مشاور سازمان جهانی گردشگری برای تدوین برنامه جامع گردشگری به ایران آمد

خبرنگاران: روند اجرایی تهیه و تنظیم برنامه جامع گردشگری کشور با حضور مشاور سازمان جهانی گردشگری در ایران، شروع شد.

مشاور سازمان جهانی گردشگری برای تدوین برنامه جامع گردشگری به ایران آمد

به گزارش معاونت گردشگری، در دیدار ولی تیموری معاون گردشگری با مارچلو نوتاریانی مشاور سازمان جهانی گردشگری که امروز شنبه 16 آذرماه برگزار گردید، مباحث اولیه تهیه و تنظیم برنامه جامع گردشگری کشور مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

معاون گردشگری در این دیدار و در تشریح وضعیت برنامه جامع گردشگری و روند شروع تهیه این برنامه، گفت: ایران امروز بیش از هر زمان دیگری مصمم است که صنعت گردشگری را توسعه دهد. بعد از انقلاب اسلامی، در سال 2001 یک مستر پلان گردشگری با همکاری سازمان جهانی گردشگری تهیه شد که برای یک بازه زمانی 15 ساله ترسیم شده بود.

معاون گردشگری گفت: با توجه به سرانجام زمان این برنامه، ما به سازمان جهانی گردشگری اعلام کردیم که می خواهیم این برنامه را بروزرسانی کنیم و برای یک بازه زمانی 10 ساله یک برنامه داشته باشیم، مذاکرات و ملاقات های خوبی را با مشاوران سازمان جهانی گردشگری داشتیم تا به یک نتیجه خوب دست پیدا کردیم.

تیموری اضافه نمود: مشاور برنامه قبلی از سوی سازمان جهانی گردشگری برای انجام ارزیابی اولیه به ایران اعزام شد و پس از ارزیابی اولیه، در زمستان سال گذشته ما به یک توافق کتبی با سازمان جهانی گردشگری رسیدیم، این توافق کتبی بین دکتر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران و زوراب پولولیکاشویلی رئیس سازمان جهانی گردشگری در حاشیه نمایشگاه فیتور اسپانیا به امضا رسید.

معاون گردشگری ادامه داد: ایران در بعد بین المللی همکاری های خوبی با سازمان جهانی گردشگری داشته و بخش گردشگری فرهنگی ایران اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل، حضور یونسکو در این بخش این دغدغه را هم برای ما رفع می نماید.

معاون گردشگری گفت: در کنار پیش بینی های اولیه و اضافه نمودن مشاوران دیگر امیدواریم این برنامه با سرعت پیش برود، به موازات این برنامه بین المللی، اقدامات داخلی را هم برای پیشبرد این صنعت در کشور انجام دادیم، همچنین ذی نفعان حوزه گردشگری، بخش خصوصی فعال در این بخش و دستگاه های مرتبط در تهیه این برنامه نقش خواهند داشت.

او ادامه داد: ملاقات با تمام این گروه های مرتبط با گردشگری و مشاور سازمان جهانی گردشگری در طول هفته آینده برنامه ریزی شده است، امروز شرایط در ایران متفاوت است، در بخش خصوصی و در بخش دانشگاهی همگام با تحولات گردشگری در جهان شاهد تحولات زیادی بوده ایم.

تیموری با بیان اینکه جلسات تخصصی با مشاور سازمان جهانی گردشگری برگزار خواهد شد، گفت: برای برنامه ریزی و آشنایی بیشتر باید برنامه های در دست اقدام شرح داده گردد، وزارت میراث فرهنگی سه حوزه معین دارد و احتیاج داریم که همکاری و نشست هایی نیز با بخش های میراث فرهنگی و صنایع دستی داشته باشیم.

معاون گردشگری تاکید نمود: برای پیشبرد سریع برنامه، آماده برنامه ریزی و هماهنگی با تمام بخش های مرتبط با گردشگری برای نشست با مشاور سازمان جهانی گردشگری و ارائه نظرات هستیم.

او گفت:: ایران در منطقه پرچالشی نهاده شده است، مثلا استراتژی ما قبل از خروج آمریکا از برجام و بعد از آن متفاوت بود. پس باید برنامه ای تهیه گردد که ریسک پذیر باشد و انعطاف پذیری برنامه ها باید مورد توجه قرار گیرد.

برای جمع آوری اطلاعات تدوین برنامه به ایران آمدم

مارچلو نوتاریانی مشاور سازمان جهانی گردشگری نیز در این دیدار گفت: سازمان جهانی گردشگری آماده همکاری با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران برای تهیه یک برنامه جامع و کامل است و خوشحالیم که یکی از اولویت های ایران، گردشگری است.

او با اشاره به اینکه در 30 کشور جهان به عنوان مشاور حوزه گردشگری فعالیت داشته است، اضافه نمود: این که همه دست اندرکاران صنعت گردشگری در این حوزه مشارکت داشته باشند موضوعی بسیار بااهمیت است، من اینجا هستم تا اطلاعات و داده ها را برای تهیه یک برنامه جامع جمع آوری کنیم.

مشاور سازمان جهانی گردشگری اضافه نمود: هر دپارتمان نقش و صندلی خودش را در این برنامه جامع دارد، اولویت ها به ترتیب در حوزه آموزش، قوانین و مقررات (استاندارد و پایداری)، بحث های اقتصادی و جذب سرمایه برای توسعه صنعت گردشگری، بازاریابی و تبلیغات، موضوعات مربوط به ویزا و تسهیلات ورود گردشگران، مدیریت مقاصد، مدیریت تجربه و ایجاد تجربه منحصربه فرد، گردشگری روستایی و مباحث مربوط به جوامع محلی است.

نوتاریانی توضیح داد: در حوزه توسعه گردشگری ممکن است با بعضی بخش ها دستگاه ها چالش داشته باشیم، یکی از نکات دیگر که باید مورد توجه قرار گیرد، مدیریت ریسک است، چراکه بحران ها و حوادث طبیعی ممکن است به وجود بیاید و باید برنامه ای برای مدیریت ریسک داشته باشیم.

او اضافه نمود: بحث برنامه ریزی، پروسه ای زمان بر و شکل پذیر است و باید از تجربیات تخصصی برای این برنامه ریزی استفاده گردد، هر پیشنهادی که وجود دارد را به ما منعکس کنید تا در برنامه لحاظ گردد.

به "مشاور سازمان جهانی گردشگری برای تدوین برنامه جامع گردشگری به ایران آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاور سازمان جهانی گردشگری برای تدوین برنامه جامع گردشگری به ایران آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021