فرانسه به توافق سودانی ها واکنش نشان داد

ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه فرانسه با اعلام استقبال پاریس از توافق روز گذشته در خارطوم میان شورای نظامی انتقالی و مخالفان سودان گفت: فرانسه در کنار سودانی ها برای همراهی کردن آنها در راستا دموکراسی، صلح و بهبود وضعیت مالی است.

فرانسه به توافق سودانی ها واکنش نشان داد

به گزارش تارنمای وزارت خارجه فرانسه، ژان ایو لودریان با صدور بیانیه ای، احزاب (مخالف) سودان را برای اجرای بندهای این توافق در سریع ترین زمان ممکن و پیگیری مذاکرات روی مسائل برجسته تشویق کرد.

لودریان، بلوغ و احساس مسؤولیت سودانی ها و همچنین میانجیگری اتحادیه آفریقا و اتیوپی در حصول این نتیجه را ستود و اضافه نمود: آرزومندم این توافق مرحله جدیدی را در تحول سودان و رساندن این کشور به سوی ثبات باز کند.

شورای نظامی انتقالی سودان که قدرت را در دست دارد، بامداد آدینه با ائتلاف احزاب آزادی و تغییر به عنوان دو حزب اصلی مخالف، بر سر تشکیل یک دولت غیرنظامی تکنوکرات توافق کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی، محمد الحسن ولد لبات فرستاده اتحادیه آفریقا به سودان در کنفرانس مطبوعاتی گفت: دو طرف همچنین در خصوص تعویق تشکیل مجلس نمایندگان تا زمان شکل گیری یک دولت غیرنظامی به توافق رسیدند.

بر اساس این گزارش، شورای نظامی انتقالی و ائتلاف احزاب آزادی و تغییر همچنین توافق کردند که ریاست شورای حاکمیتی به صورت دوره ای انتخاب گردد و تحقیقات شفاف و جامع در خصوص حوادث خشونت آمیز هفته های اخیر نیز صورت گیرد.

در جریان تظاهرات یکشنبه گذشته (9 تیرماه) در سودان که معترضان از شورای نظامی انتقالی خواستند قدرت را به غیر نظامیان منتقل کند، 10 تن کشته شدند.

این بزرگترین تجمع اعتراض آمیز در سودان از حمله سه هفته پیش (سوم ژوئن / 13 خرداد) نیروهای امنیتی به تحصن کنندگان در خارطوم بود که بیش از یکصد کشته و شمار زیادی زخمی بر جای گذاشت.

منبع: خبرآنلاین

به "فرانسه به توافق سودانی ها واکنش نشان داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرانسه به توافق سودانی ها واکنش نشان داد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021