کشیده شدن تنش های کشمیر به مرزهای چین

قریب به دو ماه پس از لغو وضعیت خودمختاری کشمیر توسط هند، حالا تنش های جدیدی در لداخ، منطقه ای دورافتاده هم مرز با چین شروع شده است.

کشیده شدن تنش های کشمیر به مرزهای چین

کشمیر

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پنجم اوت، دهلی نو وضعیت خودمختاری کشمیر تحت کنترلش را لغو و آن را به دو قلمروی اتحادیه تحت نظارت مرکزی یعنی جامو و کشمیر و لدخ تقسیم کرد.

هندوستان و پاکستان هر دو مدعی مالکیت کشمیر هستند و این قلمرو بین آنها تقسیم شده است. از هشت هفته پیش که این اقدام از سوی دولت هندوستان انجام شد، نیروهای بیشتری به منطقه اعزام شده، سرکوب های امنیتی صورت گرفت و ارتباطات قطع شده است.

تنش در مرز چین

تنش ها برای چندین سال است که در منطقه لدخ هم مرز با چین و واقع در شمال شرق کشمیر وجود دارد؛ منطقه ای که بخشی از آن به نام لیهه بودایی نشین و بخش دیگر به نام کارگل مسلمان نشین هستند. این منطقه همچنین مرز پر تنش بین هندوستان و چین است.

31 اکتبر، دهلی نو قرار است به صورت رسمی کنترل مستقیم بر لدخ را برعهده بگیرد که بابت جمعیت کم و منظره های طبیعی، راهبان بودایی و پلنگ های برفی مشهور است.

این اقدام باعث نگرانی درباره آینده میان جوامع بودایی و مسلمان در این منطقه شده چون درگیری هایی بر سر اختلافات فرهنگی و سیاسی وجود دارد.

بودا و مسلمان

زمانیکه تغییر موقعیت دولتی برای لدخ اعلام شد، بودایی ها جشن گرفتند؛ بوداییان، کمی پس از استقلال هندوستان در 1947 خواهان جدایی از کشمیر بودند.

برای دهه های متمادی، رهبران بودایی شکایت داشتند که مسلمانان بودجه و مشاغل دولت مرکزی را تحت کنترل خود دارند. این درخواست ها زمانی در دهه 1980 به یک حرکت جنبشی تبدیل شد که یک اقدام شبه نظامی علیه حکومت هندوستان در کشمیر شکل گرفت.

اما این شادی برای بودایی ها دیری نپایید چون به گفته دبیرکل انجمن بودایی های لدخ، هر چیز خوبی یکسری چیزهای بد را هم به دنبال دارد.

در هر دو قلمرو نیروهای هندوستان مستقر هستند و تنش در منطقه بر اقتصاد آن اثری مخرب گذاشته است.

تاریخ 31 اکتبر که دهلی نو قرار است به صورت رسمی کنترل مستقیم بر لدخ را برعهده بگیرد، در منطقه کارگل هم مورد استقبال واقع نشده است چون مسلمانان این منطقه هم می خواهند همچنان به کشمیر متصل باشند. ساکنان در این منطقه با اعتراضات اوت در کشمیر همراه شدند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "کشیده شدن تنش های کشمیر به مرزهای چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشیده شدن تنش های کشمیر به مرزهای چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021