پاسخ روسیه به انتقاد فرانسه درباره برخورد پلیس مسکو با معترضان غیرقانونی

وزارت خارجه روسیه در واکنش به انتقاد وزارت خارجه فرانسه از برخورد با قانون شکنان در جریان اعتراضات خیابانی روز شنبه در مسکو، یادآور شد: فرانسه به الگویی در اقدامات غیرمتناسب پلیس در برخورد با تجمع های مردمی تبدیل شده است.

پاسخ روسیه به انتقاد فرانسه درباره برخورد پلیس مسکو با معترضان غیرقانونی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو امروز نوشت: وزارت امور خارجه روسیه در پاسخ به پیغام توئیتری وزارت امور خارجه فرانسه در رابطه با اعتراضات غیرقانونی در تاریخ 27 جولای (پنجم مرداد ماه) در مسکو یادآور شد که فرانسه خود به الگویی در اقدامات غیرمتناسب پلیس در برخورد با تجمع های مردمی تبدیل شده و صلاحیت انتقاد از سایر کشورها را ندارد.

در پیغام توئیتری وزارت امور خارجه روسیه در این باره آمده است: در رابطه با برخوردهای غیرمتناسب پلیس در زمان برخورد با تجمع های مردمی، متاسفانه فرانسه خود به یکی از الگوهای دنیای در این زمینه تبدیل شده است و تا رسیدن به استاندارد دموکراسی در این زمینه حتی در غرب هم فاصله زیادی وجود دارد. ما به نوبه خود نسبت به وضعیت سلامت و تامین امنیت شهروندان فرانسوی، از جمله خبرنگاران و روزنامه نگاران داخلی و خارجی که به طور مرتب قربانی اقدامات پلیس فرانسه در جریان گردهمایی ها و تظاهرات مختلف در این کشور می شوند، ابراز نگرانی می کنیم.

وزارت خارجه روسیه به تفسیر خود نوار ویدیویی از سرکوب معترضان توسط پلیس فرانسه در سال 2015 در پاریس را نیز اضافه کرد که در آن نیروهای پلیس فرانسه با خشونت بسیار بالا با شرکت نمایندگان در این اعتراضات خیابانی برخورد می نمایند.

پیش از این وزارت خارجه فرانسه توئیتری با این مضمون را منتشر کرد که نسبت به تعداد بسیار زیاد بازداشت شدگان در جریان اعتراضات خیابانی غیرقانونی در مسکو در تاریخ 27 جولای ابراز نگرانی نموده بود.

هدف اعتراضات روز شنبه در مسکو، تنها اقدامات تحریک آمیز برای ایجاد هرج و مرج بود

در همین رابطه، در خبر دیگری سرگئی سوبیانین شهردار مسکو اظهار داشت که استفاده از توان نظامی توسط نیروهای انتظامی پایتخت در برخورد با شرکت نمایندگان در اعتراضات غیرقانونی 27 جولای (5 مرداد ماه) در مسکو کاملاً قابل توجیه است.

شهردار مسکو شرح داد: قبل از برگزاری تجمع غیر قانونی روز شنبه، طی چند روز قبل تجمع های دیگری نیز که بدون موافقت شهرداری برگزار گردیده بود، انجام گرفت و در جریان آنها نیروهای پلیس عملاً هیچ واکنشی به آنها نشان نداده بودند و ظاهراً این مسئله باعث شده بود تا سازمان دهندگان این تظاهرات از چنین سناریویی رضایت نداشته باشند. به همین دلیل آنها تصمیم گرفتند تا اقدامات خود را فعال نموده و کوشش نمایند خیابان ها را بسته، مانع از عبور وسایل نقلیه شوند و به نیروهای پلیس حمله نمایند. در این صورت نیروهای انتظامی مجبور به استفاده از زور شدند که در چنین شرایطی یک اقدام عادی در سراسر دنیا است.

سوبیانین اعتراضات خیابانی روز شنبه در مسکو را اقدامات تحریک آمیز از قبل برنامه ریزی شده برای ایجاد بی نظمی و هرج و مرج گسترده نامید و یادآور شد که هیچکس برای انجام چنین تظاهراتی حتی کوشش نکرد که مجوز بگیرد. وی از نیروهای انتظامی پایتخت به خاطر تامین امنیت شهر و انجام وظایف خود در این رابطه قدردانی کرد.

لازم به یادآوری است، روز شنبه 27 جولای در خیابان های مرکزی شهر مسکو تظاهرات غیرقانونی برگزار گردید. شرکت نمایندگان در این تظاهرات خواهان لغو ثبت بعضی نامزدها در انتخابات پارلمانی پایتخت شدند.

به رغم هشدارهای وزارت کشور روسیه درباره غیرقانونی بودن این تجمع، حدود 3500 نفر در این اعتراضات شرکت کردند. البته قابل توجه است که 700 نفر از آنان خبرنگار و وبلاگ نویسان بودند. در جریان درگیری پلیس و شرکت نمایندگان در این اعتراضات، بیش از هزار نفر به جرم استفاده از خشونت علیه نیروهای امنیتی بازداش ت شدند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "پاسخ روسیه به انتقاد فرانسه درباره برخورد پلیس مسکو با معترضان غیرقانونی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ روسیه به انتقاد فرانسه درباره برخورد پلیس مسکو با معترضان غیرقانونی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021