زمینه تعامل استارتاپ ها و دانش بنیان های ایران و سنگاپور فراهم شد

به گزارش آوای بورالان به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در دیدار معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با نماینده ویژه وزیر خارجه سنگاپور و مدیران وزارت صنعت و بازرگانی این کشور به محورهایی از جمله راه کارهای اجرایی مشترک جهت برقراری ارتباط و تعامل استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان توانمند ایرانی با شرکت های متناظر سنگاپوری، نحوه گذار ایران و سنگاپور از اقتصاد سنتی به اقصاد دانش بنیان و تجربیات ایران در استفاده از ظرفیت متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور پرداخته شد.

زمینه تعامل استارتاپ ها و دانش بنیان های ایران و سنگاپور فراهم شد

در ادامه این نشست سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به این موضوع که کشور سنگاپور در سال های اخیر رشد بسیار خوبی داشته است گفت: ما آمادگی کامل برای همکاری در زمینه توسعه فناوری و نوآوری و سرمایه گذاری مشترک در حوزه تحقیقات و پروژه های کاربردی را با کشور سنگاپور و تمامی کشورهای جنوب شرق آسیا داریم.

ستاری با اشاره به این موضوع که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکنون پروژه های مشترک فناوری و تحقیقاتی پیروزی با کشورهای چین و روسیه داشته است، گفت: سال جاری 28 پروژه کاربردی با چین تعریف شده است.

وی ضمن اشاره به طراحی و اجرای پلتفرم همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور از تجارب مشابه کشور چین در جذب متخصصان و محققان چینی مقیم امریکا در قالب برنامه هایی چون 100 talent program وtalent program 1000 گفت: هرساله در سفر به نیویورک و همراهی با رئیس جمهوری با تعدادی از متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور نشست هایی را با هدف معرفی ظرفیتهای موجود در کشور داریم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: طی 4 سال گذشته بیش از هزار و200 نفر از برترین متخصصان و کارآفرینان ایرانی از 100 دانشگاه برتر جهان در قالب برنامه مذکور همکاری خود را با کشور شروع نموده و تاکنون بیش از 80 استارتاپ پیروز توسط آنها تاسیس شده و حدود دو هزار و 400 نفر متخصص و فارغ التحصیل داخلی در آن مشغول به کار هستند.

گذار از اقتصاد سنتی به اقتصاد دانش بنیان

وی همچنین به نحوه گذار هر دو کشور از اقتصاد سنتی به اقتصاد دانش بنیان اشاره نمود و گفت: اقتصاد سنتی نمی تواند در مقابل استارتاپ ها مقاومت کند و با حضور جوانان متخصص و با انگیزه در اکوسیستم کارآفرینی ایجاد شده توسط معاونت در حال گذار از اقتصاد مبتنی بر منابع زیر زمینی به سمت اقتصاد دانش بنیان هستیم.

ستاری درباره اینکه ایران برای حل مسائل صادرات محصولات خود چه راهکارهایی را در پیش گرفته است، گفت: به نظر ما شرکت های دانش بنیان می توانند با چالش تحریم ها مبارزه نمایند و ما می توانیم با یاری کشورهای همسایه و ایجاد شبکه استارتاپی از این چالش عبور کنیم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان به همکاری در زمینه تجارب سنگاپور در حوزه سیاستگذاری های حاکمیتی اشاره نمود و گفت: باید از تجارب مشترک دو کشور در جهت توسعه فناوری و نوآوری و پیشرفت اقتصاد دو کشور استفاده گردد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره چگونگی ایجاد اکو سیستم کارآفرینی در ایران توسط هیات سنگاپوری گفت: یاری به ایجاد زیرساخت و سیاستگذاری در حوزه یاری به استارتاپ ها همچون ایجاد مراکز نوآوری، کارخانه نوآوری و حمایت از پارک های فناوری که منجر به ایجاد بیش از 500 شرکت فعال در حوزه های مختلف از جمله فناوری اطلاعات و ارتباطات، نانو تکنولوژی و بیوتکنولوژی و فناوری در کنار دانشگاه شریف بوده از جمله اقداماتی است که برای ایجاد این اکو سیستم صورت گرفته است.

وی گفت: در اصل ما زیرساخت های لازم را به عنوان دولت برای این شرکت ها فراهم نموده ایم و تمرکز ما بر روی سرمایه نیروی انسانی و مغز افراد مستعد بوده است چراکه این نیروهای جوان می توانند چهره شهر را تغییر دهند.

ستاری درباره آینده اجلاس نوآوری آسیا و اقیانوسیه (APIF)گفت:هدف اصلی شبکه سازی با کشورهای عضو APIF در حوزه های نوآوری و شرکت های دانش بنیان است و در ادامه برای تقویت روابط با کشورهای آسیای شرقی کوشش خواهیم کرد.

همکاری در جهت تقویت اقتصاد دو کشور

زین العابدین نماینده ویژه وزیر کشور سنگاپور نیز در این جلسه اظهار کرد: فضای مالی و اکو سیستم ایجاد شده توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران بسیار ارزشمند است و با توجه به چالش های سنگاپور در حوزه منابع انسانی و همکاری با کشورهای همسایه، دو طرف می توانند با همکاری با یکدیگر راهکار های مشترکی پیدا نمایند.

وی با اشاره به تمایل کشور سنگاپور به همگرایی بیشتر با ایران در قالب اتحادیه آ.سه.آن گفت: با توجه به ارائه بسته پیشنهادی ده گانه برنامه ایران برای همکاری با اتحادیه آ.سه.آن به خصوص بسته پیشنهادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با عنوان پروژه طراحی و پیاده سازی شبکه آزمایشگاهی اتحادیه کشورهای آسیایی از این معاونت دعوت می گردد تا در اجلاس بعدی که در شهریور ماه جاری در کشور سنگاپور برگزار می گردد حضور یابد.

در دیدار معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و نماینده ویژه وزیر خارجه سنگاپور ضمن ایجاد زمینه تعامل استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان ایران و سنگاپور بر گذار اقتصاد سنتی به اقتصاد دانش بنیان دو کشور تاکید شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "زمینه تعامل استارتاپ ها و دانش بنیان های ایران و سنگاپور فراهم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمینه تعامل استارتاپ ها و دانش بنیان های ایران و سنگاپور فراهم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021