امارات با ساخت کوه مصنوعی باران خواهد داشت

به گزارش آوای بورالان، جیم ران سخنران مشهور موفقیت جمله معروفی دارد "اگر از جایی که هستید راضی نیستید جایتان را عوض کنید، شما که درخت نیستید"، اما امارات این پیغام را به چالش کشیده است، آنها جایشان را عوض نمیکنند بلکه هر چه دلشان بخواهد میخرند و به انجا منتقل میکنند، به تازگی طرحی افشا شده است که نشان از بلندپروازی بی انتهای اماراتی ها دارد، آانها میخواهند، کوه مصنوعی بسازند تا منتهی به بارش باران و تغییر اقلیم خشکشان شود.

امارات با ساخت کوه مصنوعی باران خواهد داشت

امارات متحده عربی قصد دارد به معنای واقعی کلمه باران را به بار آورد. با احداث کوه مصنوعی در این کشور معزل آب و هوای خشک و بیابانی اش حل خواهد شد. همانطور که می دانید امارات یک کشور بسیار گرم و خشک است و این طور که پیداست به دلیل تغییرات آب و هوایی تا چند دهه آینده به طور فزاینده ای گرم تر خواهد شد. ارزش آب در کشور امارات کمتر از نفت نیست و با کمبود جدی آب مواجه هستند. اما باید دید که کوه مصنوعی امارات می تواند به کمک مردم بشتابد؟

ساخت کوه مصنوعی امارات

اما امارات باز هم شگفتی آفرید. آنها تصمیم دارند این مسئله بزرگ را هم با استفاده از تدبیر و پول حل کنند. به گزارش بیزنس عربین (Arabian Business): زمزمه هایی از این کشور بیابانی به گوش می رسد که آنها قصد دارند در ارتفاعات، یک کوه مصنوعی بسازند تا آب و هوای منطقه را تحت تاثیر قرار داده و میزان بارش را تا حد زیادی بالا ببرند.

باد به طور طبیعی ابرهای حامل باران را بر فراز این سرزمین می کشاند. زمانی که این ابرها با کوه برخورد می کنند، بالا می روند و سرد می شوند. هوای سرد قادر نیست به اندازه هوای گرم آب حمل کند. از این رو، ابرها نمی توانند حرکت کنند و همانجا باقی می مانند. وقتی این اتفاق می افتد اغلب باران می بارد.

امارات متحده عربی امیدوار است که این کوه مصنوعی بتواند با استفاده از این مکانیسم دقیق، منبع جدید آب باران کشورش را تامین کند.

مراحل ساخت کوه مصنوعی امارات

کارشناسان دانشکده تحقیقات جوی آمریکا (UCAR) با جدیت مطالعات و آزمایشات لازم را انجام می دهند و قصد دارند با استفاده از مدلسازی کامپیوتری دقیق ترین نسبت و مقیاس این کوه مصنوعی را تعیین کنند. البته، ساخت یک کوه مصنوعی اصلا کار ساده ای نیست. در واقع، می توان گفت بی سابقه و بی نظیر است. محققین دانشکده تحقیقات جوی هم صریحا اعتراف کرده اند که ساخت یک کوه مصنوعی از آنچه فکر می کردیم سخت تر است.

روش بارور ساختن ابرها در کشورهای مختلف

کشورهای مختلف برای افزایش باران تلاش های زیادی کرده و روش های مختلفی را امتحان کرده اند. برای مثال: چین با پرتاب موشک های شیمیایی و حامل دانه های باران زا، ابرها را باور می سازد. مواد شیمیایی موجود در آنها به شکل دانه های بلورین یخ کار خود را آغاز می کنند. این دانه ها موجب انفجار و تکه تکه شدن ابرها می شود که نتیجه آن بارش باران خواهد بود. آنها از این طریق در سال، 50 میلیارد تن باران تولید می کنند و زمین های زراعی وسیع و محصولات کشاورزی خود را با این حجم آب سرزنده نگه می دارند.

دانشکده تحقیقات جوی آمریکا چند سال پیش در یک پروژه تغییرات آب و هوایی مشابه در وایومینگ (Wyoming)، ایالتی در مناطق کوهستانی غرب ایالات متحده، شرکت کرد که البته موفقیت آمیز بود. اما تلاش این گروه در خاورمیانه یک ابتکار کاملا جدید است.

کوه مصنوعی امارات از چه کوهی الهام خواهد گرفت؟

جزئیات مربوز به مواد ساختمانی این کوه هنوز مشخص نیست. اما هر چه که باشد امارات به مقدار خیلی زیادی از این مواد ساختمانی نیاز خواهد داشت.

به عنوان مثال، کوه کلیمانجارو در تانزانیا را تصور کنید. هیچ کس تا به حال این کوه را دقیقا وزن نکرده است. اما می توان وزن تقریبی آن را محاسبه کرد:

با 5895 متر ارتفاع (19341 پا) و قطر پایه ای به مقدار تقریبی 40 کیلومتر (2409 مایل) این آتشفشان خاموش نسبتا متقارن به نظر می رسد. بنابراین، می توان آن را به شکل یک مخروط در نظر گرفت. باتوجه به این آمار و ارقام محاسبه می شود که حجم کوه کلیمانجارو در حدود 2469 کیلومتر مکعب (592 مایل) می باشد.

بیشتر قسمت های کوه کلیمانجارو از سنگی به نام فونولیت تشکیل شده که چگالی آن مشخص است. با در نظر داشتن حجم کلی کوه انتظار می رود که 6.8 کادریلیون تن سنگ فونولیت در آن وجود دارد. اگر امارات متحده عربی بخواهد با کمک تیم UCAR کوهی شبیه کلیمانجارو بسازد، به مقادر زیادی مواد تشکیل دهنده نیاز خواهد داشت.

هزینه احداث کوه مصنوعی امارات

محققین دانشکده تحقیقات جوی آمریکا (UCAR) معتقدند که این پروژه هزینه زیادی برای دولت امارات در پی خواهد داشت و اگر آنها نتوانند هزینه ها را تامین کنند، این پروژه پیش نمی رود و باید در آینده دور راه دیگری برای بارش باران جایگزین کنند. اما در صورت موافقت دولت با پرداخت هزینه های مربوطه، مرحله دوم کار آغاز شده و تیم تحقیقاتی با یک شرکت مهندسی عالی وارد مذاکرات خواهد شد.

منبع: iflscience.com

به "امارات با ساخت کوه مصنوعی باران خواهد داشت" امتیاز دهید

1 کاربر به "امارات با ساخت کوه مصنوعی باران خواهد داشت" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امارات با ساخت کوه مصنوعی باران خواهد داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021