کاراته بانوان نتیجه را در اسپانیا واگذار کرد اما عملکرد را نه

مسعود رهنما، سرمربی پیشین تیم ملی کاراته کشورمان گفت: مشاور فنی فدراسیون کاراته هستم و در تیم بانوان نیز تا حد مشاوره نظر می دادم، اما تصمیم گیری با دیگران بود.

کاراته بانوان نتیجه را در اسپانیا واگذار کرد اما عملکرد را نه

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، کاراته ایران در سرانجام بیست وچهارمین دوره مسابقات دنیای با کسب عنوان نایب قهرمانی موفق به کسب دستاوردی بزرگ شد، اما در کنار تداوم اقتدار تیم مردان، باز هم کاراته ایران در بخش بانوان عملکرد بسیار ضعیفی داشت. در این مدت بسیاری اعتقاد داشتند با وجود حضور ستاره موسوی به عنوان سرمربی تیم ملی کاراته بانوان اما مسعود رهنما، سرمربی سابق تیم ملی کاراته و مشاور فنی فدراسیون کاراته نقش پررنگی در تمرینات و تصمیم های فنی این تیم داشته است.

مسعود رهنما در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرنگاران، ضمن صحبت در خصوص عملکرد کاراته ایران در مسابقات دنیای در مورد نقش خود در تصمیمات و عملکرد فنی تیم ملی بانوان صحبت کرد که در زیر می خوانید.

خبرنگاران: ابتدا در مورد عملکرد کاراته ایران در بیست وچهارمین دوره مسابقات دنیای صحبت کنید. مقامی بالاتر از قهرمانی دیگر وجود ندارد و تیم آقایان کشورمان در بخش کومیته به مقام قهرمانی دست یافت و در مجموع آقایان و بانوان نیز با وجودی که نسبت به دوره گذشته یک مدال کمتر کسب کرد، اما با یک پله صعود نسبت به دوره گذشته به مقام نایب قهرمانی دنیا دست یافت. نظر شخصی من این است که در بخش آقایان خیلی خوب و در بخش بانوان خوب عمل کردیم. در بخش بانوان از لحاظ مرغوبیت مدال برنز دوره گذشته خود در مسابقات دنیای اتریش را تکرار کردیم و در کومیته تیمی نیز تا پای کسب مدال پیش رفتیم که عملکرد خیلی خوبی بود. این در شرایطی است که نمی توانیم شرایط آقایان را با بانوان مقایسه کنیم.

خبرنگاران: عملکرد بانوان را با توجه به مسئولیت خود در این تیم خوب می دانید؟ مسئولیت من تنها در بخش بانوان نیست و در تیم آقایان نیز مسئولیت دارم. من مشاور فنی فدراسیون کاراته در هر دو بخش هستم. اعتقاد دارم نتیجه کاروان کاراته ما در مسابقات دنیای خوب بود و در خصوص ریز عملکرد آقایان و بانوان نیز گزارش خود را تنظیم کردم. همیشه سعی کردم براساس شاخص ها صحبت کنم و میانگین عملکرد آقایان و بانوان ما نیز نسبت به دوره قبل مسابقات دنیای کاملاً تعیین است.

خبرنگاران: اما نقدهایی زیادی به عملکرد تیم کاراته بانوان در مسابقات دنیای وجود دارد. کسانی که در خصوص عملکرد بانوان نقد می نمایند باید به کلیه مصاحبه های من بعد از مسابقات قهرمانی آسیا و بازی های آسیایی توجه نمایند. عملکرد بانوان در مسابقات قهرمانی آسیا و شرایط این تیم در اردن تعیین است که چندان خوب نبود. در بازی های آسیایی اندونزی شرایط بهتری داشتیم و در مسابقات دنیای نیز شرایط به همین گونه بود. گرچه در مسابقات دنیای اتفاقاتی افتاد که به عدم تجربه و شرایط بچه ها بر می گشت.

خبرنگاران: به نظر شما حذف سه بازیکن از تیم پنج نفره بانوان در دور نخست عملکرد خوبی بوده است؟ مگر در دوره های گذشته مسابقات دنیای شرایط چگونه بوده است؟

خبرنگاران: با استدلال شما نباید توقع دستاورد و عملکرد بهتری را از بانوان در مسابقات دنیای اسپانیا انتظار داشتیم؟ من نمی گویم نباید چنین توقعی داشت و باید در آینده نیز این گونه ادامه داد. بانوان ما با شرکت در مسابقات دنیای اسپانیا سومین حضور خود را در این مسابقات تجربه کرد و شرایط آنها نسبت به آقایان متفاوت است. اعتقاد دارم باید به بانوان فرصت بدهیم تا اصلاحات صورت بگیرد. بدون اصلاحات که فقط هم فنی نیست نباید توقعات بیشتری از تیم بانوان داشت. کاراته بانوان قربانی تصمیمات و خودخواهی های مردانه

خبرنگاران: گفته می گردد مسئولیت فنی تیم بانوان با شما بود و ستاره موسوی نقشی در تیم بانوان نداشت؟ این حرف ها وجود دارد و حتی از من به عنوان گزینه بعدی سرمربیگری تیم ملی بانوان نیز نام بردند. این در حالی است که طبق اساسنامه کمیته فنی فدراسیون دنیای، کسانی که عضو کمیته فنی فدراسیون دنیای هستند، نمیتوانند در مسابقات رسمی به عنوان مربی پشت جایگاه بنشینند. این موضوع را نیز من دو سال پیش که عضو کمیته فنی فدراسیون دنیای شدم، اعلام کردم. در این مدت نیز پیشنهاداتی از کشورهای دیگر داشتم، اما در حال حاضر نظریه پردازی برای من از کار اجرایی مهمتر است. من از مسابقات انتخابی تیم های ملی بانوان حمایت می کنم، اما اعتقاد دارم نیازمند اصلاح است.

خبرنگاران: پس شما مسئولیت فنی در تیم بانوان نداشتید؟ من تا حد مشاور در تیم ملی بانوان ورود می کردم و در تصمیم سازی نیز نظر می دادم، اما مسئولیت تصمیم گیری با دیگران بود. به اندازه یک مشاور هم در آقایان و بیشتر در بانوان سعی کردم مشاوره بدهم و از مجموعه عملکرد نیز راضی هستم اما باید برخی شیوه ها را اصلاح کنیم. بانوان در مسابقات دنیای نتیجه را واگذار کردند، اما عملکرد را واگذار نکردند.

خبرنگاران: به عنوان مشاور فنی فدراسیون کاراته، نقش ستاره موسوی در تصمیم های فنی تیم بانوان پررنگ بود؟ موسوی در جایگاه کوچ حضور داشت و بازیکنان را راهنمایی می کرد. بیشتر از این را باید از بازیکنان سؤال پرسید. موسوی سابقه سرمربیگری و عضویت در تیم های ملی را دارد و به اندازه زمان و اختیاراتی که داشت به نظر من خوب عمل کرد. در گذشته از مربیان قبلی نیز حمایت کردم و اعتقاد دارم هر کسی را که مسئولیت دارد، باید تا قبل از مسابقات حمایت کرد و بعد از مسابقات نیز در جلسه تخصصی نقاط ضعف و قوت را آنالیز کرد. در این مسابقات نتیجه آقایان بسیار خوب بود، اما نقدهای نیز به آن وارد است که در این خصوص صحبت کردم و با کسی تعارف ندارم. اعتقاد دارم به بانوان باید ضمن دادن فرصت بیشتر، یاری بیشتری نیز انجام داد. سارا بهمنیار: مطمئن بودم روی سکوی دنیای خواهم رفت، هدف اصلی من کسب مدال در المپیک 2020 است

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "کاراته بانوان نتیجه را در اسپانیا واگذار کرد اما عملکرد را نه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاراته بانوان نتیجه را در اسپانیا واگذار کرد اما عملکرد را نه"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021