روسیه: تجارتمان با ایران ادامه دارد، به اینستکس نیازی نداریم

نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا تاکید نمود که مسکو علی رغم تحریم های واشنگتن به تبادلات تجاری خود با ایران ادامه خواهد داد.

روسیه: تجارتمان با ایران ادامه دارد، به اینستکس نیازی نداریم

ولادیمیر چیزوف، نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا به خبرگزاری اسپوتنیک گفته است که روسیه علی رغم تحریم های آمریکا و بدون راه اندازی هیچگونه مکانیسم اقتصادی ویژه ای به تجارت با ایران ادامه خواهد داد. وی در این زمینه گفت: بعضی از همکاران ما در بروکسل از ما می پرسند که چرا روسیه و چین مکانیسم مشابهی با اینستکس برای خود ایجاد نمی نمایند؟ ما نیز همواره پاسخ داده ایم چرا چنین کاری بکنیم؟. ما تا کنون بدون توجه به تحریم های آمریکا، به تجارت خود با ایران ادامه داده ایم و به این کار نیز ادامه خواهیم داد.

پس از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت 1397، کشورهای اروپایی اعلام نمودند که برای حمایت از تجارت با ایران و همچنین حفظ برجام، ساز و کاری را طراحی می نمایند که بتواند مبادلات تجاری ایران و اروپا را حمایت کند. به همین دلیل اروپایی ها سازوکار ویژه اقتصادی خود برای تجارت با ایران را موسوم به اینستکس با سهامداری آلمان، انگلیس و فرانسه راه اندازی کردند. سه ماه بعد از تأسیس اینستکس، شرکت سازوکار ویژه تجارت و تأمین اقتصادی ایران و اروپا یا همان ساتما که نهاد متناظر با سازوکار اقتصادی اروپا به شمار می رود، با سرمایه اولیه یک میلیارد ریال و به مدیرعاملی علی اصغر نوری، نهم اردیبهشت در تهران به ثبت رسید.

در تازه ترین خبر مربوط به اینستکس، فدریکا موگرینی مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته گذشته اعلام نمود قرار است 7 کشور سوئیس، اسپانیا، هلند، فنلاند، بلژیک، اسلونی و اتریش نیز به مکانیسم اقتصادی اروپا بپیوندند. در این میان، هلند اعلام نموده میخواهد به عنوان سهامدار، وارد سازوکار اینستکس گردد. غیر از این ها، چین و روسیه نیز برای پیوستن به اینستکس اعلام آمادگی نموده اند.

منبع: خبرآنلاین

به "روسیه: تجارتمان با ایران ادامه دارد، به اینستکس نیازی نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه: تجارتمان با ایران ادامه دارد، به اینستکس نیازی نداریم"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021