی متقاضیان برای تمدید اقامت پول دریافت می نمایند اما از تمدید آن امتناع می نمایند؟

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "گرجستان ایرانیان را با دست پس زده، با پا پیش می کشد!" امتیاز دهید

1 کاربر به "گرجستان ایرانیان را با دست پس زده، با پا پیش می کشد!" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرجستان ایرانیان را با دست پس زده، با پا پیش می کشد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021