علاقه مندی چین به مشارکت در ساخت مسیر ریلی مزار شریف-کابل-پیشاور

نماینده ویژه وزارت امور خارجه چین در امور افغانستان از علاقه مندی کشورش برای مشارکت در ساخت مسیر ریلی مزار شریف- کابل- پیشاور اطلاع داد.

علاقه مندی چین به مشارکت در ساخت مسیر ریلی مزار شریف-کابل-پیشاور

به گزارش خبرنگار خبرنگاران در تاشکند، عصمت الله ایرگاش یف نماینده ویژه رئیس جمهور ازبکستان در شهر پکن با دینگ شیجون نماینده ویژه وزارت امور خارجه چین در امور افغانستان با یکدیگر دیدار و اوضاع این کشور را آنالیز کردند.

طرفین در این دیدار درباره اوضاع افغانستان و چشم انداز گفت وگوها برای برقراری صلح پایدار و بلندمدت در این کشور تبادل نظر کردند.

در این دیدار تاکید شد که ازبکستان و چین برای همگرایی کوشش های جهانی جهت حل و فصل مناقشات چندین ساله اهمیت زیادی قائل هستند.

همچنین چشم انداز تحکیم همکاری های متقابل 2 کشور در مسیر افغانستان از جمله حضور چین در مرکز آموزشی شهروندان افغانستان در شهر ترمذ، اجرای طرح های مشترک دیگر در زمینه های مختلف آنالیز شد.

طرف چینی ضمن ارزیابی کوشش های ازبکستان برای اجرای طرح های مختلف در حوزه های انرژی، حمل و نقل، نظامی و آموزشی و نیز پیوستن به طرح ساخت جاده ریلی مزار شریف- کابل- پیشاور اعلام آمادگی کرد.

دینگ شیجون در این زمینه بر اهمیت طرح پیشنهادی ازبکستان برای تمام منطقه، توسعه زیربناهای حمل و نقل با هدف اتصال به کشورهای آسیای جنوبی تاکید نمود.

چین بزرگ ترین همکار اقتصادی و بازرگانی ازبکستان می باشد.

مبادلات بازرگانی ازبکستان و چین در 11 ماه گذشته سال 2018 میلادی با 32.2 درصد افزایش در سطح 5 میلیارد و 677 میلیون دلار قرار گرفته است در حالیکه این شاخص در تمام سال 2017 میلادی در سطح 5 میلیارد دلار بوده است.

هم اکنون در ازبکستان بیش از 700 شرکت با سرمایه سرمایه گذاران چینی از جمله بیش از 80 شرکت با 100 درصد سرمایه سرمایه گذاران چینی در زمینه های مختلف اقتصاد این کشور فعالیت می نمایند.

جمهوری خلق چین استقلال ازبکستان را در تاریخ 27 دسامبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 2 ژانویه سال 1992 میلادی روابط دیپلماتیک برقرار نموده است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "علاقه مندی چین به مشارکت در ساخت مسیر ریلی مزار شریف-کابل-پیشاور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علاقه مندی چین به مشارکت در ساخت مسیر ریلی مزار شریف-کابل-پیشاور"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021