نمایشگاه میراث باستان شناسی اسپانیا با حضور دکتر مونسان افتتاح شد

نمایشگاه میراث باستان شناسی اسپانیا، با حضور دکتر علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سفیر اسپانیا در ایران، عصر امروز یکشنبه 31 شهریور 98، در محل موزه ملی ایران به صورت رسمی گشایش یافت.

نمایشگاه میراث باستان شناسی اسپانیا با حضور دکتر مونسان افتتاح شد

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، دکتر علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در مراسم افتتاحیه نمایشگاه میراث باستان شناسی اسپانیا در محل موزه ملی ایران توضیح داد: در این شرایط پرآشوب در جهان، برگزاری این چنین برنامه های فرهنگی که پیغام آن ها سراسر صلح، دوستی و مودت است و سبب نزدیکی ملت ها به هم می شوند بسیار زیباست.

او گفت: موزه ها چگونگی زندگی گذشتگان را به نسل های امروز منتقل می نماید و ما نیز وظیفه داریم این امانت های فرهنگی را به نسل های بعدی منتقل کنیم.

دکتر مونسان اضافه کرد: موزه ها اماکن فرهنگی و برگزاری برنامه های مشترک فرهنگی به وسیله آن ها باعث شناخت واقعی ملت ها با هم می شوند و چقدر خوب است در جهانی امروزی به جای این که فروش سلاح در دستور کار بعضی دولت ها قرار گیرد، برگزاری چنین نمایشگاه های فرهنگی بین کشورها تقویت گردد.

او گفت: در موزه ها زندگی گذشتگان را می بینیم که بر پایه صلح و دوستی بوده و نه جنگ و نبرد. این موزه ها هستند که نقاط ارزشمند زندگی ملت ها در جهان را برجسته می نمایند و باعث نزدیکی ملت ها می شوند که در این میان همان طور که سفیر اسپانیا نیز اشاره نمود، شاهد استقبال بی نظیر از نمایشگاه ایران، مهد تمدن در این کشور بودیم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: میلیون ها گردشگر در جهان وجود دارد که بیشتر آن ها هدف شان آشنا شدن با فرهنگ ملت هاست و بازدید از موزه ها یکی از مهمترین اهداف سفر آنان به شما می رود.

او اضافه کرد: دولت ایران نیز هدف گذاری نموده است که گردشگری یکی از برنامه های آینده این کشور باشد. در حوزه گردشگری علاوه بر اهداف مالی، به اهداف فرهنگی و اجتماعی آن نیز دست می یابیم. در حال حاضر بیش از 600 موزه در ایران فعال است که باعث خواهد شد تا گردشگرانی که به ایران سفر می نمایند در بازدید از این موزه ها با فرهنگ و تاریخ و سبک زندگی ایرانیان آشنا شوند.

دکتر مونسان گفت: در این میان یکی از مهم ترین موضوعاتی که دنبال می کنیم برگزاری نمایشگاه های مشترک موزه ای است. به برگزاری این نمایشگاه ها اعتقاد داریم و آن را دنبال می کنیم.

او در سرانجام صحبت های خود اظهار داشت: به جهانی بدون جنگ و زورگویی و با احترام به ملت ها و احترام به فرهنگ ها امید دارم.

استقبال از نمایشگاه ایران مهد تمدن در اسپانیا

ادواردو لوپز بوستکس سفیر اسپانیا در ایران نیز در این مراسم در سخنانی گفت: نمایشگاه ایران، مهد تمدن در اسپانیا به شکل بسیار باشکوهی برگزار گردید و با استقبال بی نظیری روبه رو شد.

او با اشاره به تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه اضافه کرد: این که این سازمان به وزارتخانه تبدیل شده است برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است و این وزارتخانه با وزارت آقای دکتر مونسان می تواند نقش مهمی را در حوزه گردشگری، جذب توریست و نیز حوزه میراث فرهنگی ایفا نماید.

موزه ها فضایی جهان شمول است

جوزف آلبرت کورتس، مدیر موزه باستان شناسی آلیکانته نیز در این مراسم گفت: موزه ملی ایران و آلیکانته یک پروژه بین المللی را در حوزه میراث فرهنگی آغاز نموده اند که یک اتفاق مهم است و برپایی نمایشگاه میراث باستان شناسی اسپانیا در محل موزه ملی ایران یک اتفاق ارزشمند به حساب می آید.

او اضافه کرد: صادقانه ترین ادعایی که می توانیم مطرح کنیم این است که موزه های ما یک فضای جهان شمول برای همه افراد بدون در نظر دریافت، جنسیت، نژاد و رنگ و قومیت است که امکان دسترسی برای همه در این فضا وجود دارد.

مدیر موزه باستان شناسی آلیکانته ادامه داد: اگر در رابطه موزه ملی ایران و آلیکانته پیروز شدیم که همکاری های فرهنگی برقرار گردد مطمئن هستم که این موضوع در سایر حوزه های انسانی دیگر نیز قابل انجام است.

نمایشگاه باستان شناسی اسپانیا بعد از برگزاری پیروزیت آمیز نمایشگاه ایران، مهد تمدن در اسپانیا از 31 شهریور 98 تا 26 فروردین 99 با نمایش 350 شیء تاریخی از 3500 سال قبل تا قرن 19 در محل موزه ملی ایران برپا است و به جز روزهای دوشنبه در طول هفته میزبان علاقه مندان به تاریخ است.

در این مراسم علاوه بر دکتر مونسان، سفیر اسپانیا در ایران، معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، مدیر موزه باستان شناسی آلیکانته، معاون فرهنگی وزارت امور خارجه، سخنگوی وزارت خارجه و جمعی از مدیران وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز حضور داشتند.

همچنین سفرای کشورهای فرانسه، پرتغال، انگلیس و نیکاراگوئه، و مقاماتی از سفارتخانه های کشورهای نیجریه، جمهوری چک، عراق، مجارستان، فیلیپین و یونان در این آیین حضور داشتند.

منبع: میراث آریا

به "نمایشگاه میراث باستان شناسی اسپانیا با حضور دکتر مونسان افتتاح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایشگاه میراث باستان شناسی اسپانیا با حضور دکتر مونسان افتتاح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021