موقعیت جغرافیایی تایلند

تایلند کشوری با آب و هوای کاملا آفتابی است و در جنوب شرق آسیا قرار گرفته است. کشور تایلند بین کشورهای هند و چین قرار گرفته و از شمال به خلیج تایلند و از شرق به دریای آندامان منتهی می گردد.

موقعیت جغرافیایی تایلند
  • اولین منطقه مرکزی کشور که جلگه‌ای آبرفتی، وسیع، با زمین‌های حاصل‌خیز است. این جلگه مرکزی، به دلیل محصولات کشاورزی فراوانش مشهور به یکی از جام‌های برنج آسیا است. این جلگه باتلاقی با یک سیستم رودخانه‌ای قدیمی‌تر که زیر آب بوده، در اواخر عصر یخبندان، به وجود آمده و در طول فصل بارانی، به خاطر بارندگی‌های جنوب غربی، همیشه در معرض سیل‌های شدید می‌باشد.
  • دومین منطقه جغرافیایی تایلند، شامل مناطق کوهستانی است که در شمال جلگه مرکزی واقع شده است. این کوهستان‌ها، از سنگ‌های آهکی و گرانیتی تشکیل شده و با دره‌هایی که اولین اقامت‌گاه تایلندی‌ها، بین قرون نهم تا چهاردهم میلادی بوده، از هم جدا شده‌اند. بلندترین کوه تایلند، دوی اینتانون (Doi Inthanon) با ارتفاع 2565 متر در این منطقه واقع است. سراسر تایلند، تحت تاثیر آب و هوای گرمسیری استوایی است؛ اما به خاطر موقعیت مرکزی آن، نسبت به برمه که در غرب و کشورهای هند و چین که در شرق آن واقع‌اند، بارندگی کم‌تری دارد. در این منطقه در تور تایلند می‌‌توانید با یک حیات وحشی عالی روبرو شوید.
  • سومین منطقه طبیعی تایلند که در غرب، در طول خط مرزی با میانمار (Myanmar) واقع شده نیز یک منطقه کوهستانی است. که در این ناحیه مرزی طبیعی به وجود آورده است.
  • در شرق جلگه مرکزی، فلات کورات (Khorat)، چهارمین منطقه جغرافیایی تایلند را تشکیل داده که یک منطقه سنگ ماسه‌ای مواج است و به طور فوق‌العاده 200 متر بالا آمده است.
  • پنجمین منطقه طبیعی تایلند، در جنوب کشور واقع شده و بخش شمالی شبه جزیره مالایا می‌باشد. این منطقه، علاوه بر مناطق کوهستانی، سواحل دریایی و جزایر متعددی دارد که برخی از آن‌ها آهکی هستند.

به "موقعیت جغرافیایی تایلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موقعیت جغرافیایی تایلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021