وزرای خارجه فرانسه و روسیه درباره برجام چه گفتند؟

ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به مواضع یکسان روسیه و فرانسه درباره برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام گفت: ما خواستار پایبندی همه امضاکنندگان برجام به توافق هسته ای ایران هستیم.

وزرای خارجه فرانسه و روسیه درباره برجام چه گفتند؟

به گزارش وزارت امور خارجه روسیه، سرگئی لاوروف روز سه شنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ژان ایوله دریان وزیر امور خارجه فرانسه در پاریس اضافه کرد: در این دیدار وضعیت پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مطرح شد. وی اضافه کرد: در این موضوع با طرف فرانسوی مواضع مشترک داریم و دو طرف خواستار آن هستیم که همه شرکت نمایندگان در این طرح از جمله ایران، سه کشور اروپایی (فرانسه، آلمان و انگلیس)، روسیه و چین به تعهدات خود در این سند بسیار مهم پایبند بمانند. لاوروف ادامه داد: همه اعضای باقیمانده در برجام باید تدابیری اتخاذ نمایند که این توافق به دلیل خروج یکجانبه آمریکا و تهدید این کشور علیه کشورهای خواستار ادامه همکاری با ایران از بین نرود. دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه گذشته خروج آمریکا از برجام را بیان کرد اما بلافاصله دیگر کشورهای امضا نماینده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چندجانبه بین المللی، تاکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می نمایند. بروکسل برای مقابله با تحریم های ترامپ قانون انسداد را به روز رسانی کرد تا از شرکت های اروپایی که با ایران همکاری تجاری دارند، در مقابل تحریم های واشنگتن حفاظت کند.

منع تسلیحات شیمیایی

لاوروف در ادامه سخنان خود گفت: با طرف فرانسوی درباره گرایش خطرناکی که در عرصه بین المللی از جمله در سازمان منع تسلیحات شیمیایی بوجود آمده و در آن شاهد نقض آشکار کنوانسیون این هستیم، گفت وگوی مفصلی داشتم. وی اضافه کرد: دبیرخانه فنی سازمان منع تسلیحات شیمیایی با نقض کنوانسیون خود، اختیار معین مقصران و مسئولان حوادث شیمیایی را به دست می آورد که نباید این گونه باشد. لاوروف اعلام نمود: فکر نمی کنم اعضای شورای امنیت بویژه اعضای دائمی آن در ادامه چنین گرایش خطرناکی ذینفع باشند.روسیه و ناتو وزیر امور خارجه روسیه اعلام نمود: در دیدار با وزیر خارجه فرانسه به وضعیت یوروآتلانتیک (آمریکای شمالی و اروپا) از جمله روابط روسیه با اتحادیه اروپا و ناتو نیز توجه خاص شد. وی ادامه داد: روابط روسیه با اتحادیه اروپا و ناتو پیشرفتی نداشته است و مسکو خواستار از سرگیری کامل تماس ها بویژه بین نظامیان است به نظرم طرف فرانسوی چنین رویکردی را پذیرفت.

سیاه نمایی انگلیس

لاوروف در ادامه سخنان خود با اشاره به افشاگری اخیر معروفترین گروه هکری دنیا به نام آنانیموس (ناشناس) در مورد طرح ویژه انگلیس برای مداخله در امور داخلی دیگر کشورها گفت:اگر اطلاعاتی که از این طرح انگلیسی منتشر گردیده درست باشد، موضوع انتشار اطلاعات نادرست علیه روسیه در یک کشور مستقل با پول لندن بوجود می آید. وی اضافه کرد: اگر این موضوع واقعیت داشته باشد، می توان گفت که تنها هدف انگلیس این بوده که روسیه را در نگاه دنیایان کشوری سیاه نشان دهد. معروفترین گروه هکری دنیا به نام آنانیموس (ناشناس) مدعی گردیده به اطلاعاتی دست یافته است که نشان می دهد انگلیس در امور داخلی روسیه دخالت می نماید. این گروه که متشکل از متخصصان امنیت شبکه های رایانه ای از نقاط مختلف دنیا است،اسنادی را افشا نموده که براساس آن انگلیس طرح مدونی برای دخالت در امور داخلی کشورهای اروپایی با نام Integrity Initiative دارد. براساس گزارش منتشر گردیده در سایت این گروه، هدف از راه اندازی این طرح، مقابله اطلاعاتی با روسیه است. نام ویلیام برودر سرمایه دار آمریکایی و همچنین ولادیمیر آشورکوف که از دستیاران الکسی ناوالنی رهبر مخالفان دولت روسیه است در لیست دریافت نمایندگان پول از انگلیس در قالب پروژه سرویس ویژه دیده می گردد.

منبع: خبرآنلاین

به "وزرای خارجه فرانسه و روسیه درباره برجام چه گفتند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزرای خارجه فرانسه و روسیه درباره برجام چه گفتند؟"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021