مادر موج نوی سینمای فرانسه درگذشت

آنیس واردا کارگردان فرانسوی که از او به عنوان مادر موج نوی سینمای فرانسه یاد می گردد، در سن 90 سالگی درگذشت.

مادر موج نوی سینمای فرانسه درگذشت

به گزارش خبرنگاران به نقل از فرانس 24، این فیلمساز، عکاس و هنرمند زن 90 ساله که با فیلم هایش چون نقطه کوتاه، کلئو از 5 تا 7 و شادی نقش مشخص کننده ای در تعریف موج نوی سینمای فرانسه داشت، بر اثر ابتلاء به بیماری سرطان در خانه اش در گذشته است.

واردا سال گذشته در کنار جی آر مستند چهره ها مکان ها را کارگردانی کرد و این اثر توانست به جمع نامزدهای نهایی شاخه بهترین اثر مستند بلند اسکار راه یابد تا این فیلمساز فرانسوی رکورددار کهن سال ترین نامزد اسکار در شاخه های رقابتی را به نام خود ثبت کند.

آنیس واردا، کارگردان صاحب نام یونانی - فرانسوی، اولین فیلم بلند خود را در سال 1955 با نام نقطه کوتاه ساخت. سواحل آنیس نیز دیگر ساخته اوست که جایزه بهترین اثر مستند جوایز سزار را کسب کرد، او در سال 2011 به جهت خدماتش در عرصه فرهنگ و هنر فرانسه، به مقام لژیون دونور رسید.

واردا در سال 1964 جایزه سینمایی لوئی دلوک را کسب کرد، در سال 1992 نامزد نخل طلای کن بود، در سال 1985 شیر طلای ونیز را برد و در سال 1965 خرس نقره ای جشنواره برلین و در سال 2015 نخل افتخاری کن را به دست آورد.

این کارگردان زن مستقل فرانسوی از کارگردانان اصلی موج نوی سینمای فرانسه و یکی از بازماندگان این مکتب است که آثار او از جمله فیلم ها و عکس هایش با شیوه تجربی متمایز، عمدتاً بر مستندهای واقع گرا، مسئله فمینیسم و موضوعات اجتماعی متمرکز هستند.

مستند واردا به روایت آنیس جدیدترین ساخته وی است که قرار است در بخش غیررقابتی جشنواره برلین 2019 رونمایی گردد که خودش ساخت این فیلم را نوعی وداع با تماشاگران توصیف نموده بود.

به "مادر موج نوی سینمای فرانسه درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مادر موج نوی سینمای فرانسه درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021