وزیر خارجه اسپانیا: خروج آمریکا از برجام زمینه ساز تصمیم امروز ایران بود

به گزارش آوای بورالان، وزیر خارجه اسپانیا در واکنش به تصمیم امروز ایران در توقف بعضی تعهدات برجامی، خروج آمریکا از برجام را زمینه ساز تصمیم جمهوری اسلامی خواند.

وزیر خارجه اسپانیا: خروج آمریکا از برجام زمینه ساز تصمیم امروز ایران بود

به گزارش گروه سیاست خارجی آوای بورالان، ژوزف بورل وزیر خارجه اسپانیا صبح امروز (چهارشنبه) در گفت وگویی با شبکه یک تلویزیون اسپانیا در واکنش به تصمیم اخیر ایران در مورد توقف بعضی تعهدات برجامی مطرح کرد: دولت آمریکا با خروج از برجام، اقدام بدی را صورت داد و زمینه ساز تصمیم اخیر ایران شد.

وی اضافه نمود: البته خوشبختانه تصمیم امروز ایران تا آنجایی که اطلاع دارم به معنی خروج از برجام نیست و در چارچوب این توافق اتخاذ شده است. هر چند که آژانس بین المللی انرژی اتمی در این خصوص مسئول ارزیابی و تشخیص چارچوب های اجرای توافق برجام است.

به گزارش فارس، شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) در اولین سالگرد خروج آمریکا از برجام در بیانیه ای اظهار داشت که جمهوری اسلامی از امروز 18 اردیبهشت 98 بعضی اقدامات خود در برجام را متوقف می نماید و به کشورهای باقیمانده در توافق 60 روز برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و اقتصادی فرصت داد.(اینجا بخوانید)

براساس این تصمیم، جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت که در مرحله فعلی دیگر خود را متعهد به رعایت محدویت های مربوط به نگهداری ذخایر اورانیوم غنی شده و ذخایر آب سنگین نمی داند.

همچنین به کشورهای باقی مانده در برجام 60 روز فرصت داده شد تا تعهدات خود به ویژه در حوزه های بانکی و نفتی را عملیاتی نمایند. چنانچه در این مهلت کشورهای مزبور قادر نباشند مطالبات ایران را تامین نمایند، در مرحله بعدی جمهوری اسلامی ایران رعایت محدودیت های مربوط به سطح غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز متوقف خواهد نمود.

در این بیانیه آمده است: در هر زمان که خواسته های ما تامین شوند، ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف شده را از سر خواهیم گرفت، اما در غیر این صورت، جمهوری اسلامی ایران مرحله به مرحله اجرای تعهدات دیگر را متوقف خواهد نمود.جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد به مشورت های خود با اعضای باقی مانده برجام در تمامی سطوح ادامه دهد، اما نسبت به هر اقدام غیر مسئولانه، از جمله ارجاع موضوع به شورای امنیت ملل متحد یا اعمال تحریم های بیشتر، عکس العمل قاطع و سریع نشان خواهد داد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "وزیر خارجه اسپانیا: خروج آمریکا از برجام زمینه ساز تصمیم امروز ایران بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه اسپانیا: خروج آمریکا از برجام زمینه ساز تصمیم امروز ایران بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021