چین ادعاهای مایک پمپئو را رد کرد

پکن- خبرنگاران- سخنگوی وزارت امور خارجه چین ادعاهای مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر اعمال محدودیت توسط چین برای دسترسی کشورهای آسیایی به انرژی در دریای جنوبی چین را رد کرد و آن را غیر مسئولانه خواند.

چین ادعاهای مایک پمپئو را رد کرد

به گزارش خبرنگاران لوکانگ روز چهارشنبه در پکن در جمع خبرنگاران اضافه کرد: ملت های منطقه قادر به حل مسائل خود در دریای جنوبی و مقابله با اختلافات هستند و کشورهای خارج از منطقه نیز باید از تشدید مسائل و اختلال در وضعیت هماهنگ موجود خودداری نمایند.

او بدون نام بردن از آمریکا یا هر کشوری دیگری اضافه کرد: یک کشور خارج از منطقه بارها و بارها سعی نموده است منطقه را بی ثبات کند و علیه منافع کشورهای منطقه عمل کند.

سخنان لوکانگ پاسخی به اظهارات مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا بود که امروز در هیوستون آمریکا گفت چین به وسیله توسعه ساخت و سازها در دریایی جنوبی، دسترسی کشورهای جنوب شرق آسیا به بیش از 2.5 تریلیون دلار از ذخایر انرژی قابل بازیافت را قطع نموده است.

پمپئو در سخنرانی خود ساخت تاسیسات دریایی غیر قانونی چین در آبراه های بین المللی را مورد انتقاد قرار داد و تاکید نمود که این موضوع صرفا یک مساله امنیتی نیست.

او گفت: جلوگیری چین از توسعه انرژی در دریای چین جنوبی به وسیله زور، به این معنی است که پکن مانع از دسترسی اعضای آ.سه.آن به منابع انرژی قابل بازیافت شده است.

وزیر خارجه آمریکا گفته بود در مقابل، دولت ایالات متحده آمریکا مروج امنیت انرژی برای ملت های جنوب شرق آسیا است و ما می خواهیم کشورهای منطقه بتوانند به انرژی خود دسترسی داشته باشند.

دریای جنوبی چین دریایی حاشیه ای است که بخشی از اقیانوس آرام به شمار می آید و ناحیه ای در حدود 3.میلیون کیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را در بر می گیرد این دریا پس از پنج اقیانوس دنیا بزرگترین ناحیه دریایی دنیا است.

جزیره های واقع بر دریای جنوبی چین و همچنین خود دریا، مورد جدال کشورهای مختلف هستند به همین علت حتی نام های متفاوتی برای اشاره به این دریا به کار می رود که البته دریای جنوبی چین نام پذیرفته شده بین المللی، حداقل در انگلیسی و زبان های اروپایی است.

جمهوری خلق چین تقریبا بر کل دریا و کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هریک بر بخش هایی از آن ادعای مالکیت دارند، همچنین این کشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند.

ایالات متحده این دریا را از آب های بین المللی می داند و بر حق قانونی کشتی ها و زیر دریایی هایش در رفت و آمد در این دریا تاکید می ورزد و مخالف ساخت تاسیسات دریایی توسط چین در این آب راهه است.

منبع: ایرنا

به "چین ادعاهای مایک پمپئو را رد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین ادعاهای مایک پمپئو را رد کرد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021