ماهاتیر، معماری مقاوم در برابر نفوذ چین

ماهاتیر محمد برخلاف نخست وزیر پیش از خود قصد قبول تمام پیشنهادات چین برای سرمایه گذاری در مالزی را ندارد.

ماهاتیر، معماری مقاوم در برابر نفوذ چین

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از بلومبرگ، بعد از برکناری نجیب رزاق، نخست وزیر سابق مالزی و روی کار آمدن ماهاتیر محمد، شرایط برای چین و ایده های این کشور به منظور گسترش نفوذ در مالزی چندان بر وفق مراد پکن نیست.

ماهاتیر اخیرا اعلام نموده بود دو پروژه زیرساختی بزرگ که به شرکت های چینی داده شده را لغو می نماید زیرا این پروژه ها برای کشور مقروض مالزی بسیار پرهزینه هستند.

ماهاتیر محمد پس از تصمیم خود مبنی بر لغو این پروژه ها گفت: معتقدم چین نیز نمی خواهد ببیند مالزی به یک کشور ورشکسته تبدیل گردد. چین مسائل ما را درک می نماید و موافق است.

یکی از این پروژه ها موسوم به ارتباط ریلی ساحل شرقی و به ارزش 20 میلیارد دلار قرار بود دریای چین جنوبی را به مسیرهای دریایی راهبردی در غرب مالزی متصل کند. نجیب رزاق که در ماه می برکنار شد مدعی بود این پروژه رفاه را به شرق مالزی به ارمغان خواهد آورد اما ماهاتیر ماه گذشته در پکن این پروژه را نسخه جدیدی از استعمار خوانده بود. پروژه دیگری که ماهاتیر با آن به مخالفت پرداخت پروژه ساخت یک خط لوله گاز طبیعی در صباح در یکی از ایالت های مالزی در جزیره بورنئو بود.

به نظر می رسد نخست وزیر کنونی بر خلاف رزاق به پکن وابسته نیست و مالزی تحت راهنمایی ماهاتیر محمد علاقه چندانی به پروژه یک کمربند، یک جاده ندارد. پروژه شهر جنگلی نیز مورد دیگری است که هرچند احتمال همکاری مالزی و چین همچنان وجود دارد اما پس از اعمال فشار ترامپ به پکن، باعث شده شخصیتی مانند ماهاتیر محمد نیز به دنبال قبول بدون قید و شرط پیشنهادات چین نباشد.

به "ماهاتیر، معماری مقاوم در برابر نفوذ چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماهاتیر، معماری مقاوم در برابر نفوذ چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021