چین و هند متقاضی ذغال سنگ ایران هستند

رئیس انجمن ذغال سنگ ایران گفت که چین و هند از متقاضیان ذغال سنگ ایران هستند.

چین و هند متقاضی ذغال سنگ ایران هستند

به گزارش خبرنگاران، امروز همایش چشم انداز صنعت ذغال سنگ در بازار سرمایه با حضور رئیس و دبیر انجمن ذغال سنگ ایران برگزار گردید.

در این نشست محمد مجتهدزاده - رئیس انجمن ذغال سنگ ایران - از فراوری سالانه یک میلیون و 500 تا یک میلیون و 700 هزار تن ذغال سنگ در کشور اطلاع داد.

به گفته وی اکتشافاتی که تاکنون انجام گردیده نشان می دهد ایران یک میلیارد و 200 میلیون تن ذخیره احتمالی و یک میلیارد و 700 میلیون تن ذخایر احتمالی ذغال سنگ دارد.

مجتهدزاده همچنین از راه اندازی دومین کوره فراوری فولاد با روش کوره بلند در سال آینده در زرند اطلاع داد که در پی آن به حدود 3.5 تا چهار میلیون تن ذغال سنگ کوک شو احتیاج خواهیم داشت.

وی اضافه نمود: دستیابی به چهار میلیون تن کنسانتره مستلزم بهره برداری حداقل هشت میلیون تن از معادن کشور خواهد بود.

مشخص قیمت ذغال سنگ به کجا رسید؟

رئیس انجمن ذغال سنگ ایران با اشاره به لزوم قیمت گذاری در بخش ذغال سنگ براساس نرم های دنیای، اظهار کرد: جلسات تکمیلی با ذوب آهن اصفهان برای مشخص قیمت جدید ذغال سنگ برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگاران، انجمن ذغال سنگ ایران از اول آبان ماه ارسال ذغال سنگ به ذوب آهن اصفهان را متوقف نموده و علت آن را افزایش بیش از 100 درصدی در هزینه تجهیزات و ملزومات معادن، افزایش قیمت دنیای ذغال سنگ و همچنین افزایش قیمت ذغال سنگ وارداتی بر مبنای نرخ ارز نیما عنوان نموده و خواهان مشخص نرخ جدید برای ذغال سنگ گردیده بود. اما سه روز بعد ارسال ذغال سنگ به ذوب آهن اصفهان از سر گرفته شد و انجمن ذغال سنگ گفت مذاکرات فنی و اقتصادی بین این دو واحد صنعتی در جریان است.

رئیس انجمن ذغال سنگ ایران از صادرات سه محموله به چین برای اولین بار در امسال اطلاع داد و گفت: در حال حاضر چین و هند متقاضی ذغال سنگ ایران هستند و پاکستان نیز می تواند از خریداران بالقوه ذغال سنگ باشد.

به گفته وی در حال حاضر ذغال سنگ دومین منبع بزرگ انرژی بعد از نفت است و حدود 30 درصد از انرژی دنیا را تامین می نماید.

مجتهدزاده اضافه نمود: براساس آخرین گزارش های آژانس بین المللی انرژی پیش بینی می گردد که تا سال 2025 شاهد روند افزایش در استفاده ذغال سنگ در دنیا باشیم، اما از سال 2050 در برخی نقاط دنیا روند استفاده از ذغال سنگ نزولی گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چین و هند متقاضی ذغال سنگ ایران هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین و هند متقاضی ذغال سنگ ایران هستند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021