واکنش پکن به انتقادهای آنکارا از چین

به گزارش آوای بورالان، به دنبال مشاجره اخیر چین و ترکیه بابت اقلیت اویغور ساکن در چین، یک دپیلمات چینی آنکارا به پیامدهای اقتصادی تهدید کرد.

واکنش پکن به انتقادهای آنکارا از چین

به گزارش گروه بین الملل آوای بورالان، به دنبال انتقاد ترکیه از چین بابت بدرفتاری این کشور با مسلمانان ایغور ساکن در منطقه سین کیانگ در غرب چین یک دیپلمات ارشد چین، آنکارا را به پیامدهای اقتصادی تهدید کرد.

به نوشته وبگاه العربی دنگ لی دیپلمات ارشد چین در آنکارا روز گذشته در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت که با تداوم انتقاد از سیاست های داخلی پکن، ترکیه روابط اقتصادی خود با ما را به خطر می افکند.

این دیپلمات ارشد گفت: ممکن است اختلاف نظر یا سوء تفاهمی بین دوستان وجود داشته باشد، اما باید آن ها را به وسیله گفت وگو حل کنیم. انتقاد علنی دوست شما در هر مکان، رویکرد سازنده ای نیست.

وی در ادامه گفت: اگر مسیر غیرسازنده ای را انتخاب کنید، این امر بر اعتماد و درک متقابل تاثیر منفی خواهد گذاشت و در روابط تجاری و اقتصادی اثر خواهد گذاشت.

این در حالی است که چین در پی افزایش سرمایه گذاری در ترکیه از جمله اجرای پروژه های زیرساختی بسیار عظیم است.

مولود چاووش اغلو وزیر خارجه ترکیه هفته گذشته و در نشست سازمان ملل نگرانی آنکارا را در این زمینه بیان کرد و از چین خواست تا احترام به حقوق بشر و آزادی مذهبی را مورد توجه قرار دهد.

چین، در مقابل اتهام های ترکیه را رد نموده و می گوید که اویغورها در اردوگاه های مورد انتقاد آنکارا آموزش های مجدد می بینند. دولت چین سه شنبه گذشته در اقدامی تنبیهی علیه ترکیه، کنسولگری خود را در ازمیر سومین شهر بزرگ این کشور تعطیل کرد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "واکنش پکن به انتقادهای آنکارا از چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش پکن به انتقادهای آنکارا از چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021