مجتهدزاده در گفت وگو با خبرنگاران: تا 400 سال آینده زغال سنگ داریم، چین و هندوستان آماده عقد قراردادهای طولانی مدت هستند

رئیس انجمن زغال سنگ ایران گفت: ذخایر مکشوفه زغال سنگ کک شو حداقل یک میلیارد و دویست میلیارد تن است.

مجتهدزاده در گفت وگو با خبرنگاران: تا 400 سال آینده زغال سنگ داریم، چین و هندوستان آماده عقد قراردادهای طولانی مدت هستند

محمد مجتهدزاده رئیس انجمن زغال سنگ ایران در گفت وگو با خبرنگار، گفت: مقدار فراوری کنونی زغال سنگ کشور حدود یک و نیم تا یک میلیون و 700 تن کنسانتره زغال سنگ کک شو است. درحالی که نیاز حداقلی کشور به این کنسانتره از سال بعد حدود 3 و نیم تا 4 میلیون تن ارزیابی گردیده است و کشور ایران با استفاده کنونی از زغال سنگ تا 400 سال دیگر ظرفیت دارد.

رئیس انجمن زغال سنگ ایران اضافه کرد:

تعیین قیمت زغال سنگ می تواند تصویر اقتصادی این فعالیت را روشن کند

مجتهدزاده توضیح داد: برای انجام هر سرمایه گذاری باید از کار مورد نظر به صورت اقتصادی ارزیابی و تصویرسازی کنیم. یکی از مهم ترین عواملی که می تواند تصویر اقتصادی این فعالیت را روشن کند تعیین قیمت درست است. برای تجهیز و بهره برداری یک فعالیت اقتصادی عملیات فراوری و بازدهی ممکن است حدود چهار یا 5 سال طول بکشد و باید تصویر روشنی برای این فعالیت ترسیم گردد که نداشتن قیمت تعیین و روشن از عوامل محدود نماینده است. بانک ها هم رغبتی به سرمایه گذاری در این معادن معدنی نشان نداده اند و در طی مذاکرات انجام گردیده با بانکها یکی از مسائل انها نیز نداشتن تصویر روشن از قیمت هااست.وی با بیان اینکه قیمت دنیای زغال سنگ در دوسال اخیر بسیار رشد بالایی داشته است، گفت: با توجه به آنالیز های کارشناسی انجمن زغال سنگ ایران انتظار می رود، قیمت زغال سنگ با قیمت پایه دنیای تنظیم گردد.

رئیس انجمن زغال سنگ ایران با اشاره به برگزاری جلسات متعدد کارشناسی با ذوب آهن جهت تعیین تعیینات کیفی پایه برای قیمت زغال سنگ ایران، اضافه کرد: در صورت توافق با ذوب آهن برای قیمت گذاری تعیینات کیفی پایه بر اساس نرم دنیای و همچنین مطابقت قیمت پایه زغال سنگ ایران با قیمت دنیای حتما تصویر روشنی از فعالیت های اقتصادی را ترسیم خواهیم کرد.

فراوری زغال سنگ داخلی مارا از واردات مقادیر انبوه زغال سنگ از خارج از کشور بی نیاز می نماید

رئیس انجمن زغال سنگ ایران اظهار کرد: توجه به فراوری زغال سنگ داخلی، ما را از واردات مقادیر انبوه زغال سنگ از خارج از کشور بی نیاز می نماید، یعنی اگر نتوانیم چرخه معادن کشور را حفظ کنیم هر مقدار از این فراوریات کاهش یابد، باید به واردات زغال سنگ بپردازیم که قیمت آن بیشتر از زغال سنگ داخلی حتی بعد از اصلاح و انطباق با نرم های دنیای خواهد بود.

وی گفت: زغال سنگ دنیای بر اساس نرم های کیفی پایه ای در FOV حداقل 150 دلار تا 230 دلار را به خود اختصاص می دهد، در حالی که قیمت پایه زغال سنگ ایران در حال حاضر 610 هزار تومان است که این قیمت هیچگونه تناسبی با حداقل قیمت های دنیای ندارد.

قیمت تمام گردیده برای فراوری نمایندگان با توجه به افزایش قیمت مواد پایین است

مجتهدزاده توضیح داد: در امسال به غیر از دستمزد، قیمت تمام گردیده متاثر از شرایط اقتصادی و افزایش قیمت نرخ مواد اولیه بوده است. معدن کاران عوامل اصلی فراوری را همچون تجهیزات ماشین آلات تا 3 برابر نسبت به قیمت سال های قبل تهیه کردند. چوب که از لوازم مورد نیاز و ضروری در صنعت زغال سنگ است در حال حاضر تا دو و نیم برابر نسبت به سال قبل گران تر گردیده است.

وی اضافه کرد:شاید دستمزد تنها پارامتری بوده که افزایش قابل توجهی غیر از درصد مورد تصویب دولت نداشته است که با توجه به شرایط سخت کار در معدن زغال سنگ باید حتما با زمینه سازی اقتصادی این امکان را فراهم کنیم تا کارگران معدن زغال سنگ بتوانند به اصلاح شرایط و دستمزد دست پیدا نمایند.

قیمت هر تن کنستانتره حدود 800 تا 850 هزار تومان برآورد می گردد

رییس انجمن زغال سنگ ایران گفت: در حال حاضر قیمت تمام گردیده زغال سنگ در معادن مختلف، متفاوت است ولی طبق گزارش هایی که به انجمن زغال سنگ رسیده این قیمت برای هر تن کستانتره حدود 800 تا 850 هزار تومان برآورد می گردد.بخش فولاد معتقد است که چون واحد های فراوریی زغال سنگ به صورت سنتی عمل می نمایند با افزایش هزینه تمام گردیده رو برو هستند.

وی اضافه کرد: قطعا معادن زغال سنگ نیاز به بهبود و نوسازی ماشین آلات و ارتقای تکنولوژی دارند اما قیمت تمام گردیده زغال سنگ در حال حاضر قیمتی است که در مکانیزه ترین معدن محاسبه گردیده که از طرف شرکت زغال سنگ طبس به انجمن ارایه گردیده است؛ به دلیل اینکه در معادن مکانیزه، تجهیزات مصرفی متکی بر ارز است با قیمت کنونی ارز نیمایی، در معادن مکانیزه هم با افزایش قیمت روبرو هستیم.

مجتهدزاده توضیح داد:استخراج معادن سنتی و مکانیزه به کارخانه جات فرآوری تحویل داده می گردد این قیمت تمام گردیده که عنوان شد منظور قیمت نهایی کنسانتره زغال سنگ ایران است.

زغال سنگ استخراجی ایران در ردیف بهترین زغال سنگ فراوریی در دنیا است

مجتهدزاده درباره مقایسه کیفیت زغال سنگ وارداتی با زغال سنگ فراوریی گفت: ما نمی توانیم طلبکار طبیعت باشیم. کیفیت زغال سنگ ایران در پهنه های مختلف، تعیینات کیفی متفاوت دارد. ما باید کوشش کنیم که بالاترین کیفیت ممکن از این پهنه ها را به دست بیاوریم.

وی اضافه کرد:ما ادعا نداریم که زغال سنگ استخراجی ایران در ردیف بهترین زغال سنگ فراوریی در دنیا است چون تیپی از زغال که پرمیوم هارد کوکیک کوال(premium hard coking coal)تعیین کیفیت می گردد قیمت بسیار بالایی دارد و چیزی حدود 250 دلار، قیمت دنیای این ماده معدنی هست.

مجتهدزاده ادامه داد:ما زغال ایران را در رده as hard coking coal ارزیابی می کنیم در حال حاضر در پایه های کیفی با ذوب آهن به توافق رسیده ایم و پایه هایی را برای زغال سنگ قابل حصول در ایران تعیین نموده ایم. قطعا از نظر فنی پیش بینی می گردد ما برای دستیابی به بهترین کوک در ایران نیاز داریم که زغال ایران را با درصدی از زغال های مرغوب دنیای مخلوط و ترکیب کنیم و این درصد از طرف کارشناسان در حدود حداکثر 30 درصد و وحداقل20 درصد ارزیابی می گردد.

مشتریانی از چین و هندوستان تقاضای عقد قرار داد لانگترم را داشته اند

رییس انجمن زغال سنگ ایران در خصوص وضعیت صادرات زغال سنگ گفت: در امسال چندین محموله از زغال سنگ کک شو از طبس صادر شد. خوشبختانه صدور زغال سنگ کک شو از ایران مورد استقبال نهاده شد.همچنین مشتریانی از چین و هندوستان تقاضای عقد قرار داد لانگترم را داشته اند و حتی اخیرا گروهی پیشنهاد ارتباط با معادن ایران و کک سازی های مستقر در کشور برای فراوری کک به منظور صادرات ارائه داده اند.مجتهدزاده در انتها گفت: از سال آینده دومین کوره بلند ذوب آهن در زرند با سرمایه گذاری میت کو وارد چرخه فراوری می گردد و بازار مصرف زغال سنگ کک شو در کشور از یک میلیارد و 700 تن کنونی به 3 و نیم میلیارد تن خواهد رسید که این خبر بسیار خوبی برای توسعه این صنعت است. در خصوص صادرات هم با قیمت کنونی دنیای حتما راه برای صادرات زغال سنگ یا کک حاصل از زغال سنگ ایران باز خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "مجتهدزاده در گفت وگو با خبرنگاران: تا 400 سال آینده زغال سنگ داریم، چین و هندوستان آماده عقد قراردادهای طولانی مدت هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجتهدزاده در گفت وگو با خبرنگاران: تا 400 سال آینده زغال سنگ داریم، چین و هندوستان آماده عقد قراردادهای طولانی مدت هستند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021