هشدار پامپئو علیه چین و روسیه در سالگرد تخریب دیوار برلین

به گزارش آوای بورالان، وزیر خارجه آمریکا در آستانه سی امین سالگرد سقوط دیوار برلین، هشدار شدیداللحنی علیه روسیه و چین ابراز داشته است.

هشدار پامپئو علیه چین و روسیه در سالگرد تخریب دیوار برلین

به گزارش گروه بین الملل آوای بورالان به نقل از خبرگزاری فرانسه، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا روز آدینه در اظهاراتی در آستانه سالگرد سقوط دیوار برلین، گفت: کشورهای آزاد و غربی این مسئولیت را دارند که با تهدیدات علیه مردم ما از سوی دولتهایی مثل چین، روسیه و ایران مقابله نمایند.

وی اضافه نمود: آمریکا و متحدانش باید از پیروزی سخت 1989 به شدت دفاع و محافظت نمایند و این مساله را درک نموده و به رسمیت بشناسند که ما در یک رقابت بر سر ارزش ها با کشورهای غیرآزاد هستیم.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه ضمن انتقاد از پروژه خط لوله انتقال گاز نورد استریم 2 از روسیه به آلمان، گفت: این خط لوله به معنای آن است که عرضه انرژی اروپا به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه متکی و وابسته خواهد شد.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان بارها تاکید نموده است که مساله احداث خط لوله نورد استریم یک مساله صرفا تجاری و مالی است.

پامپئو همچنین نسبت به انگیزه شرکتهای چینی برای ایجاد شبکه های نسل پنجم تلفن همراه در اروپا هشدار داده است.

پامپئو در یک سفر دو روزه به آلمان رفته است. وی در جریان سفر به اروپا میخواهد تنش های سیاسی و تجاری بین واشنگتن و کشورهای اروپایی را کاهش دهد.

تصمیم آمریکا برای خروج نظامیانش از شمال سوریه موجب تشدید تنش ها بین واشنگتن و بروکسل شده است. اقدام نظامی ترکیه و روسیه در شمال سوریه با انتقاد شدید امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه روبرو شده است.

وی در مصاحبه با اکونومیست گفت: ائتلاف نظامی ناتو به خاطر فقدان هماهنگی بین اروپا و آمریکا، دچار مرگ مغزی شده است.

پامپئو درباره وضعیت فعلی ناتو نیز گفت: ناتو باید رشد نموده و تغییر کند و در غیر این صورت با خطر منسوخ شدن روبرو خواهد شد. ناتو شاید یکی از مهمترین ائتلاف های نظامی در تاریخ معاصر باشد. با گذشت 70 سال، ناتو باید اکنون رشد نموده و تغییر کند. ناتو باید با واقعیت ها و چالش های امروز روبرو گردد. اگر کشورها تصور می نمایند که می توانند از منافع امنیتی بدون تامین منابع مورد احتیاج ناتو بهره مند شوند، اگر کشورهای عضو ناتو به تعهدات خود پایبند نباشند، در نهایت این سازمان با خطر ناکارآمدی و منسوخ شدن روبرو می گردد.

آنگلا مرکل نیز اظهارات ماکرون را رد نموده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "هشدار پامپئو علیه چین و روسیه در سالگرد تخریب دیوار برلین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار پامپئو علیه چین و روسیه در سالگرد تخریب دیوار برلین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021