چرا هر چینی باید یک بار به ایران سفر کند؟

ایران در نخستین تجربه حضورش در نمایشگاه صنایع فرهنگی غرب چین برای پاک سازی ذهنیت چینی ها از کشوری که فرهنگ آن نزدیک به عربستان تلقی گردیده و گمان می رود زنانش حق رانندگی و تحصیل در دانشگاه را ندارند و با صورت هایی پوشیده در خیابان ظاهر می شوند، کوشش می نماید.

چرا هر چینی باید یک بار به ایران سفر کند؟

به گزارش خبرنگاران، نهمین نمایشگاه بین المللی صنایع فرهنگی غرب چین در شهر شی آن از شانزدهم شهریور افتتاح گردیده که تا نوزدهم این ماه ادامه دارد. ایران به عنوان مهمان ویژه برای نخستین بار در این نمایشگاه حاضر گردیده و محصولات فرهنگی و صنایع دستی خود را عرضه نموده و برای جذب گردشگران چینی بازاریابی می نماید.

در غرفه ایران که 300 متر وسعت دارد، تابلو فرش ها، گلاب و زعفران عرضه می شود و 50 تابلو عکس از جاذبه های گردشگری کشورمان و کتاب های فارسی ترجمه گردیده به زبان چینی به نمایش گذاشته گردیده و با دم نوش های ایرانی از چینی ها پذیرایی می شود. گروه موسیقی که از ایران عازم این نمایشگاه گردیده نیز هر روز اجراهایی دارد. در این میان، حضور بانوی دف زن با لباس سنتی در بین نوازنده های ایرانی نیز توجه بیشتری جلب نموده است.

آموزش زبان فارسی و برپایی نشست از ایران و چین چه می دانیم نیز هر روز ساعت 11 صبح به وقت منطقه غرب چین در غرفه ایران برگزار می شود که در جریان آن هم ابهام های فرهنگی دو کشور پاسخ داده می شود و هم به اشتراکات ایران و چین نیز پرداخته می شود.

حسین خلیفی، نماینده دفتر اطلاع رسانی گردشگری ایران در شانگهای چین نیز در این نمایشگاه حضور دارد تا به زبان چینی در کارگاه پرسش و پاسخ، ذهنیت مردم دو کشور را نسبت به یکدیگر اصلاح کند. بیشترین سوال های مطرح گردیده در نخستین نشست این بود که آیا زبان ایرانی ها عربی است؟ مردان ایرانی نیز همانند عربستانی ها چند زن دارند؟ زنان ایرانی مثل عرب ها با صورتی پوشیده در محافل عمومی ظاهر می شوند؟ که در پاسخ به این سوال ها از زنان ایرانی حاضر در نمایشگاه دعوت شد تا پوشش مرسوم آن ها در ایران و سبک زندگی مردم کشورمان نشان داده شود.

همچنین سؤال هایی درباره نحوه گرفتن ویزای ایران و امکان سفر بدون تور مطرح شد که اطلاعاتی درباره ویزای فرودگاهی ایران با اعتبار قابل تمدید تا 90 روز و امکان برنامه ریزی برای سفرهای انفرادی نیز داده شد.

نماینده دفتر اطلاع رسانی گردشگری ایران در چین در این زمینه گفت: مردم ایران هم تصورات و اطلاعات نه چندان درستی درباره چینی ها دارند و در مواجهه با سوال های آن ها گرفته ام برخی از ایرانی ها همچنان بر این تصورند که چینی ها با لباس های متحدالشکل در محافل عمومی حضور دارند و با دوچرخه تردد می نمایند.

او از چینی ها خواست به این سؤال فکر نمایند که چرا هر چینی باید در طول عمر خود دست کم یک بار به ایران سفر کند و برای جمع چینی های حاضر در این نمایشگاه شرح داد: ایران تاریخ غنی دارد و از آنجا که چینی ها کنجکاوی زیادی دارند، می توانند خود را در سفر به این کشور راضی نمایند. ضمن این که قدمت روابط چینی ها و ایرانی ها طولانی است و در هیچ دوره ای بین دو کشور جنگ نگردیده است.

خلیفی هزینه پایین سفر به ایران را برای گردشگران چینین مقرون به صرفه دانست و با اشاره به امکانات حمل و نقل عمومی در ایران، گفت: با توجه به پروازهای مستقیم بین دو کشور، سفر به ایران برای چینی ها آسان است، آن ها خیلی راحت می توانند بین شهرهای ایران جابه جا شوند چون وسایل نقلیه ارزان عمومی وجود دارد.

نماینده دفتر اطلاع رسانی گردشگری ایران در این کشور از چینی ها خواست صرفا به اخبار رسانه ها از ایران اکتفا ننمایند و واقعیت ها را از رسانه های بیشتری پیگیری نمایند.

سیدجلال امام ـ تاریخ شناس ایرانی مقیم چین ـ در جریان برگزاری این کارگاه آشناسازی درباره تاریخ مشترک و ذهنیت مردم دو کشور از یکدیگر صحبت کرد. او که در دانشگاه مطالعات خارجی شی آن تاریخ و ادبیات فارسی تدریس می نماید نیز توصیه کرد: به رسانه هایی که فقط از جنگ در ایران خبر می دهند چندان توجه ننمایند، چون هر رسانه ای سیاست خود را دارد. اخبار درست را می توان با مقایسه اطلاعات رسانه های متعدد بدست آورد، همانطور که واقعیت های زیادی در روابط ایران و آمریکا وجود دارد و چینی ها از آن اطلاع ندارند و امکان گرفتن آن از رسانه ها سخت است.

وی همچنین گفت: ممکن است چینی ها تصور نمایند رابطه دو کشور قدمتی نزدیک به 2100 سال دارد، درحالیکه چند وقت پیش با کشف تازه باستان شناسان متوجه شدیم این آشنایی قدمتی بیش از این ها دارد. باستان شناسان ژاپنی گرفتنند که متن نوشته گردیده به زبان چینی باستان روی دو استخوان اسب همزمان با دوره کوروش، پادشاه ایران بوده که بر این اساس رابطه دو تمدن دست کم به 2500 سال قبل برمی شود.

امام به سفرنامه های ایرانی ها از چین اشاره نمود و اضافه نمود: در شاهنامه فردوسی بارها از چین سخن به میان آمده است. در دوره تیموریان یک گروه 500 نفره از سفرا و نمایندگان ایرانی سفری به چین داشتند و سفرنامه ها نوشتند. در دوره معاصر سفرنامه های خوبی از محمدعلی اسلامی ندوشن و سید مهدی فرخ ـ سفیر ایران در چین ـ به یادگار مانده است.

به گفته برخی حاضران در غرفه ایران، از آنجا که رسم نمایشگاه هایی که کشوری را به عنوان مهمان ویژه دعوت می نمایند بر این است که افتتاحییه را با حضور مقام رسمی کشور مهمان برگزار نمایند، لازم بود نماینده ایران نیز در نخستین حضورِ ویژه همراه باشد که نه تنها مقامات گردشگری کشورمان، بلکه سفیر ایران در چین هم در مقابل حضور چشمگیر رسانه های این کشور در مراسم افتتاحیه حضور نداشتند.

ایران در نمایشگاه صنایع فرهنگی غرب چین به همت دفتر اطلاع رسانی گردشگری ایران در چین، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی حاضر شد.

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که همواره چین را از مهم ترین بازارهای هدف خود می داند، برای همین برنامه ریزی نموده تا شش سال آینده، یک درصد از سهم بازار گردشگری چین را که درحال حاضر بیش از 120 میلیون گردشگر خروجی دارد، بدست آورد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "چرا هر چینی باید یک بار به ایران سفر کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا هر چینی باید یک بار به ایران سفر کند؟"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021