هشدار مالزی و اندونزی به اروپا در مورد روغن پالم

جوکو ویدودو رئیس جمهوری اندونزی و ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی در نامه ای مشترک به اتحادیه اروپا در مورد برنامه های این بلوک برای سرانجام دادن به استفاده از روغن پالم در صنایع خود اعتراض و در خصوص اقدامات تلافی جویانه علیه کشورهای عضو این اتحادیه نیز هشدار داده اند.

هشدار مالزی و اندونزی به اروپا در مورد روغن پالم

به گزارش روز دوشنبه خبرنگاران از رسانه های آسیایی، لوهات پاجایتان وزیر هماهنگ کننده امور دریایی و مسئول امورخارجی ریاست جمهوری اندونزی Luhut Pandjaitan بدون ذکر جزئیات مطرح دراین نامه گفت که این پیغام کتبی به امضای مشترک دو رهبرعالی مالزی و اندونزی رسیده و به اتحادیه اروپا ارسال شده است.

استریت تایمز در این زمینه گزارش داد: این نخستین واکنش مستقیم و مشترک دو کشور به تهدیدات خارجی علیه صنعت روغن پالم بوده است.

این رسانه سنگاپوری اضافه کرد: مالزی و اندونزی به عنوان بزرگترین فراوری روغن پالم در دنیا در نامه مشترک خود همچنین تهدید کردند برنامه های اتحادیه اروپا برای قطع استفاده از روغن پالم تا سال 2030 به عنوان سوخت حمل ونقل تجدید پذیر را در سازمان تجارت دنیای به چالش خواهند کشید.

براساس توافق اتحادیه اروپا قرار است این بلوک اقتصادی و سیاسی بین المللی تا سال 2030 استفاده از روغن روغن پالم را از چرخه سوخت در صنایع مختلف حمل و نقل در کشورهای عضو سرانجام دهد.

البته طبق متن این توافق، محدودیتها بر سوختهای زیستی متعارف در سال 2020 در سطوح ملی متوقف می گردد، اما نباید از 7 درصد بیشتر گردد.

برخی رسانه های خارجی پیشتر براساس مفاد این توافقنامه گزارش دادند قرار است استفاده از روغن پالم به عنوان سوخت صنایع دراین اتحادیه تا سال 2023 درهمان سطح سال 2019 باقی مانده و افزایش پیدا نکند و پس از آن نیز اعضای این اتحادیه ملزم هستند تا در یک برنامه زمان بندی شده، مصارف خود از این سوخت را تا سال 2030 میلادی به صفر برسانند.

اتحادیه اروپا اعلام نموده که این برنامه و سیاست گذاری براساس تعهدات ناشی ازمعاهده آب و هوایی پاریس به منظور حفظ دمای زمین در کمتر از 2 درجه و جلوگیری از افزایش روند مخرب گرمایشی کره زمین اتخاذ شده است.

این برنامه تاکنون روابط تجاری مالزی و اندونزی را به چالش کشیده است و فراوری کنندگان اصلی روغن پالم در دنیا در یکسال اخیر واکنش های اعتراض آمیز متعددی را در مورد این سیاست گذاری اتحادیه اروپا داشته اند.

این دو کشور جنوب شرق آسیا که فراوری کننده حدود 85 درصد از روغن پالم دنیا هستند، همچنین پیشتر اتحادیه اروپا را به تحریم خرید کالاهای اروپایی در صورت قطع کامل واردات روغن پالم از این دو کشور تهدید نموده بودند.

این فراوری کنندگان می گویند برنامه های تحریمی اتحادیه اروپا علیه صنعت پالم زندگی و معاش 650 هزار کارگر، کشاورز و فعال این صنعت را در این کشورها در معرض خطر قرار داده است.

روغن پالم مهمترین کالای صادراتی مالزی محسوب می گردد 5 درصد از کل صادرات این کشور را به خود اختصاص داده است.

اتحادیه اروپا دومین دومین مقصد صادراتی روغن پالم مالزی و اندونزی است.

اعضای این بلوک 45 درصد واردات روغن پالم خود را به بیودیزل و 15 درصد دیگر از آن را برای ایجاد گرما و نیرو در صنایع خود اختصاص داده است.

منبع: ایرنا

به "هشدار مالزی و اندونزی به اروپا در مورد روغن پالم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار مالزی و اندونزی به اروپا در مورد روغن پالم"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021