گرجستان اولویت ناتو شد

به گزارش آوای بورالان، جیمز آپاتورای نماینده ویژه دبیر کل ناتو گفت: همکاری با گرجستان یکی از موضوعات اصلی ناتو است و در دستور کار این سازمان قرار گرفته است.

گرجستان اولویت ناتو شد

به گزارش آپاتورای در مصاحبه با شبکه تلویزیونی اول گرجستان اضافه کرد: سال 2018 میلادی سال مهمی از لحاظ توسعه همکاری سازمان پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو- و گرجستان بود.

وی، گرجستان را شریک مهم ناتو عنوان نمود و گفت: دو طرف در زمینه همه مسایل مهم سیاسی بصورت مرتب رایزنی می نمایند.آپاتورای، با اشاره به این که رایززنی های دوجانبه در همه سطوح ادامه دارد، اضافه کرد: یکی از موضوعات عمده آماده شدن گرجستان برای عضویت در ناتو است و مذاکرات در این زمینه در سال 2019 میلادی نیز ادامه خواهد داشت.

آپاتورای، همچنین گشایش مرکز آموزشی ناتو در گرجستان را یکی از دستاوردهای مهم در امسال عنوان نمود.روابط گرجستان و ناتو یک سال بعد از فروپاشی شوروی سابق در سال 1992 میلادی برقرار شد.

در سال 1994 میلادی این کشور مانند چند کشور دیگر تازه استقلال یافته به برنامه مشارکت برای صلح ناتو پیوست.در پی انقلاب مخملی سال 2003 میلادی گرجستان در راستای تقویت روابط با ناتو اقدام و عضویت در این سازمان را در اولویت سیاست خارجی خود بیان کرد که این کوشش های دولت تفلیس مورد حمایت در اجلاس سران کشورهای عضو ناتو در سال 2008 میلادی در بخارست نهاده شد.در ماه سپتامبر سال 2008 میلادی کمیسیون ناتو –گرجستان برای آنالیز عضویت این کشور در آینده به ناتو تاسیس شد.در حال حاضر گروه های نظامی 870 نفره گرجستان در عملیات حفاظت صلح ناتو در افغانستان مشارکت دارند.

منبع: خبرآنلاین

به "گرجستان اولویت ناتو شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرجستان اولویت ناتو شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021