ریزش مجدد لیره ترکیه با سخنان اردوغان

به دنبال درخواست اردوغان برای بازشماری بخشی از آرا در استانبول، لیره ترکیه بار دیگر کاهشی شد.

ریزش مجدد لیره ترکیه با سخنان اردوغان

به گزارش ایسنا به نقل از اکسپرس، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سخنانی به نتایج انتخابات شهرداری ها که ماه گذشته برگزار گردید اعتراض کرد و از وقوع جرایم سازمان یافته در شمارش صندوق های رأی استانبول اطلاع داد. به دنبال از دست دادن اکثریت آرای حزب حاکم در شهر استانبول که بزرگ ترین و مهم ترین شهر ترکیه محسوب می گردد، اردوغان خواهان برگزاری مجدد انتخابات شده است. حزب عدالت و توسعه برای نخستین بار در بیست و پنج سال اخیر اکثریت را در استانبول و آنکارا از دست داده است.

سخنان اردوغان باعث شد تا نگرانی معامله گران از آینده سیاسی ترکیه تشدید گردد و در معاملات روز سه شنبه بیستم فروردین ماه بازارهای ارزی، ارزش لیره با کاهشی مجدد روبرو گردد. هر دلار به ازای 5.6843 لیره و هر پوند به ازای 6.4041 لیره مبادله شد. تابلوهای صرافی استانبول عدد 7.4334 لیره را در مقابل هر پوند و 5.6912 لیره را در مقابل هر فرانک نشان دادند.

این کاهش یک درصدی ارزش لیره در برابر دلار باعث شد تا پول ملی ترکیه در پایین ترین سطح دو هفته اخیر خود در برابر دلار قرار گیرد. پیور متیس، استراتژیست ارزی در روبو بانک گفت: در شروع معاملات هفتگی، لیره ترکیه در یکی از ضعیف ترین موقعیت های اخیر خود به دلیل افزایش نگرانی ها از تنش های سیاسی در روزهای پیش رو قرار گرفته است.

کاهش ارزش لیره که از هفته گذشته شروع شده است نگرانی های معامله گران نسبت به تکرار روند سال گذشته را تشدید نموده است. سال گذشته و به دنبال دستگیری یک تبعه آمریکایی در ترکیه به اتهام جاسوسی که به تحریم این کشور توسط آمریکا انجامید، ارزش لیره در برابر دلار حدود 40 درصد کاهش یافت و شاخص بورس استانبول با کاهش محسوسی روبرو شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "ریزش مجدد لیره ترکیه با سخنان اردوغان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریزش مجدد لیره ترکیه با سخنان اردوغان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021