چگونگی تامین بودجه بازسازی کلیسای نوتردام در کشور لائیک فرانسه

آتش بزرگی که کلیسای جامع نوتردام پاریس را در خود فرو برد، خسارت قابل توجهی به این بنای عظیم تاریخی و مذهبی وارد کرد و حتی باعث فرو ریختن سقف آن شد.

چگونگی تامین بودجه بازسازی کلیسای نوتردام در کشور لائیک فرانسه

به گزارش یورونیوز، بر اساس برآوردهای اولیه بازسازی این بنا به بودجه ای سنگین که هنوز مبلغ آن روشن نیست احتیاج دارد و سالها طول خواهد کشید. رسانه های فرانسوی تخمین میزنند صدها یا بلکه بیش از یک میلیارد یورو برای بازسازی کامل و واقعی این بنا لازم باشد.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز در شب وقوع حادثه اعلام نمود که این کلیسا را بازسازی خواهیم کرد.

اما اکنون این پرسش مطرح است که در کشور لائیکی مانند فرانسه که دولت مطابق قانون به مراکز مذهبی یاری مالی نمی کند، چگونه می توان پروژۀ عظیم بازسازی نوتردام را تامین مالی کرد؟

  • قانون اساسی فرانسه: جمهوری فرانسه لائیک است، هیچ مذهبی را به رسمیت نمی شناسد، به هیچ مذهبی یارانه نمی دهد

از سال 1946 میلادی مطابق با قانون اساسی فرانسه، این کشور یک جمهوری یکپارچه، لائیک، دموکراتیک و اجتماعی است و بر اساس ماده 2 قانون مصوب 9 دسامبر 1905 میلادی در موضوع جدایی کلیسا از دولت نیز جمهوری هیچ مذهبی را به رسمیت نمی شناسد و به هیچ مذهبی نیز یارانه پرداخت نمی کند.

بر این اساس، پرداخت هرگونه یارانه و یاری مالی، مستقیم یا غیرمستقیم، به نفع یک جامعه مذهبی ممنوع است.

با این وجود در ماده 12 قانون جدایی دین از دولت در فرانسه آمده است ساختمانهایی که برای عبادتهای مذهبی عمومی استفاده می شوند، در مالکیت دولت هستند. علاوه بر این در قانون 31 دسامبر سال 1959 میلادی در موضوع روابط میان دولت و موسسات آموزشی بخش خصوصی قید شده است که این موسسات در صورت عقد قرارداد با دولت می توانند از یاریهای مالی بهره مند شوند.

دولت فرانسه احتمالا می تواند در چهارچوب سیاست حمایت از بناهای فرهنگی و میراث تاریخی نیز در بازسازی این کلیسا مشارکت داشته باشد اما بخش بزرگی از این بودجه احتمالا از مسیر یاریهای خیریه تامین خواهد شد.

  • فعالیتهای خیریه برای بازسازی نوتردام

امانوئل ماکرون در پیامی توییتری اعلام نمود که از روز سه شنبه یک پروژۀ مشارکت ملی در این کشور راه اندازی خواهد شد که حتی یاریهایی فراتر از مرزهای فرانسه را دربر خواهد گرفت.

زمان راه اندازی پروژه ای که آقای ماکرون از آن خبر داده هنوز روشن نیست اما از هم اکنون سازمان های دیگری از جمله بنیاد خصوصی و مستقل حفظ میراث فرانسه (la Fondation du patrimoine) و بنیاد نوتردام که یک انجمن خیریه کاتولیک است (Fondation Notre Dame) کار جمع آوری یاری های مالی را شروع نموده اند.

اهدا نمایندگان یاریهای مالی از مسیر این نهادها مشمول تخفیفهای مالیاتی می شوند و ژان ژاک ایاگون، وزیر فرهنگ پیشین فرانسه خواهان مشخص تخفیفهای مالی بیشتری برای یاری نمایندگان به بازسازی این کلیسا شده است.

  • ثروتمندان به یاری نوتردام می آیند

دو تن از میلیاردرهای فرانسه به نام های برنار آرنو، کارآفرین و کلکسیونر مشهور آثار هنری و مالک برندهایی از جمله کریستین دیور، لویی ویتون و گروه فراوری نمایندۀ محصولات لوکس LVMH luxury همچنین فرانسوا پینولت، بنیانگذار شرکت هلدینگ چندملیتی کرینگ اعلام نمودند که مبلغ 300 میلیون یورو را به بازسازی این بنا اختصاص خواهند داد.

Kremlin- S. Plaine

  • آفریقا؛ اعلام آمادگی پادشاه سانوی برای یاری مالی

آمون ندوفووی پنجم، پادشاه سرزمین سانوی در جنوب شرق کشور ساحل عاج نیز اعلام نمود که در تامین بودجۀ بازسازی این بنای تاریخی-مذهبی مشارکت خواهد نمود.

مرکز این پادشاه نشین سنتی سانوی، دهکدۀ کرینجابو است.

پیش از این در سالهای 1700 میلادی مراسم غسل تعمید یکی از شاهزادگان این سرزمین کوچک در کلیسای نوتردام پاریس برگزار شده بود.

آمون ندوفووی پنجم اعلام نمود: تصاویر آتش سوزی خواب من را پریشان نموده اند و من به سختی شب را به صبح رسانده ام زیرا این کلیسا نشان دهندۀ پیوند قوی میان خاندان سلطنتی من و فرانسه است. من در حال مصاحبه با مشاورانم هستم. ما نیز مبلغی را برای بازسازی این بنا اهدا خواهیم کرد.

یاری های مالی بخش خصوصی فرانسه

پاتریک پویان، مدیرعامل شرکت نفت و گاز فرانسوی توتال اعلام نمود که این شرکت مبلغ 100 میلیون یورو برای بازسازی نوتردام اهدا خواهد نمود.

بر اساس قانون فرانسه شرکتهای خصوصی می توانند با اهدای پول یا تامین تجهیزات، در فعالیتهای خیریه ای که در راستای منافع عمومی یا حفظ یک گنجینۀ فرهنگی باشد شرکت نمایند و در مقابل از تخفیف مالیاتی برخوردار شوند.

منبع: همشهری آنلاین

به "چگونگی تامین بودجه بازسازی کلیسای نوتردام در کشور لائیک فرانسه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونگی تامین بودجه بازسازی کلیسای نوتردام در کشور لائیک فرانسه"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021