نگرانی مردم جنوب شرق آسیا درباره نفوذ چین و پایبندی آمریکا به تعهدات

بر اساس یک نظرسنجی در کشور های جنوب شرق آسیا 70 درصد از پاسخ دهندگان گفتند باید در مذاکره با چین درباره طرح موسوم به کمربند و جاده محتاط بود؛ آن ها همچنین درباره تعهد آمریکا در قبال این منطقه ابراز تردید کردند.

نگرانی مردم جنوب شرق آسیا درباره نفوذ چین و پایبندی آمریکا به تعهدات

به گزارش، به نقل از خبرگزاری رویترز، یک نظرسنجی که روز دوشنبه در سنگاپور منتشر شد، نشان داد 70 درصد از پاسخ دهندگان معتقدند کشور های جنوب شرق آسیا باید در مذاکره با چین درباره طرح موسوم به کمربند و جاده محتاط باشند.

این نظرسنجی همچنین نشان داد مردم جنوب شرق آسیا به نحوی روزافزون درخصوص تعهد آمریکا در قبال این منطقه به عنوان شریکی راهبردی و منبع امنیت، تردید دارند. این در حالی است که پاسخ دهندگان گفتند نفوذ چین هم از نظر سیاسی و هم اقتصادی رو به افزایش است.

بر اساس این آنالیز، باید در این دیدگاه که چین از نظر اقتصادی نفوذ دارد و آمریکا از نظر سیاسی، تجدیدنظر گردد.

در این نظرسنجی که توسط یک موسسه وابسته به دولت سنگاپور انجام شد، از 1008 نفر از هر ده کشور عضو آسه آن سوال شد.

آن ها افرادی دولتی و نیز از جوامع دانشگاهی و تجاری، جامعه مدنی و رسانه ها بودند. تقریبا نیمی از پاسخ دهندگان گفتند طرح شی جینپینگ رئیس جمهور چین موسوم به کمربند و جاده موجب می گردد آسه آن به مدار چین نزدیک تر گردد.

یک سوم نیز گفتند این طرح فاقد شفافیت است حال آن که 16 درصد گفتند این طرح شکست خواهد خورد. ضمنا دیدگاهی که می گفت: کشور های جنوب شرق آسیا باید در مذاکره با چین محتاط باشند در کشور های اندونزی، فیلیپین و تایلند از قدرت بیشتری برخوردار بود. همچنین از هر 10 نفر، شش نفر گفتند نفوذ آمریکا در سراسر دنیا نسبت به یک سال پیش رو به زوال گذاشته و دو سوم نیز معتقد بودند تعامل آمریکا با جنوب شرق آسیا کاهش یافته است.

حدود یک سوم نیز گفتند به آمریکا به عنوان شریک راهبردی یا تامین نماینده امنیت منطقه ای اعتمادی ندارند یا اعتماد اندک دارند. این آنالیز نشان داد کمتر از یک نفر در هر 10 نفر چین را قدرتی خوش طینت و خیر خواه قلمداد می نمایند و تقریبا نیمی از پاسخ دهندگان گفتند دولت چین قصدی برای تبدیل جنوب شرق آسیا به منطقه اعمال نفوذ خود دارد.

پاسخ دهندگان در این نظرسنجی همچنین خواهان نقش فعال تر آسه آن در بحران روهینگیا در میانمار شدند، هرچند اکثر آن ها خواهان میانجی گری بودند و نه فشار دیپلماتیک.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "نگرانی مردم جنوب شرق آسیا درباره نفوذ چین و پایبندی آمریکا به تعهدات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی مردم جنوب شرق آسیا درباره نفوذ چین و پایبندی آمریکا به تعهدات"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021