صدای ایران را از رادیو چین می شنوید

5 خبرنگار از رادیو و تلویزیون دولتی چین ماموریت گرفتند تا صدای سرزمین ایران را به گوش مردم کشورشان برسانند؛ مردمی که هنوز فکر می نمایند ایران یک کشور عرب و سراسر بیابان است، مردمش به زبان عربی سخن می گویند و زنانش بُرقع به صورت می زنند.

صدای ایران را از رادیو چین می شنوید

چینی ها در ایران کم پروژه اقتصادی ندارند اما این خبرنگاران در سفری پنج روزه ترجیح دادند دنبال جاذبه های گردشگری بروند، صدای زورخانه، ترافیک، مردم کوچه و بازار و رودخانه ها را ضبط کردند که قرار است بزودی در یکی از پرشنونده ترین برنامه های رادیویی چین پخش گردد.

رامین ذبیح مند ـ عضو هیات مدیره جامعه راهنمایان ایران و راهنماهای چینی زبانی ـ که این خبرنگاران را در سفر به ایران همراهی نموده است، به خبرنگاران گفت: این خبرنگاران از طرف رادیو و تلویزیون دولت چین که پایگاه آن در پکن است به ایران آمدند. مدت زمان سفر آن ها پنج روز بود که با توجه به محدودیت زمانی، به دیدن تهران و اصفهان خلاصه شد. انگیزه سفرشان تهیه گزارش هایی از جاذبه های گردشگری ایران بود. با معاون گردشگری کشور هم دیداری داشتند که درباره چشم انداز گردشگری ایران و برنامه جذب گردشگر از چین و لغو روادید برای اتباع این کشور در آینده ای نزدیک سخن گفته شد.

او ادامه داد: این گروه خبرنگار ضمن دیدار با تعدادی از فیلم سازان ایرانی، از صدا و سیما نیز درخواست کردند برنامه رادیویی مشترکی در مدت زمان حضورشان در ایران داشته باشند که این خواسته پذیرفته نشد.

این راهنمای گردشگری گفت: هدف اصلی آن ها ضبط نواها و صداهایی از سرزمین ایران بود، برای همین به سراغ زورخانه، رودخانه ها، ترافیک و بازار رفتند و در جریان گپ و گفت با مردم کوچه و خیابان خواستند به زبان چینی سلام گرمشان را به مردم آن کشور برسانند. در ادامه این سفر نیز با توجه به حجم زیاد خودورهای چینی در خیان های ایران گزارش ویژه ای هم از فروش خودروهای چینی در کشورمان تهیه کردند.

ذبیح مند سپس به دیدگاه این خبرنگاران درباره سفر ایران اشاره نمود و گفت: از نظر این جمع چگونگی حفظ آثار تاریخی ایران و تجربه های کشورمان در حفاظت از بناهای تاریخی که به زعمشان می تواند دستورالعمل خوبی برای چین باشد، موضوع بسیار جذاب و قابل توجهی بود. برای آن ها جالب بود که ایران با چه رویکردی ظرفیت بازدید از بناهای تاریخی را مشخص می نماید. البته از این نظر این موضوع برای چینی ها جذاب آمد که جمعیت کشور خودشان بسیار زیاد است و حفاظت از آثار تاریخی در عین انجام بازدیدهای سنگین و پرجمعیت به چالش تبدیل گردیده است.

او درباره واکنش آن ها در سرانجام سفر نیز اظهار کرد: به لحاظ تعداد جاذبه های تاریخی و طبیعی، ایران کشور جالبی برای این خبرنگاران بود و این پرسش بین آن ها مطرح شد که با وجود این تعداد جاذبه چرا این کشور کمتر معرفی و تبلیغ گردیده است. به اعتقادشان ایران لیاقت بیشتری برای جذب گردشگران چینی دارد.

ذبیح مند اعلام کرد: نتیجه این سفر بسیار خوب بود. قرار است گزارش های آن ها که در واقع صدای سرزمین ایران است از شبکه رادیویی که به گفته خودشان ده ها میلیون مخاطب چینی دارد، پخش گردد. این خبرنگاران تصمیم دارند دوباره به ایران برگردند اما این بار خارج از ماموریت کاری، همراه با خانواده و برای لذت بردن از کشوری که آن را متفاوت، یافته اند.

ایران بیشتر از یک دهه است که قصد نموده یک درصد از سهم بازار گردشگری چین را جذب کند، اما تا کنون برنامه منضبطی برای آن نداشته است. هرچند که به تازگی در معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری میزی به نام کشور چین ایجاد گردیده تا در این باره منسجم تر برنامه ریزی کند. علی اصغر مونسان، رییس این سازمان نیز اخیرا از برنامه دولت ایران مبنی بر لغو روادید یک طرفه برای گردشگران چینی خبر داده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "صدای ایران را از رادیو چین می شنوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدای ایران را از رادیو چین می شنوید"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021