وزیر دارایی پاکستان:خواستار توسعه روابط با ایران وترکیه هستیم

وزیر دارایی پاکستان با تاکید بر مزیت تقویت روابط و همکاری های اقتصادی بین کشورهای منطقه گفت که پاکستان خواستار تقویت همکاری های تجاری خود با ایران و ترکیه است.

وزیر دارایی پاکستان:خواستار توسعه روابط با ایران وترکیه هستیم

به گزارش روز سه شنبه خبرنگاران از رسانه های پاکستان، اسد عمر وزیر دارایی پاکستان در سخنرانی خود در همایشی در شهر اسلام آباد ضمن انتقاد از تحریم های گسترده علیه ایران، آن را یک اقدام تبعیض آمیز و غیرمشروع قلمداد کرد.

وی اضافه کرد: پاکستان می تواند از مسیر ایران و ترکیه با اروپا و فراتر از آن تجارت کند، همچنین کشورهای ترکیه و ایران می توانند از مسیر پاکستان با هند و چین تجارت داشته باشند و بستن این مسیر به نفع هیچ کس نیست.

وزیر دارایی پاکستان گفت: تقویت همکاری های تجاری بین کشورهای منطقه می تواند موجب رفاه و پیشرفت جوامع آنها گردد.

وی همچنین از مردم پاکستان خواست که برای کاهش فشارهای اقتصادی و مسائل مالی که کشور با آن روبرو است، صرفه جویی نمایند.

وزیر دارایی پاکستان همچنین در بخشی از سخنانش در خصوص اختلافات گسترده و تنش موجود بین اسلام آباد و دهلی نو گفت: پاکستان آماده حل و فصل تمام اختلافات خود با هند به روش مذاکره است.

گزارش سازمان های مرتبط حاکی از آن است که میزان صادرات کالا از ایران به پاکستان طی یکسال گذشته، افزایش 38 درصدی داشته است.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاکستان، حجم مبادلات دو کشور در یازده ماه سال گذشته به یک میلیارد و 128 میلیون دلار افزایش یافته و این صادرات از لحاظ وزنی هم با رشد 28 درصدی نسبت به مدت مشابه روبرو شده و به دو هزار و 489 تن رسید.

به اعتقاد کارشناسان با وجود مناسبات خوب سیاسی ایران و پاکستان و تعلقات فرهنگی و تاریخی دو کشور در حوزه اسلامی و فرهنگی و مشترکات دو ملت، فضای حاکم بر تعاملات اقتصادی ایران و پاکستان نیز چندان متناسب با این همه همسانی نیست.

پاکستان به عنوان کشوری با جمعیت بیش از 220 میلیون تن اگر چه خود، صادر نماینده مواد غذایی از جمله محصولات کشاورزی و دامی است، اما می تواند به عنوان مقصد صادراتی محصولات ایران در زمینه های مختلف به ویژه لوازم ساختمانی، کاشی، سرامیک و سیمان مطرح گردد.

مواد غذایی بسته بندی یا کنسرو شده، انواع محصولات لبنی و گوشتی، انواع خشکبار، مواد شوینده و بهداشتی، نوشیدنی های مختلف، انواع میوه و ظروف و لوازم آشپزخانه تنها بخشی از کالاهای وارداتی قابل دسترس و پرطرفدار ایرانی در فروشگاه های پاکستان است که البته مشابه پاکستانی همه آنها با کیفیتی به نسبت پایین تر و بسته بندی های نه چندان مناسب در بازارهای این کشور وجود دارد.

نکته قابل توجه درباره کالاهای مصرفی وارداتی پاکستان که در اغلب سوپر مارکت ها محلی یافت می شوند، نشان های این کالاهاست که نشان می دهد بیشتر آنها از کشورهای عربی در حوزه خلیج فارس وارد شده اند.

منبع: ایرنا

به "وزیر دارایی پاکستان:خواستار توسعه روابط با ایران وترکیه هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر دارایی پاکستان:خواستار توسعه روابط با ایران وترکیه هستیم"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021