سفیر چین در لندن: با دخالت انگلیس در امور هنگ کنگ کاملا مخالفیم

سفیر چین در انگلیس گفت پکن علاقه ای به تقابل دیپلماتیک با لندن ندارد و منش مربوط به جنگ سرد در روابط بین دو کشور جایی ندارد.

سفیر چین در لندن: با دخالت انگلیس در امور هنگ کنگ کاملا مخالفیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، لیو شائومینگ سفیر چین در بریتانیا روز یک شنبه در مصاحبه با اندرو مار مجری شبکه بی بی سی گفت با وجود عصبانیت از مداخله انگلیسی ها در امور داخلی هنگ کنگ، کشورش به جنگ دیپلماتیک علاقه ای ندارد.

شیائومینگ در پاسخ به این سوال که آیا از اظهارات جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس در حمایت از معترضان هنگ کنگی خشمگین شده بود گفت: بله بسیار زیاد و با دخالت بریتانیا در امور داخلی هنگ کنگ به شدت مخالفم.

او در دفاع از قانونی که مجلس هنگ کنگ قصد داشت به تصویب برساند اما به خاطر اعتراضات عده ای در این منطقه خودمختار به تعویق افتاد گفت دولت هنگ کنگ قصد داشت با تصویب قانون استرداد مجرمین به چین، آن را به جایی بهتر و امن تر تبدیل کند و نه بهشتی امن برای مجرمان و فراری ها.

وی همچنین بیان داشت دخالت بریتانیا در اعتراضات اوضاع را بدتر کرد و وقتی معترضان به مجلس هنگ کنگ حمله کردند، انگلیس دولت هنگ کنگ را مورد انتقاد قرار داد.

در ادامه مجری برنامه پرسید آیا قانون استرداد مجرمین از هنگ کنگ به چین موجب کاهش آزادی بیان در این جزیره نمی گردد؟

سفیر چین در بریتانیا گفت چنین گمانی از روی نبود اطلاعات کافی در این زمینه است. او ادامه داد: در حال حاضر اگر مجرمی بعد از تخلف از قانون در یک کشور دیگر به هنگ کنگ بگریزد، مقامات هنگ کنگی قارد به دستگیر کردن او نیستند اما اگر لایحه استرداد مجرمین تصویب می شد، جلوی ورود مجرمین به این جزیره را می گرفت.

وی اظهار داشت رئیس دولت هنگ کنگ از چین دستور نمی گیرد و فقط قصد داشت سیستم قضایی آن را بهبود بخشد. چین نیز کاملاً به حفظ سیستم یک کشور و دو سیستم پایبند است.

شیائومینگ گفت: در حالی که چین امور داخلی هنگ کنگ را به ساکنین آن واگذار نموده است، انگلیس به راحتی در آن دخالت می نماید. ما به دولت هنگ کنگ اعتماد کامل داریم و می دانیم قادر به کنترل اوضاع هستند.

وی اضافه کرد کسی به خاطر باور دینی یا سیاسی مورد استرداد به چین قرار نمی گیرد بلکه هدف این قانون جرائمی همچون قتل است.

او در پاسخ به سوال مجری درباره احتمال وقوع بحران سیاسی بین بریتانیا و چین گفت: ما علاقه ای به رویارویی دیپلماتیک نداریم بلکه متعهد به ایجاد روابط و همکاری های محکم تر هستیم. این زبان (تهدید و رویارویی) به دایره واژگان روابط میان چین و بریتانیا تعلق ندارد بلکه منشی مربوط به جنگ سرد محسوب می گردد.

شیائومینگ در سرانجام، اتهام مجری در مورد توان شرکت تکنولوژی چینی هوآوی به زیرساخت های امنیتی کشورهایی که از محصولات آن استفاده می نمایند را رد کرد و گفت 100 درصد قول می دهد چنین چیزی حقیقت نداشته باشد.

هنگ کنگ از سال 1842 تا 1997 تحت سیطره بریتانیا بود اما در سال 1997 و پس از انتها یافتن پیمان پیشین با بریتانیا به جمهوری خلق چین پیوست. هنگ کنگ دارای بیش از 7 میلیون نفر جمعیت است و یکی از مراکز مهم اقتصادی در منطقه شرق آسیا و دنیا به شمار می رود.

19 خرداد، شهروندان هنگ کنگی در اعتراض به تصویب لایحه ای در مجلس اعتراض کردند. این لایحه اجازه استرداد مجرمین به چین را میسر کرد؛ اما به گفته معترضین موجب به خطر افتادن استقلال هنگ کنگ می شد.

25 خرداد ماه کری لام فرماندار هنگ کنگ گفت در واکنش به نارضایتی عمومی گسترده مردم، لایحه پیشنهادی مجلس را به مدت نامحدود به حالت تعلیق در خواهد آورد. اما این اقدام او موجب فروکش کردن خشم معترضان نشد.

روزنامه های پرتیراژ چین، نیروهای خارجی را عامل تحریک تظاهرات در هنگ کنگ با قصد ضربه زدن به پکن دانستند.

با ادامه یافتن اعتراضات، طی تجمعی که از بعدازظهر دوشنبه هفته گذشته آغاز شد، معترضان با حمله به نیروهای پلیسی که از ورود آن ها به داخل ساختمان جلوگیری می کردند، تعدادی را مجروح کردند. سپس به ساختمان مجلس این کشور تجاوز نموده و توانستند با شکستن شیشه ها وارد آن شوند. آن ها میز و جایگاه و اسباب و وسایل درون ساختمان مجلس را به خیابان ها ریختند. همچنین اقدام به تخریب و شعار نویسی در صحن اصلی مجلس این کشور کردند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "سفیر چین در لندن: با دخالت انگلیس در امور هنگ کنگ کاملا مخالفیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر چین در لندن: با دخالت انگلیس در امور هنگ کنگ کاملا مخالفیم"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021