روایت نخستین جام ژاوی با تیم ملی اسپانیا

تیم ملی اسپانیا با تیکی تاکا و به لطف پاس زیبای ژاوی توانست برای دومین بار فاتح یورو گردد.

روایت نخستین جام ژاوی با تیم ملی اسپانیا

به گزارش خبرنگاران، لوئیس آراگونس که تیمش (تیم ملی فوتبال اسپانیا) در جام جهانی 2006 آلمان خیلی زود حذف شد اعلام نموده بود اگر به مرحله یک چهارم نهایی صعود نکنند از سمتش کناره گیری خواهد نمود. با این حال سرمربی اسپانیایی این کار را نکرد. او می دانست چگونه امتحان بدهد و می خواست آن را دوباره تکرار کند. به همین خاطر تصمیم گرفت رائول گونسالس و یکی دیگر بازیکنان پا به سن گذاشته تیم را کنار بگذارد. او پس از یک دوره جنجال توانست به هدف مورد نظرش برسد.

یورو 2008 فرا رسید. لاروخا توانست در مرحله گروهی با یک نمایش خوب، تیم های روسیه، سوئد و یونان را شکست دهد. مردم، این تیم خاص را که از بازیکنان کوچک اما توانمند تشکیل شده بود دوست داشتند. آن ها تیکی تاکا را به نمایش می گذاشتند. شبکه چهار اسپانیا این بازی ها را پخش می کرد و نسبت به موفقیت کشورشان خوشبین بود و اعلام می کرد که ما می توانیم. این شبکه در روز بازی ها به تماشاگرانی می پرداخت که در میدان کولون مادرید جمع می شدند و با در دست داشتن پلاکاردهای بزرگ از لاروخا حمایت می کردند. با این حال هنوز نسبت به رویارویی با تیم های بزرگ اعتماد کافی وجود نداشت. اسپانیا در مرحله یک چهارم باید به مصاف ایتالیا می رفت. بازی نزدیک بود اما اسپانیا مالکیت توپ را در اختیار داشت. داور دو پنالتی به نفع اسپانیا نگرفت. بازی در وقت های اضافه دنبال شد و در نهایت ضربات پنالتی معین کننده برنده شد. طرفداران اسپانیایی اعتقاد کامل به تیم خود نداشتند اما دو مهار فوق العاده ایکر کاسیاس و گل سسک فابرگاس به نحسی یک چهارم خاتمه داد و لاروخا به نیمه نهایی صعود کرد. فابرگاس که دروازه جان لوییجی بوفون را باز نموده بود پس از بازی اعتراف کرد که از 17 سالگی ضربه پنالتی نزده بود.

اسپانیا در نیمه نهایی باید با روسیه بازی می کرد. روس ها در آن بازی می توانستند از ستاره خود یعنی آندره آرشاوین بهره ببرند (این بازیکن در مرحله گروهی حضور نداشت). شاگردان آراگونس در نیمه دوم درخشیدند و با گل های ژاوی، گیسا و سیلوا به فینال صعود کردند. کسی در فینال به پیروزی اسپانیایی ها شک نداشت اما آن ها باید به مصاف آلمان می رفتند. لاروخا در نبود داوید ویا که در نیمه نهایی آسیب دیده بود باید برابر ژرمن ها بازی می کرد (نبود مهاجم اسپانیایی در آن دیدار باعث نشد بهترین گلزن مسابقات نگردد). آراگونس ترکیب کاسیاس، راموس، پویول، مارچنا، کاپدویلا، سنا، سیلوا، فابرگاس، ژاوی، اینیستا و تورس را به میدان فرستاد. اسپانیا با ترکیب 4-1-3-2 بازی می کرد. تنها 30 دقیقه از بازی گذشته بود که تورس از پاس عمقی ژاوی بهره برد و فیلیپ لام را با سرعتی که داشت پشت سر گذاشت تا توپ را از روی ینس لمن عبور دهد و گل اسپانیا را به ثمر برساند.

بازی کاملاً در اختیار اسپانیا بود. در 30 دقیقه خاتمهی ژابی آلونسو، سانتی کاسورلا و گیسا وارد زمین شدند. اسپانیا همچنان مالکیت توپ را در اختیار داشت و آلمان نتوانست کاری انجام دهد. استادیوم ارنست هاپل و اروپا هیجان زده شده بودند. از طرفی در اسپانیا مردم به خیابان ها رفته بودند تا جشن قهرمانی بگیرند. در سر تا سر اسپانیا این جشن برپا بود.

اسپانیا توانست پس از سال 1964 دوباره فاتح یورو گردد. در نهایت این تیم یک سبک پیدا کرد که نامش تیکی تاکا بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "روایت نخستین جام ژاوی با تیم ملی اسپانیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت نخستین جام ژاوی با تیم ملی اسپانیا"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید
تلفن: 75284-021