روزهای سیاه گردشگری ایران، پرواز اوکراین؛ خاتمه رویای گردشگری ورودی

به گزارش آوای بورالان، خبرنگاران: گردشگری ایران روزهای سیاهی را پشت سر می گذارد. فعالان صنعت گردشگری به رسانه ها اعلام نموده اند که تنها در سه هفته اخیر که تنش ها میان ایران و آمریکا بالا گرفت و دو کشور به آستانه جنگ با یکدیگر نزدیک شدند، تردید سفر به ایران در میان گردشگران خارجی راهی ایران به قطعیت تبدیل شد و سقوط تلخ هواپیمای خطوط بین المللی پرواز اوکراین در ایران نیز همزمان با خودداری ایرلاین های خارجی از پرواز به ایران و بر فراز کشورمان به از دست رفتن 400 هزار گردشگر ورودی تنها در سه هفته گذشته از دیماه منجر شد.

روزهای سیاه گردشگری ایران، پرواز اوکراین؛ خاتمه رویای گردشگری ورودی

حرمت الله رفیعی امروز اعلام نموده است که لغو پروازهای خارجی از فراز ایران و به مقصد کشورمان و سقوط پرواز اوکراین در ایران عامل از دست رفتن گردشگران ورودی به کشور دانست و گفت که حتی ترکیه نیز پروازهای خود به ایران و از فراز ایران را کنسل کرد.

براساس مشاهدات آوای بورالان از نقشه آنلاین پروازهای بین المللی از فراز ایران، معین می گردد که آسمان کشور از حجم زیادی از پروازهای خارجی محروم مانده است. این موضوع نه تنها صنعت گردشگری ایران را بطور مستقیم تحت تاثیر قرار داده است که حتی خسارت ارزی بسیاری به کشور از محل ترانزیت خطوط هوایی شده است.

براساس بعضی گزارش ها، پرواز یک هواپیمای پهن پیکر مسافری از یک فرودگاه اروپایی به مقصد دوبی که از آسمان ایران انجام می شد رقمی حدود 20 میلیون تومان از محل آسمان نصیب کشور می کرد که حالا با احتساب فضای خالی ایران از پروازهای بین المللی، زیان مالی جبران ناپذیری به صنعت هوانوردی ایران وارد می گردد.

در روزهای گذشته کشورهای اتریش، ترکیه، آلمان، آمریکا، فرانسه، امارات و صبح امروز نیز اوکراین اعلام کردند که پرواز از فراز ایران را متوقف نموده اند و مسیرهای جایگزین از فراز افغانستان و ترکمنستان و ترکیه و عراق را برای خود تعریف نموده اند. این تصمیم پس از آن انجام شده است که پرواز اوکراین از سوی سامانه پدافندی در اوج تنش های نظامی با آمریکا در آسمان ایران هدف نهاده شد و مسافران این پرواز در دم جان باختند.

صنعت گردشگری کشور قرار بود تا سرانجام سال 1404 شمسی و 2025 میلادی میزبان 20 میلیون گردشگر خارجی باشد و حالا با اتفاق پیش آمده رویای گردشگری کشور نقش بر آب شد و حالا در تازه ترین اظهارات، رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران که پیشتر به روزنامه همشهری اعلام نموده بود 400 هزار گردشگر ورودی به ایران به دلیل سه هفته تنش در دیماه جاری از دست رفت، حالا به روزنامه ایران گفته است که 70 درصد تورهای سفر به ایران نیز کنسل شده و بر این اساس به نظر می رسد روزهای سیاه گردشگری در کشور فرا رسیده است.

علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در تمامی سخنرانی ها و گفت وگوهای رسانه ای از حجم بالای سرمایه گذاری در صنعت گردشگری ایران خبر داده و گفته است که برغم تحریم های یکجانبه آمریکا، صنعت گردشگری ایران توان بالایی برای مقابله با تهدیدها و تحریم های آمریکا را دارد.

اکنون با نگاه به تحولات روزهای اخیر و شنیدن اظهارات فعالان صنعت گردشگری کشور بیش از پیش معین می گردد که صنعت گردشگری ایران روزهای سیاه خود را می گذراند و ممکن است به آستانه سقوط در بازارهای جهانی نزدیک گردد. در این صورت اگر تدبیر جدی برای نجات بخشی صنعت گردشگری از رویدادهای حاشیه ای نگردد، زیان جبران ناپذیر به سرمایه گذاران وشاغلان در بخش گردشگری کشور وارد خواهد آمد و بخشی از این صنعت به خداحافظی از هراس ورشکستگی روی خواهد آورد. در نتیجه به خیل بیکاران افزوده خواهد شد و ایران چاره ای جز خداحافظی از بازار جهانی گردشگری برای مدت طولانی نخواهد داشت.

منبع: صدای میراث

به "روزهای سیاه گردشگری ایران، پرواز اوکراین؛ خاتمه رویای گردشگری ورودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزهای سیاه گردشگری ایران، پرواز اوکراین؛ خاتمه رویای گردشگری ورودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021