وعده های توخالی چند فدراسیون برای بازی های آسیایی 2018 اندونزی

بازی های آسیایی 2018 اندونزی درحالی با رتبه ششمی ایران به انتها رسیده بود که برخی از فدراسیون ها درخصوص کسب مدال قول های داده بودند که به این وعده ها عمل نکردند.

وعده های توخالی چند فدراسیون برای بازی های آسیایی 2018 اندونزی

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، بازی های آسیایی 2018 اندونزی شهریورماه به انتها رسید و کاروان ورزشی ایران با 20 مدال طلا، 20 نقره و 22 مدال برنز در رده ششم این بازی های نهاده شد. پیش از آغاز این مسابقات، فدراسیون های ورزشی در جلسه با کمیته ملی المپیک، درخصوص تیم های ورزشی تحت حوزه خود پیش بینی هایی داشتند و نسبت به این پیش بینی ها ورزشکاران خود را اعزام کردند. فدراسیون ها به کمیته و وزارت ورزش درخصوص مدال آوری قول های داده بودند که برخی از فدراسیون ها فراتر از قول های خود عمل کردند و متاسفانه برخی از فدراسیون ها نسبت به پیش بینی که انجام داده بودند، بسیار ضعیف تر ظاهر شدند.

فدراسیون هایی که بهتر از پیش بینی ها ظاهر شدند(با توجه به تاثیر مدال طلا در رنکینگ تیم ها معیار مدال طلا خواهد بود):

1- ووشو فدراسیون ووشو کسب یک مدال طلا، یک نقره و دو برنز را پیش بینی نموده بود که در بازی های آسیا صاحب دو نشان طلا و 4 نقره شد.

2- دوومیدانی تعداد مدال های کسب گردیده در این رشته با پیش بینی ها برابر بود اما تفاوت اصلی در رنگ مدال بود که یک مدال طلای پیش بینی گردیده به دو مدال طلا تبدیل شد.

3- فدراسیون شنا و شیرجه و واترپلو پیش بینی این فدراسیون برای بازی های آسیایی کسب مدال نبود اما در نهایت تیم واترپلوی کشورمان در این دوره از بازی ها به مدال برنز رسید.

4- کشتی طبق پیش بینی هایی که فدراسیون کشتی انجام داده بود یک طلا در کشتی آزاد و دو طلا در کشتی فرنگی وجود داشت که در انتها ضمن کسب دو مدال طلا در کشتی فرنگی، ایران در کشتی آزاد به 3 مدال طلا دست یافت.

5- بسکتبال 3 در 3 پیش از مسابقات احتمال کسب مدال برای این تیم وجود نداشت اما تیم ملی کشورمان به یک نشان برنز در این بازی ها دست یافت.

6- تنیس روی میز در این رشته نیز احتمال کسب مدالی در نظر گرفته نگردیده بود اما در انتها یک نشان برنز به سبد کاروان ایران افزوده شد.

فدراسیون هایی که طبق پیش بینی ها عمل کردند:

1- کبدی دو مدال طلای پیش بینی گردیده در بخش زنان و مردان را کسب کردند.

2- بسکتبال 5 در 5 در این رشته احتمال کسب یک مدال وجود داشت که رنگ این مدال نقره ای شد.

3- شمشیربازی: این فدراسیون یک مدال در سابر تیمی و یک مدال در سابر انفرادی پیش بینی نموده بود که این دو مدال محقق شد.

4- والیبال: ایران در والیبال سالنی همان طور که انتظار می رفت به نشان طلا رسید اما در بخش ساحلی نتوانست انتظار کسب مدال برنز را برآورده کند.

در رشته های بدمینتون، شنا و شیرجه، انجمن های ورزشی، تنیس، بدمینتون و سه گانه همان طور که پیش بینی می شد هیچ مدالی به ورزشکاران ایران نرسید.

فدراسیون هایی که تا حدود زیادی انتظارات را بر آورده کردند:

1- تکواندو فدراسیون تکواندو 7 مدالی که پیش بینی نموده بود را کسب کرد با این تفاوت که یکی از مدال های طلایی که پیش بینی نموده بود، نقره شد.

2- جودو و کوراش: در این رشته پیش بینی ها تقریبا درست از آب در آمد تنها دو مدال برنز جودو به یک مدال و دو مدال نقره و سه برنز کوراش نیز به یک مدال نقره و دو برنز کاهش یافت.

3- وزنه برداری: پیش بینی کارشناسان فدراسیون کسب دو تا 3 مدال طلا بود که تعداد مدال های طلایی ایران 2 بود. همچنین در مورد مدال نقره و برنز انتظار 2 تا 3 مدال وجود داشت که وزنه برداران کشورمان به یک نقره و یک برنز رسیدند.

4- اسکواش: در این رشته شانس زیادی برای کسب مدال وجود نداشت اما فدراسیون پیش بینی کسب مدال را داشت که این امر محقق نشد.

5-کاراته:

این فدراسیون قول 4 مدال طلا، یک نقره و یک برنز را داده بود که در نهایت سهم این فدراسیون، دو مدال طلا، سه نقره و سه برنز بود.(هرچند که این فدراسیون از نظر آماری با 8 ورزشکار، هشت مدال کسب نموده بود)

فدراسیون هایی که به قول های خود عمل نکردند:

1- تیراندازی:

شاید در این بخش بتوان تیراندازی را سرآمد سایر فدراسیون ها دانست چرا که با توجه به سوابق گذشته این تیم انتظار 4 مدال طلا، یک نقره و یک برنز برای این تیم وجود داشت اما این مدال ها تنها به یک مدال برنزی تبدیل شد که مه لقا جام بزرگ کسب کرد.

2- تیراندازی با کمان:

اگر چه این رشته تعداد مدال های خود را تعیین ننموده بود و تنها به کسب مدال در کامپوند اشاره نموده بودند اما باز هم یک مدال برنز در این رشته انتظارات را برآورده ننموده بود.

3- هندبال:

در این رشته یک مدال برنز برای ایران کنار گذاشته بود اما در نهایت این مدال جای خود را به عنوان پنجمی در بازی های آسیایی داد.

4- دوچرخه سواری برای این رشته 5 مدال شامل یک طلا، 2 نقره و 2 برنز در نظر گرفته گردیده بود اما در انتها 7 نماینده کشورمان در این بازی ها حتی به یک مدال هم نرسیدند.

5- بوکس: در این رشته نیز با توجه به سوابق آن در بازی های آسیایی گذشته پیش بینی کسب دو نقره و یک برنز وجود داشت اما در انتها سهم ایران از مدال های توزیع گردیده در رشته بوکس هیچ بود.

6- فوتبال: تیم ملی فوتبال کشورمان در حالی که انتظار کسب حداقل مدال برنز از آن وجود داشت حتی موفق به صعود از مرحله مقدماتی هم نشد تا پرونده این تیم همچنان در بازی های آسیایی اخیر بدون مدال باقی بماند.

7- ژیمناستیک: از این رشته پایه، انتظار کسب دو مدال برنز هم محقق نشد و دست نمایندگان ایران از مدال کوتاه ماند.

8- جوجیتسو: سهم این رشته از پیش بینی یک مدال طلا، نقره و برنز تنها هیچ بود.

9- فدراسیون ورزش های رزمی: در این فدراسیون در رشته سامبو به مدالی دست نیافت و از پیش بینی کسب مدال در پنچاک سیلات تنها یک مدال برنز را محقق کرد. این در حالی است که اندونزی، میزبان مسابقات با درو کردن مدال ها در این رشته صندلی چهارم بازی ها را از ایران گرفت.

10- فدراسیون کوهنوردی: مسئولین این فدراسیون در حالی از کسب 4 مدال صحبت نموده بودند که سهم 8 نماینده ایران در بازی های آسیایی تنها یک مدال طلا بود.

11- قایقرانی: این فدراسیون پیش بینی کسب 8 مدال را داشت که از این بین سهم طلا یک مدال بود، اما این مدال برای ایران به دست نیامد تا قایقرانی بدون طلا به کار خود انتها دهد.

12-سوارکاری

این فدراسیون قول یک تا 2 مدال را داده بود که هیچ مدالی کسب نکرد.

به گزارش خبرنگاران، با توجه به جمع آوری دقیق این اطلاعات توسط سرپرست کاروان و ارائه آن به اعضای مجمع کمیته ملی المپیک و همچنین با آنالیز سوابق گذشته فدراسیون ها در ادوار گذشته المپیک و بازی های آسیایی، مسئولان وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک می توانند برنامه های دقیق و جامعی را برای کسب سهمیه المپیک و مدال در المپیک 2020 و بازی های آسیایی 2022 چین تدوین نمایند و این اطلاعات می تواند چراغ راهی برای مسئولان ورزش باشد تا دقیق تر از گذشته برنامه فدراسیون ها مورد آنالیز قرار دهند. همچنین با توجه به محدودیت های مالی مسائل اقتصادی کشورمی توان در سرمایه گذاری روی فدراسیون ها نیم نگاهی نیز به سوابق آنها داشت.

البته باید دید کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش درخصوص وعده های داده گردیده برخی از فدراسیون ها چه عکس العملی انجام خواهد داد و آیا در زمان بودجه و برنامه دریافت از فدراسیون ها به این گزارش بازی ها دقت خواهد نمود یا خیر؟

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "وعده های توخالی چند فدراسیون برای بازی های آسیایی 2018 اندونزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وعده های توخالی چند فدراسیون برای بازی های آسیایی 2018 اندونزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021