بخشی از طاقهای مجموعه جهانی سازه های آبی تاریخی شوشتر فرو ریخت

مجموعه جهانی سازه‌های آبی تاریخی شوشتر در مرکز شهر شوشتر استان خوزستان مجموعه‌ای به هم پیوسته از پل‌ها، بندها، آسیاب‌ها، آبشارها، کانال‌ها و تونل‌های عظیم هدایت آب هستند که در ارتباط با یکدیگر کار می‌کنند و در دوران هخامنشیان تا ساسانیان، برای بهره‌گیری بیشتر از آب ساخته شده‌اند. این مجموعه تاریخی بعد از ثبت در فهرست آثار ملی در سال 1377، پنجم تیر 1388 به شماره 1315 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. اما متاسفانه بخشی از طاق‌های سازه‌های آبی شوشتر در استان خوزستان ریزش کرده است!

بخشی از طاقهای مجموعه جهانی سازه های آبی تاریخی شوشتر فرو ریخت

مدیر این پایگاه میراث فرهنگی این ریزش را در حد دو تا سه متر مربع می‌داند. به گزارش میراث آریا، مدیر پایگاه‌ جهانی سازه‌های آبی شوشتر، با تایید این خبر و با بیان اینکه خوشبختانه حجم زیادی از سازه تخریب نشده است، در توضیح علت این ریزش افزود: پایین آمدن سطح آب، ملاط‌های ماسه سنگی طاق را سست کرد و این طاق ظرف 20 روز آینده بازسازی می‌شود.

بیژن حیدری تصریح کرد: به دلیل گستره و وسعت کار سایت‌هایی که در حوزه کاری ما قرار دارد، نتوانستیم اقدامات پیشگیرانه را آن‌طور که مد نظرمان بود، انجام دهیم.

مدیر پایگاه سازه‌های آبی شوش‌تر تأکید کرد که پایین آمدن سطح آب، ملاط‌های ماسه‌سنگی طاق‌ را سست کرد و این طاق‌ ظرف 20 روز آینده بازسازی می‌شود.

بیژن حیدری مدیر پایگاه سازه‌های آبی شوشتر پیرو انتشار خبر ریزش طاق در این سازه‌های آبی گفت: از صبح امروز این مسئله مورد بررسی قرار گرفت، البته بنده و همکارانم روز پنجشنبه نیز تا ساعت 21 در محل حضور داشتیم. این خبر تأیید می‌شود اما اتفاق به آن بزرگی که در فضای مجازی منتشر شده نیست و حداکثر چهار یا پنج متر‌مربع از طاق فرو ریخته است. او افزود: این طاق‌، جزو طاق‌هایی بود که به‌صورت اضطراری و الحاقی برای رفع خطر ایجاد شده بود. مدیر پایگاه سازه‌های آبی شوشتر اعلام کرد: متأسفانه تغییر رژیم رودخانه، بر ساختار ماسه‌سنگی این طاق‌ها تأثیر گذاشت و به دلیل پائین آمدن سطح آب ملاط‌های ماسه‌سنگی سست شدند. او افزود: البته ما تمهیداتی برای رفع خطر در نظر گرفته بودیم. از صبح امروز نیز کارگاه اضطرای و فوری در محل ایجاد شد. مرحله بعدی نیز مرمت و بازسازی این طاق‌ بر اساس مستندنگاری‌هایی است که از پیش انجام شده بود. حیدری اعلام کرد: اگر بارندگی رخ ندهد حداکثر 20 روز آینده این طاق‌ به شکل اولیه‌اش بازسازی می‌شود. او افزود: به‌دلیل گستره و وسعت کار سایت‌هایی که در حوزه کاری ما قرار دارد نتوانستیم اقدامات پیش‌گیرانه را آن‌طور که مدنظرمان بود انجام دهیم.

مدیر پایگاه سازه‌های آبی شوشتر با تاکید بر اینکه نوسانات آب بر روند فرسایش تاثیرگذار است تصریح کرد: طی جلسات و مکاتبات متعدد با اداره آب و برق خوزستان بر تأمین حق‌آبه سازه‌های آبی شوشتر تاکیده شده اما تاکنون میزان آب مورد نیاز تأمین نشده است.

او تأکید کرد: باید حق‌آبه سازه‌های آبی شوشتر برای رفع خطر تأمین شود اما متأسفانه اکنون از حداقل نیز پایین‌تر است.

به "بخشی از طاقهای مجموعه جهانی سازه های آبی تاریخی شوشتر فرو ریخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخشی از طاقهای مجموعه جهانی سازه های آبی تاریخی شوشتر فرو ریخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021